Walka z cellulitem jest trudna, ale nie beznadziejna. Na rynku jest wiele produktów kosmetycznych, które umożliwiają pozbycie się albo przynajmniej zmniejszenie tzw. pomarańczowej skórki. Który z nich wybrać?

Czasami komórki tłuszczowe, które znajdują się w tkance podskórnej, przestają prawidłowo funkcjonować. Pojedyncze komórki tłuszczowe powiększają się uwypuklają przez osłabioną warstwę tkanki łącznej. Naczynia krwionośne zwężają się i zagęszczają. Na skórze powstają widoczne zgrubienia.

Obserwując w powiększeniu cellulit, mamy przed oczyma obraz przypominający skórkę pomarańczową, dlatego bardzo często bywa on określany tym mianem. Ciekawostką jest, że zjawisko cellulitu dotyczy w szczególności rasy białej i dotyka głównie kobiety. Współcześnie dolegliwość ta występuje u ponad 80% populacji. Należy zaznaczyć, że cellulit nie jest problemem tylko osób otyłych - można go zauważyć również u młodych, szczupłych dziewcząt, szczególnie w okresie dojrzewania, ponieważ wtedy zwiększa się ilość komórek tłuszczowych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Cellulit może być również wynikiem dziedziczności.

Produkty kosmetyczne zapobiegające cellulitowi

Bardzo ważne dla tego zagadnienia jest działanie osłabiające w stosunku do naczyń włosowatych. Ich prawidłowo działający system jest konieczny, aby zapewnić tkankom dopływ substancji odżywczych oraz wykorzystać zgromadzone w nich zapasy tłuszczowe, których metabolizm zależny jest od procesu glikolizy, czyli rozkładu glukozy.

Istotnym zadaniem działania produktów antycellulitowych jest przyspieszenie procesu ich rozkładu. W produktach tych najczęściej używa się alg - głównie brunatnych, zielonych- które są źródłem wielu substancji aktywnych biologicznie, np. witamin z grupy B. Związki te poprawiają krążenie limfatyczne, biorą czynny udział w metabolizmie białek i tłuszczów, zmniejszają tendencję do zastoju płynów. Często stosuje się również ekstrakty z listownicy brunatnej lub morszczynu, które obfite są w jod. W wielu glonach znajduje się kwas alginowy, który za sprawą drenażu tkanek działa wyszczuplająco, ma właściwości detoksykujące oraz stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu.

Bardzo pomocne w terapii cellulitu są glinki lecznicze, zwłaszcza te, które posiadają znaczną ilość miedzi, magnezu, krzemu. W preparatach antycellulitowych często spotykamy takie składniki, jak L- karnityna, ekstrakty roślinne, kofeina, deoksycholan sodu.

Deoksycholan sodu efektywnie upłynnia błony komórek tłuszczowych tzw. adipocytów, pozwalając na uwolnienie zbędnych produktów przemiany materii (lipolizy).

Kofeina zalicza się do grupy alkaloidów purynowych. W tego rodzajach preparatów pełni ona funkcję podobną do kwasu alginowego. Charakteryzuje się ona: blokowaniem enzymów, które przyczyniają się do ich gromadzenia w komórkach; zdolnością do rozkładu tłuszczów, a także ma możliwości poprawy mikrokrążenia krwi w tkankach i zwiększa sprężystość skóry.

Ważną funkcję w procesach rozkładu i spalania tłuszczu pełni L - karnityna. Bywa ona nazywana pożeraczem tłuszczów, dlatego też często stosowana jest w preparatach antycellulitowych.

W preparatach antycellulitowych stosuje się również następujące ekstrakty roślinne:

- karczoch,

- bez czarny.

- arnika,

- skrzyp polny,

- nostrzyk żółty.

Ekstrakty te usprawniają krążenie, wzmacniają naczynka limfatyczne i ścianki naczyń krwionośnych, likwidują nadmiar wody w przestrzeniach międzykomórkowych i przeciwdziałają zatrzymaniu wody w skórze.

Bardzo efektywnym surowcem, który używany jest w preparatach antycellulitowych, jest ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Zmniejsza on napięcie naczyń krwionośnych, zapobiega ich pękaniu, pobudza krążenie, reguluje proces spalania tłuszczów, poprawia ukrwienie, neutralizuje wolne rodniki, ujędrnia i uelastycznia skórę, przywracając jej ładny koloryt.

Ekstrakty roślinne posiadające flawonoidy są także skuteczne w walce z cellulitem. Zalicza się do nich znajdującą się w zielonej herbacie - ksantynę czy także escynę, która jest aktywnym składnikiem wyciągu z kasztanowca. W preparatach tego rodzaju używa się też bogatych we flawonoidy ekstrakty bluszczu, iglicy włoskiej, brzozy, bylicy boże drzewko. Dzięki nim poprawiona jest cyrkulacja płynów ustrojowych, regulacja ciśnienia krwi. Przyspieszają też proces odkurczania się komórek tłuszczowych, działają przeciwobrzękowo, polepszają drenaż.

Znaczne rezultaty w walce z cellulitem można również osiągnąć, używając preparatów kosmetycznych, które posiadają odpowiednio dobrane olejki eteryczne, np. jałowcowy, cedrowy, cyprysowy, geraniowy, rozmarynowy, cytrynowy. Zmniejszają one złogi tłuszczowe, działają regulująco i usuwają toksyny z tkanki łącznej.

Olejki te stosuje się w preparatach do masażu i do kąpieli.

Witamina A ma duży wpływ na rozkład tłuszczów oraz ich eliminację z komórek. Ważne jest, aby preparaty antycellulitowe zawierały również inne witaminy, np. E, F oraz koenzym Q10.

Podczas terapii antycellulitowej nie wystarczy stosowanie tylko preparatów farmakologicznych. Ważne jest, aby wprowadzić nowy styl życia. Bardzo ważna jest prawidłowa dieta, która powinna posiadać: owoce, kasze, warzywa, kiełki ciemne pieczywo, chude ryby, tłuszcze roślinne, świeże zioła, białe sery. Do minimum natomiast należy ograniczyć tłuszcze zwierzęce, sól, cukier. Należy unikać kawy, papierosów, alkoholu. Należy pić dużo niegazowanej wody mineralnej, pożądane są też herbatki ziołowe, które zawierają krwawnik, koper, brzozę, skrzyp. Ważnym napojem jest herbata ziołowa, którą czasami nazywa się antycellulitową. Powinno się też pamiętać o ćwiczeniach fizycznych, używaniu odpowiednich preparatów do pielęgnacji ciała, wykonywaniu specjalistycznych zabiegów. Po zmniejszeniu objawów cellulitu ważne jest, aby dalej przestrzegać zaleceń. Cellulit, który nie jest leczony może przerodzić się w poważne schorzenie jakim jest zapalenie tkanki łącznej.

Do usuwania pomarańczowej skórki polecane są preparaty w postaci żelu, kremów, balsamów. Aby ułatwić wchłonięcie do głębszych warstw skóry substancji aktywnych w nich zawartych należy wykonać zabieg złuszczania naskórka. Wykorzystuje się tu specjalne kosmetyki peelingujace. Podczas kąpieli można stosować przyrządy przeznaczone do walki z cellulitem. Na rynku dostępne są rękawice do masażu dzięki nim skóra pozbywa się martwego naskórka bez specjalnych kosmetyków. Walcząc z cellulitem w domu trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia.

Pamiętajmy, że likwidowanie cellulitu nawet w fazie początkowej jest procesem długotrwałym. Tylko regularne stosowanie odpowiednich preparatów przez dłuższy czas, może dać oczekiwane efekty. Bardzo ważne jest tu systematyczne stosowanie produktów przeznaczonych do tego celu. Jeśli rezultaty nie są zadowalające, kurację trzeba powtarzać i uzbroić się w cierpliwość.

Kosmetyki zmniejszające tzw. pomarańczową skórkę … gdzie ich szukać?

Pojawia się pytanie, gdzie szukać takich kosmetyków? I czy istnieje taka firma?

Ostatnio natknęłam się na Anticellulite Body Cream firmy Dermash https://lupakosmetyczna.pl/dermash-cosmetics/dermash-aktywny-krem-przeciw-cellulitowi-36397 oraz Anticellulite Serum https://lupakosmetyczna.pl/dermash-cosmetics/dermash-anticellulite-serum-36407

To niesamowite, że po pierwszym użyciu Anticellulite Body Cream widziałam różnicę i moja skóra była aksamitna i lekko wygładzona. Połączenie 3 substancji aktywnych (kofeiny, l-karnityny i deoksycholanu sodu) zapewnia kompleksowe nawilżenie oraz poprawia sprężystość i jędrność skóry. Do tego nie pozostawia tłustej warstwy. To idealna pomoc dla tych, którzy marzą o wygładzonej skórze.

A Anticellulite Serum to ekskluzywny produkt kosmetyczny, który jest idealny dla tych, którzy zmagają się z brakiem jędrności, elastyczności i miękkości skóry. Warto używać go regularnie, dla osiągnięcia pożądanych efektów. Widać, że składniki aktywne są dobrane w sposób mocno przemyślany. Kosmetyki firmy Dermash posiadają bogate składy, a ich działanie można zauważyć już po kilku użyciach.

literatura