Włosy każdej osoby są tak wyjątkowe jak ich właścicielka i jej osobisty układ linii papilarnych. Struktura, kondycja, a przede wszystkim historia koloryzacji czy sposobu pielęgnacji włosów znacznie różnią się między sobą, dlatego do każdej klientki i jej włosów warto podchodzić indywidualnie. Niezwykle ważne są zarówno konsultacje w salonie, personalizowana diagnoza, jak i zalecane zabiegi i produkty.

Dobór odpowiedniej pielęgnacji, szanującej indywidualne potrzeby danej kobiety i pozwalającej uzyskać najlepsze efekty, bywa dużym wyzwaniem. Kluczowe jest poznanie oczekiwań i doświadczenia każdej osoby. Nic nie zastąpi rozmowy z profesjonalistą i analizy potrzeb, przyzwyczajeń i kondycji włosów. Konsultacja przeprowadzona w salonie pozwala zidentyfikować oczekiwania kobiet oraz opracować taki program pielęgnacji, by klientki mogły długofalowo cieszyć się wymarzonym rezultatem.

– Proces konsultacji jest także niezbędny, by wytłumaczyć klientowi wszystkie kwestie związane z używaniem rekomendowanych produktów. Poznanie kosmetyku z perspektywy profesjonalnego stylisty włosów, który wyjaśnia skład, działanie, najlepsze formy aplikacji, a następnie doświadczenie działania produktu na swoich włosach, wraz z subtelnymi doznaniami jak konsystencja czy zapach, są niezwykle sugestywne. Nic tak nie przekonuje do zalecanej pielęgnacji i danego kosmetyku, jak wspaniałe rezultaty widoczne na włosach. – tłumaczy ekspertka, Anna Pawlik @fryzjerslubny – Rozmowa oraz indywidualne zalecenia sprawiają także, że klient czuje się ważny, wysłuchany. A mając możliwość zadania pytań, często korzysta z okazji do zakupu profesjonalnych produktów, by stosować je podczas pielęgnacji domowej.

Konsultacja to również dobry moment, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące rytuałów pielęgnacyjnych czy kosmetyków, tym bardziej, że  nowoczesne receptury profesjonalnych produktów stosowanych w salonach i rekomendowanych przez ekspertów do pielęgnacji domowej, oferują coraz lepsze rozwiązania. Dla przykładu, nowe gamy Bonacure Czyste Działanie Schwarzkopf Professional zawierają formuły korzystające z najbardziej zaawansowanych technologii i najwyższej jakości naturalnych składników, a przy tym mają wegańskie receptury. – Klienci coraz częściej zwracają na to uwagę – podkreśla Anna Pawlik. – Technologia i składniki są ważną informacją dla klientek, chociaż mam poczucie, że istotniejsze jest, aby wyjaśnić im działanie i rezultat, jaki osiągną dzięki systematycznemu używaniu właściwych kosmetyków. Kolejnym ważnym aspektem jest wytłumaczenie i poinstruowanie, jak poprawnie, krok po kroku, wykonać pielęgnację w domu – dodaje ekspertka.
Wegańsko i nowocześnie, czyli…?

Nowe, profesjonalne formuły w 100 procentach wegańskich gam Bonacure Czyste Działanie Schwarzkopf Professional są pozbawione siarczanów, silikonów, parabenów, olejów mineralnych, mikroplastiku i sztucznych barwników. Charakteryzują się wysokim poziomem biodegradowalności
i łączą w sobie wysokowydajne technologie. – W przekonaniu niektórych klientów produkty wegańskie funkcjonują jako mniej skutecznie – mówi Anna Pawlik. – A jest to zupełnie nieuzasadniona opinia oparta na subiektywnym i  stereotypowych podejściu, że jeśli produkt mniej się pieni, nie pozostawia natychmiastowo efektu „lustra”, czyli nienaturalnego blasku na włosach, to znaczy, że nie działa.
Nic bardziej mylnego
! – tłumaczy ekspertka. – Zawsze wyjaśniam klientom, że najważniejsze jest to, co dzieje się wewnątrz włosa, czyli odbudowa wiązań dwusiarczkowych, a nie zewnętrzne oklejenie zbędnymi silikonami, które nie służą regeneracji włosów.


Klient pod indywidualną opieką

Okazuje się, że na 100 kobiet odwiedzających salon, zwykle tylko dziewięć kupuje profesjonalny kosmetyk. Aż 91 pozostałych opuszcza salon bez produktu do pielęgnacji włosów w domu! Badania* pokazują także, że 55 proc. klientów salonów fryzjerskich nigdy nie uzyskuje rekomendacji produktowych od fryzjerów, 36 proc. rzadko otrzymuje takie rekomendacje, a tylko 8 proc. wszystkich klientów salonów otrzymuje rekomendację od fryzjera za każdym razem. Wielu klientom fryzjerzy w ogóle nie oferują procesu konsultacji. Natomiast badania wskazują jednoznacznie, że ponad 95 proc. klientów salonu wysoce ceni osobiste rekomendacje fryzjerów i proponowane przez nich rozwiązania indywidualnej pielęgnacji włosów w domu. * badania przeprowadzone przez Schwarzkopf Professional

Diagnoza struktury, kondycji włosów i skóry głowy powinna określać nie tylko plan działania podczas wizyty w salonie, ale także program pielęgnacji domowej i rekomendację indywidualnie dobranych produktów. Profesjonalna ocena fryzjerska oraz właściwie przepisany schemat przebiegu pielęgnacji w domu, gwarantują długoterminowe rezultaty. Personalizowane zalecenia wykonywane zarówno w salonie jak i w domu, pozwalają utrzymać efekty osiągnięte podczas wizyty i wykorzystać maksymalny potencjał kosmetyków.

Należy przy tym pamiętać, by zalecenia dotyczące postępowania po wyjściu z salonu dostosować do specyficznych potrzeb klientki i zalecić odpowiednie produkty do stosowania w domu. – Aby mieć pewność, że kosmetyki rzeczywiście zapewnią wymarzone efekty, można dobierać produkty z różnych, uzupełniających się gam. Takie podejście pozwoli zaspokoić wielorakie potrzeby związane z włosami, a gama produktów Bonacure jest do tego idealna, gdyż oferuje odpowiedź na wiele aspektów pielęgnacyjnych – wyjaśnia Anna Pawlik. - Jestem zwolenniczką łączenia różnych linii produktów. W większości przypadków potrzeby skóry są inne niż środek i końcówki włosów. Dlatego tak ważna jest rozmowa z klientem i personalizacja pielęgnacji. Przy odpowiednio dobranych kosmetykach możemy cieszyć się objętością włosów u nasady i ożywionymi ich końcami. – podkreśla.

Czyste działanie – klucz do sukcesu i pięknych włosów
Piękne włosy klientów zapewnią salonowi sukces. A piękne, zdrowe włosy są efektem prawidłowo dobranej pielęgnacji. Dlatego to pielęgnacja odgrywa najważniejszą rolę podczas wizyty fryzjerskiej.
Z tego powodu Schwarzkopf Professional stworzył cztery ważne etapy konsultacji, na które składają się: słuchanie, analiza, implementacja i nauka, czyli Sposób Bonacure na Perfekcję w Pielęgnacji Włosów. Jest to zintegrowany proces obejmujący konsultację, diagnozę, terapię i zalecenia, który w centrum stawia piękno włosów. Prawidłowa pielęgnacja i profesjonalna konsultacja są niezbędne, nie tylko jako element kultury salonu, ale jako wspólne działanie mające na celu długotrwałą satysfakcję klientów oraz gwarancję doskonałych rezultatów salonu.

Najwyższa jakość pielęgnacji oferowana przez Schwarzkopf Professional w serii Bonacure Czyste Działanie, przywraca siłę i elastyczność wewnątrz włosa oraz wyrównuje i uszczelnia jego łuskę na zewnątrz, uzupełniając uszkodzone komórki i wypełniając ubytki na powierzchni. Dzięki temu wegański kompleks pielęgnacyjny wzmacnia włosy, ułatwia ich rozczesywanie, redukuje elektryzowanie i puszenie, a także przywraca naturalną tarczę ochronną. Włosy są zregenerowane, elastyczne i mają zdrowy połysk.

Bonacure Czyste Działanie obejmuje siedem gam oznaczonych kolorami, z których każda zawiera wysoce skuteczne składniki, inspirowane pielęgnacją skóry:

 • naprawiające uszkodzenia włosa Repair Rescue z argininą do włosów zniszczonych,
 • nawilżający Moisture Kick z gliceryną do włosów normalnych i suchych,
 • przywracający optymalny poziom pH i zapewniający ochronę koloru Color Freeze z pH 4,5 do włosów farbowanych,
 • zwiększający objętość Volume Boost z keratyną do włosów cienkich,
 • chroniący przed oznakami upływu czasu i nadający miękkość i połysk Time Restore Q10+
  do włosów dojrzałych i delikatnych,
 • usuwający nagromadzone produkty i chroniący przed zanieczyszczeniami Clean Balance
  z tokoferolem do wszystkich rodzajów włosów,
 • ujarzmiający niesforne włosy Frizz Away z olejkiem babassu do włosów szorstkich
  i puszących się.

Właściwie poprowadzona konsultacja i odpowiednio dobrana pielęgnacja włosów sprawią, że klient będzie chętnie powracał do salonu. Natomiast zdrowe włosy, do pielęgnacji których stosowane są produkty wysokiej jakości, i które są w doskonałej kondycji,  stanowią najlepszą bazę do zaprezentowania pełnego talentu, kunsztu technicznego i kreatywnych umiejętności fryzjera. Synergiczne działanie – personalizowana diagnoza, prawidłowe zalecenia pielęgnacyjne, rekomendacja kosmetyków, poprowadzenie klienta w pielęgnacji domowej – składa się na wizerunek stylisty włosów, który podczas każdego z tych etapów może zaprezentować swój profesjonalizm – podsumowuje Anna Pawlik @fryzjerslubny.

literatura