Szukasz skuteczniejszej metody depilacji niż maszynka do golenia czy depilator elektryczny? Obecnie nie ma trwalszego sposobu na usunięcie niechcianego owłosienia niż zabieg laserowy. Wykonasz go u kosmetologa lub w klinice medycyny estetycznej. Wyjaśniamy, na czym polega działanie lasera do depilacji i jak odróżnić tę metodę od zabiegu z użyciem światła IPL.

Laser do depilacji – na czym polega jego działanie?

Na rynku dostępnych jest wiele laserów do depilacji, które mogą się od siebie nieco różnić, ale zasada ich działania jest podobna. Jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego typu jest laser Thunder MT, dostępny w katowickiej Klinice Miracki. Jego innowacyjność polega na zastosowaniu mixed technology, czyli połączenia dwóch najbardziej skutecznych laserów:

  • aleksandrytowego o długości fali 755 nm,
  • neodymowo-yagowego o długości fali 1064 nm.

Rozwiązanie to pozwala na maksymalne zindywidualizowanie zabiegu, zwiększa jego skuteczność i bezpieczeństwo. Laser do depilacji Thunder MT pozwala bowiem na przeprowadzenie nieinwazyjnego zabiegu nawet u osób o bardzo jasnym owłosieniu i ciemnej karnacji, co jeszcze do niedawna było niemożliwe.

Thunder MT wyposażony został również w zaawansowany system chłodzenia Skin Cryo, dzięki czemu zabiegowi praktycznie nie towarzyszą odczucia bólowe. Należy jednak zaznaczyć, że dyskomfort odczuwany podczas depilacji laserowej zależy od wielu czynników, takich jak indywidualny próg bólu czy wrażliwość depilowanego obszaru ciała. Podczas gdy dla jednej osoby zabieg jest bezbolesny, inna może odczuwać nieprzyjemne ukłucia.

Czym różni się laserowe usuwanie owłosienia od IPL?

Oba zabiegi gwarantują gładką skórę i wykorzystują impulsy świetlne. Różnią się jednak sposobem, w jaki wykorzystują światło oraz skutecznością zabiegów. Działanie lasera do depilacji opiera się na pojedynczej, skoncentrowanej długości fali, która przenika w skórę punktowo. Włos jest niszczony od nasady i zapobiega to wzrostowi nowych włosów. Efekty zabiegu wykonanego laserem do depilacji są trwałe – utrzymują się przez kilka lat, a w tym czasie mogą pojawić się pojedyncze, cienkie włosy, które wystarczy usunąć podczas zabiegu przypominającego, aby nadal cieszyć się idealną gładkością skóry.

IPL składa się z szerokiego spektrum światła, podobnego do światła żarówki, które może oddziaływać na większe obszary skóry. Również wpływa na mieszek włosowy i zapobiega wytwarzaniu nowych włosów przez cebulkę, ale działa mniej skutecznie. Co to oznacza? Zabieg należy powtarzać wielokrotnie, a po 6-12 miesiącach włosy odrastają i całą procedurę trzeba wykonywać od nowa.

Jakie efekty przynosi epilacja laserowa?

Aby laser do depilacji spełnił swoją rolę, konieczne jest wykonanie odpowiedniej serii zabiegów. O ich liczbie i częstotliwości powinien zdecydować kosmetolog na podstawie wywiadu z pacjentem. Jedynie podczas fazy wzrostu (anagenu) włos może zostać trwale usunięty, dlatego depilację laserową wykonuje się w serii zabiegów. Daje to możliwość wychwycenia wszystkich momentów, w których włosy są w fazie anagenu.

Epilacja laserowa to zabieg trwały, czego nie można powiedzieć o depilacji IPL. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niechciane włoski mogą odrosnąć po pewnym czasie. Najczęściej pojawiają się dopiero po kilku latach i jest ich naprawdę niewiele. U osób, które mają nieuregulowaną gospodarkę hormonalną skuteczność zabiegu może być mniejsza. Zazwyczaj jednak wystarczy od czasu do czasu (gdy pojawią się nowe włoski) wykonać zabieg przypominający.

Więcej na temat depilacji laserowej dowiesz się od specjalistów z Kliniki Miracki w Katowicach – zapraszamy do kontaktu.

literatura