Cukier to nie tylko środek spożywczy, ale również cenny składnik kosmetyków - zarówno tych drogeryjnych, jak i przygotowywanych w domu. Jakie funkcje pełni cukier w kosmetyce? Czy jest bezpieczny i zdrowy? Pod jakimi nazwami kryje się cukier na liście składników?

Cukier - dlaczego jest stosowany w kosmetykach?

Nazwa "cukier" odnosi się ogólnie do pewnej złożonej grupy związków chemicznych, w której wyróżniamy monosacharydy (cukry proste), disacharydy (dwucukry) i polisacharydy (cukry złożone). Cukry proste rozpuszczają się w wodze, nie mają zapachu i pozbawione są koloru. Cukry złożone składają się z kilku cząsteczek cukrów prostych - w zależności od rodzaju wiązań między cząsteczkami cukry te mogą rozpuszczać się w wodzie lub nie. Wszystkie cukry posiadają charakterystyczny, słodki smak.

Węglowodany (inna nazwa cukrów) mają zastosowanie w kosmetyce głównie ze względu na swoje właściwości nawilżające. Glukoza - jeden z najpopularniejszych monocukrów - w efektywny sposób ogranicza odparowywanie i dyfuzję cząsteczek wody. Znajdziemy go przede wszystkim w miodzie czy owocach. Drugim szeroko stosowanym w kosmetyce monocukrem jest fruktoza - również występująca w miodzie i owocach.

Dwucukier, który często pojawia się na liście składników różnych kosmetyków, to sacharoza, czyli cukier złożony z cząsteczki glukozy i fruktozy. Charakteryzuje się on właściwościami ściernymi, czemu zawdzięcza obecność w kosmetykach peelingujących.

Polisacharydy także znajdują zastosowanie w kosmetyce - celuloza i skrobia doskonale zagęszczają produkty drogeryjne i działają nawilżająco na skórę, przy jednoczesnym pozostawaniu dla niej obojętnym.

Chociaż może być to zaskakujące, cukier pozyskujemy nie tylko ze świata roślin, ale również zwierzęcego. W mleku zawarta jest laktoza, a w muszlach skorupiaków chityna - oba wykorzystywane są w kosmetyce.

Cukier na liście składników kryje się m.in. pod tymi nazwami:

  • chityna
  • dihydroksyaceton
  • glukoza
  • hydroxypropyltrimonium honey - miód
  • ksylitol
  • kwas hialuronowy
  • ramnoza

Depilacyjne pasty cukrowe - naturalny i bezbolesny sposób depilacji

Depilacja z użyciem cukru jest - oprócz wosku - drugą najpopularniejszą metodą usuwania niechcianych włosków. Tradycje stosowania past cukrowych do depilacji sięgają starożytności.

Depilacyjne pasty cukrowe można stosować na zimno i na ciepło. Depilacja na zimno to dobre rozwiązanie dla pań, które borykają się z problemem żylaków, pękających naczynek czy alergii. Cukrowa depilacja na ciepło może być stosowana u wszystkich pozostałych, a jest zdecydowanym plusem jest szybkość zabiegu.

Depilacja pastą cukrową ma mnóstwo zalet. Po pierwsze, do jej wykonania potrzeba jedynie naturalnych składników (cytryna, cukier, zioła, woda). Po drugie, jeśli zostanie prawidłowo zastosowana, efekty utrzymują się nawet 3-4 tygodnie. Rezultaty te porównywalne są do depilacji woskiem, ale w przeciwieństwie do tej metody, usuwanie włosków przy pomocy cukru jest bezbolesne. Pasta cukrowa ma właściwości rozjaśniające, dlatego nie jest polecana, jeśli zależy nam na zachowaniu opalenizny i nie jest dobrym rozwiązaniem do depilacji wąsika. Jest to również metoda czasochłonna i wymagająca wprawy - dlatego chociaż jest możliwa do przeprowadzenia w domu, pierwsze próby mogą nie dawać satysfakcjonujących efektów.

Domowy peeling - co warto wiedzieć?

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale w sanskrycie - języku starożytnych Indii, słynących z wielu stosowanych do dzisiaj rozwiązań kosmetycznych - cukier określany był słowem "siakkar" albo "sarkar," czyli innymi słowy piasek lub żwir. Związane jest to z wyglądem i właściwościami mechanicznymi ziarenek cukru - doskonale nadają się do stosowania w formie past peelingujących. Peelingi na bazie cukru nie tylko efektywnie złuszczają naskórek, ale masaż drobinkami cukru (szczególnie trzcinowego) pobudza krążenie krwi i wzmacnia naskórek, dogłębnie go nawilżając. Polecany jest szczególnie w partiach suchych - takich jak pięty, łokcie i kolana. Specjaliści rekomendują, aby peeling z użyciem cukru wykonywać raz w tygodniu, szczególnie, jeśli mamy tendencję do rogowacenia skóry w trudnych partiach. Składniki na domowy peeling z wykorzystaniem cukru znajdują się w każdej kuchni.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://uczymyjakslodzic.pl/domowy-peeling-cukrowy-jak-dziala-i-jak-go-zrobic/

W jakich kosmetykach znajdziesz cukier?

Oprócz past depilujących i peelingujących, cukier znajduje się w kosmetykach pielęgnacyjnych do włosów, ponieważ pomaga je nawilżyć, nadając miękkość i zapobiegając otwieraniu się łusek włosa. Chityna (cukier pozyskiwany ze skorupiaków) jest częstym składnikiem tzw. suchych szamponów, ponieważ ma właściwości absorbujące sebum. Pozostając w morskim świecie warto wiedzieć, że fukoidyna pozyskiwana z brunatnic (rodzaj wodorostów) ma dowiedzione działanie antycellulitowe, dlatego często wchodzi w skład preparatów pomagających uporać się z tzw. pomarańczową skórką. Skrobia i celuloza to naturalne zagęstniki, nadające kremom i żelom zawiesistą konsystencję. Najbardziej znany prawdopodobnie w kosmetyce cukier, czyli kwas hialuronowy, to podstawowy składnik większości kremów zapobiegających procesom starzenia.

Jak widać, podczas gdy cukier w diecie powinien być ograniczany i spożywany z umiarem, tak w przypadku kosmetyków - jeśli nie ma konkretnych ku temu wskazań - nie należy się go obawiać.

literatura