Kobiety, które zapuszczają włosy, niechętnie podchodzą do tematu skracania końcówek. Mogłoby się wydawać, że w sytuacji, kiedy stają się one nadmiernie suche, ich obcięcie jest jednym wyjściem. A tymczasem istnieją sprawdzone sposoby na przesuszone końcówki włosów – na pewno warto je wypróbować.

Dlaczego końcówki włosów przesuszają się?

Prawda jest taka, że przesuszające się końcówki włosów mogą dotyczyć pasm każdego typu – zarówno mocno przesuszonych, jak i przetłuszczających się.

Gruczoły łojowe umiejscowione w skórze głowy naturalnie wydzielają sebum. Odpowiada ono za nawilżenie włosów. Dlatego właśnie z reguły włosy znajdujące się blisko skalpu mają zauważalnie lepszą kondycję. W przypadku długich włosów odległość między cebulkami a końcówkami zwiększa się, co może przyczyniać się do przesuszenia ich końców.

Za wysuszenie i uszkodzenia końców włosów z reguły odpowiada także brak odpowiedniej pielęgnacji. Regeneracja przesuszonych końcówek wymaga nieco czasu i zachodu, jednak efekty mogą być wręcz spektakularne.

Pielęgnacja przesuszonych końcówek włosów

Nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na kondycję włosa mogą mieć odpowiednio dobrane produkty. Wybierając szampon, odżywkę i olejek na suche końcówki, należy stawiać na produkty o sile działaniu nawilżającym, regenerującym i wygładzającym. Są to specyfiki przeznaczone do przesuszonych i zniszczonych włosów.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że sam szampon i odżywka mogą nie wystarczyć. Warto zaopatrzyć się w maskę, ewentualnie serum, które może pomóc w walce z suchymi, rozdwojonymi końcówkami. Polecane są ekologiczne, naturalne kosmetyki z dobrym składem. Lepiej unikać produktów zawierających sztuczne silikony i parabeny.

Zmiana codziennych nawyków

Stosowanie suszarki, prostownicy i lokówki to codzienność wielu kobiet. A tymczasem sprzęty te sprawiają, że włosy mogą stać się suche, łamliwe, co w szczególności dotyczy ich końcówek. Dlatego kobiety walczące z suchymi końcówkami, powinny zrezygnować ze stylizacji włosów przy pomocy wysokiej temperatury. Wystarczy krótki czas odpoczynku i regeneracji, aby zauważyć różnicę.

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów jest sposobem pielęgnacji, polegającym na nałożeniu naturalnych, nierafinowanych olejów na skórę głowy i całą długość włosów. Oleje te pozostawia się na włosach przez co najmniej 30 minut – a najlepiej przez całą noc. Odpowiednio dobrany olej nie tylko odżywia i nawilża włosy, ale także pozytywnie wpływa na kondycję końcówek. Procedurę olejowania należy przeprowadzać regularnie – efekty będą widoczne już po pierwszej aplikacji produktu.

Co z domową pielęgnacją?

Warto wiedzieć, że w domowej kuchni znaleźć można wiele składników, które mogą zbawiennie wpłynąć na kondycję i wygląd końcówek włosów. Produkty takie jak jajka, sok z cytryny, oliwa z oliwek, miód, mleko, wykazują silne działanie odżywcze i nawilżające. Wystarczy stosować je raz w tygodniu, aby zregenerować i nawilżyć przesuszone końcówki.

literatura