Trychologia jest dziedziną, która na całym świecie dynamicznie się rozwija i cieszy coraz większym zainteresowaniem. Oferuje cały wachlarz zabiegów, opartych na najnowszych odkryciach biologicznych i technologicznych, wśród których każdy z problemami owłosionej skóry głowy może znaleźć coś dla siebie. Równie ważna jest jednak wcześniejsza prawidłowa diagnostyka.

Trychologia medyczna jest „zarezerwowana dla lekarzy”. Polega na wykorzystywaniu dostępnych metod leczniczych do walki z chorobami owłosionej skóry głowy. Obok odpowiednio dobranych preparatów farmakologicznych, coraz częściej w postępowaniu trychologicznym lekarze stosują osocze bogatopłytkowego, a we wspomaganiu leczenia łysienia zabieg Regenera Activa®.

Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

Polega na śródskórnym podaniu (iniekcja) preparatu otrzymanego w procesie odwirowania pobranej wcześniej od pacjenta krwi – wykorzystuje naturalne zdolności płytek krwi znajdujących się w osoczu. Płytki te uwalniają szereg niezbędnych do regeneracji skóry czynników wzrostu, pobudzają procesy naprawy tkanek, aktywują komórki macierzyste i wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na zahamowanie wypadania włosów, pobudzenie oraz przyspieszenie wzrostu nowych włosów.

Zabieg z wykorzystaniem Regenera Activa®

Jest to autologiczny przeszczep komórek z okolicy niepodlegającej procesowi łysienia (potylicy) w okolice przerzedzające się (zakola, tonsura, okolica ciemieniowa). Podczas zabiegu pacjent jest zarówno dawcą, jak i biorcą przeszczepianych komórek. Komórki podlegające autologicznemu przeszczepowi to przede wszystkim komórki macierzyste, progenitorowe oraz czynniki wzrostu. Podane w miejsce przerzedzania stymulują regenerację tkanki – pobudzają odrost włosów w miejscach podlegających łysieniu.

Trychologia estetyczna/kosmetologiczna

Zajmuje się wykorzystywaniem dostępnych metod pielęgnacyjnych do walki z zaburzeniami funkcjonowania owłosionej skóry głowy. Oprócz tego zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką.

Skóra głowy, nawet podczas leczenia farmakologicznego, musi być odpowiednio pielęgnowana. Nie można więc nie doceniać roli odpowiednio dobranych w terapii trychologicznej kosmetyków. Profesjonalne preparaty, poprzez swoje synergiczne działanie, pomagają w najczęściej występujących problemach skóry głowy, tj.: nadmierne wypadanie włosów, łojotok, łupież tłusty, łupież suchy, przesuszenie czy nadmierne podrażnienie. Kosmetyki trychologiczne wykorzystywane są zarówno w pielęgnacji domowej, jak i gabinetowej. Aby jednak zwiększyć skuteczność terapii i jak najszybciej uzyskać poprawę, pielęgnację gabinetową można wspomóc wykorzystaniem odpowiednio dobranych metod fizykalnych. W tym przypadku w gabinetach trychologicznych wykorzystuje się m.in. mezoterapię, karboksyterapię, infuzję tlenową, eletroporację, elektrostymulację, ledoterapię oraz laseroterapię.

Mezoterapia

Jednym z zabiegów najczęściej wykorzystywanych w trychologii, zarówno medycznej jak i estetycznej, jest mezoterapia. Firmy produkujące aparaturę do mezoterapii bezigłowej, mikroigłowej czy igłowej prześcigają się w doskonaleniu swoich urządzeń. Świadczy to o zapotrzebowaniu na sprzęt do tego typu zabiegów. W przypadku mezoterapii bezigłowej do wtłoczenia substancji aktywnych zawartych w preparacie używa się zazwyczaj prądów lub ultradźwięków. W przypadku pozostałych mezoterpaii (mikroigłowa, igłowa) wykorzystuje się powierzchowne nakłucia lub śródkskórną iniekcję do podania koktajli witaminowych/peptydowych w obszary objęte nadmiernym wypadaniem włosów lub łysieniem.

Karboksyterapia

Polega na śródskórnym podawaniu medycznego dwutlenku węgla przy użyciu specjalnego urządzenia. Zabieg ten wpływa bezpośrednio na pobudzenie procesu tworzenia nowych naczyń krwionośnych, poprawę mikro- i makrokrążenia oraz poprawę elastyczności skóry. Następuje intensywne odżywienie i pobudzenie mieszków włosowych. Efektem tego zabiegu jest zahamowaniem nadmiernego wypadania włosów oraz przyspieszenie odrostu nowych.

Infuzja tlenowa

Jest to zabieg polegający na równoczesnym wtłaczaniu w skórę głowy, przy użyciu aerografu, wysoko sprężonego tlenu cząsteczkowego oraz składników aktywnych. Cząsteczka O2 odgrywa rolę nośnika substancji aktywnych w głąb skóry i do mieszka włosowego. Intensyfikuje to absorbcję i działanie ampułek dobranych indywidualnie do konkretnego problemu skóry głowy, t.j.: nadmierne wypadanie włosów, nadmierne łuszczenie, świąd czy podrażnienie skóry głowy.

Elektroporacja

Wykorzystuje przepływ prądu przez blaszki dotykające skórę. Dzięki temu dochodzi do zmiany ładunku błon komórkowych, co umożliwia otwarcie porów. Specjalny tłok pozwala na bezinwazyjne wprowadzenie składników aktywnych do brodawki włosa, hamując tym samym nadmierne wypadanie i stymulując szybszy odrost nowych włosów.

Galwanizacja, darsnowalizacja i elektrostymulacja

To zabiegi z wykorzystaniem prądów, w których stosuje się specjalne elektrody w kształcie grzebienia. Podczas czesania dotykają one skórę głowy i przekazują do niej bodźce elektryczne. Impulsy te przyczyniają się do zwiększenia ukrwienia komórek, co umożliwia dostarczenie wszystkich potrzebnych składników do cebulek włosowych. Ma to bezpośredni wpływ na wzmocnienie i prawidłowy wzrost włosów, wstrzymanie ich wypadania oraz odrost zdrowszych i mocniejszych włosów.

Zabieg z wykorzystaniem światła LED

Polega na naświetlaniu skóry głowy najnowszej generacji lampami, które emitują zazwyczaj cztery rodzaje świateł o ściśle sprecyzowanym działaniu:

  • czerwone – przyspiesza wzrost komórek, zalecane w terapii przeciw wypadaniu włosów;
  • niebieskie – ma działanie bakteriobójcze i odkażające, zalecane w terapii łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry;
  • żółte – ma działanie łagodzące, zalecane przy łuszczeniu się skóry i łupieżu suchym;
  • zielone – działa kojąco, zalecane przy skórach nadwrażliwych,

Światłoterapia uznana jest za metodę nieinwazyjną, a do tego efektywną.

Laseroterapia małej mocy

Znana jest często jako terapia czerwonym światłem, zimny laser, miękki laser, biostymulacja czy fotobiomodulacja. Polega ona na użyciu specjalistycznych urządzeń, których światło o odpowiedniej długości fali pobudza mikrokrążenie w mieszkach włosowych, powodując dotlenienie i dożywienie cebulek włosowych. Dochodzi do biostymulacji naturalnych mechanizmów, które aktywują mieszki włosowe. Przenikanie wiązki laserowej w głąb skóry przyczynia się do wzrostu ATP, co z kolei intensyfikuje metabolizm na poziomie komórkowym. Przekłada się to na wzmocnienie włosów i hamowanie ich wypadania, zwiększenie ich gęstości oraz poprawę przyswajalności substancji odżywczych. Zabieg ten jest nowoczesnym i bezpiecznym sposobem walki z wypadaniem włosów oraz łysieniem. Pozwala również na poprawę kondycji skóry głowy i włosów.

***

Jak widać, metod walki z problemami skóry głowy jest wiele. Jedne są mniej, a inne bardziej inwazyjne. Ich dobór powinien być bardzo indywidualny. Należy pamiętać, że jedynie prawidłowa diagnoza, wykluczenie przeciwwskazań, a następnie dobór odpowiedniego rodzaju terapii może przynieść zamierzone efekty. Dlatego też największym wyzwaniem w dziedzinie trychologii jest kładzenie nacisku na obszerną diagnostykę oraz szeroko rozumianą współpracę pomiędzy lekarzami wielu specjalizacji, a odpowiednio wykształconymi osobami zajmującymi się trychologią estetyczną/kosmetologiczną.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje trychologii:

  • medyczną – zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób skóry głowy, jest zarezerwowana dla lekarzy
  • estetyczną/kosmetologiczną – zajmuje się diagnozowaniem zaburzeń funkcjonowania skóry głowy i ustalaniem zaleceń pielęgnacyjnych.

literatura