Zęby są naszą wizytówką, zatem chcemy, aby dobrze się prezentowały. Białe, moce i zdrowe uzębienie świadczy o prawidłowym stylu życia i nienagannej higienie osobistej. Niestety, wielu Polaków nie dba wystarczająco o swoje zęby, przez co nie tylko cierpi ich ogólny wygląd zewnętrzny, ale także zdrowie całego ciała, gdyż stan naszego uzębienia wpływa na cały organizm. Wystarczy podjąć się kilku prostych kroków, wykonywać regularnie pewne czynności, aby zachować zdrowy i piękny uśmiech. Oto najlepsze z nich.

Higiena jamy ustnej

Jest to fakt oczywisty, jednak niezaprzeczalnie najważniejszy. O regularnej higienie jamy ustnej uczy się już od najmłodszych lat, niestety gorzej jest z praktyką. W trakcie dnia na zębach osadzają się resztki pokarmów i płynów, które sprzyjają rozwojowi licznych bakterii. Powstałe bakterie produkują kwasy uszkadzające szkliwo zębów i dziąsła, co prowadzi do poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego najbardziej optymalne jest szczotkowanie zębów 2-3 razy dziennie po głównych posiłkach. Nie można też przesadzić w drugą stronę, ponieważ zbyt częste mycie zębów może zwiększyć ryzyko mechanicznego uszkadzania szkliwa. Natomiast po przekąskach warto płukać zęby płynem do higieny jamy ustnej lub stosować nitkę dentystyczną.

Wizyty u stomatologa

Również w tej kwestii Polacy pozostawiają niestety wiele do życzenia. Większość odwiedza dentystę dopiero wtedy, gdy zęby zaczynają boleć, a jest to zdecydowanie za późno. Stomatolodzy biją na alarm, aby odwiedzać ich gabinety kontrolnie przynajmniej dwa razy w roku. Pomoże to szybciej zareagować na ewentualnie rozwijające się stany zapalne i innego rodzaju uszczerbki. Wczesna interwencja nie tylko oszczędzi nam bólu, ale także ochroni budżet, gdyż zaawansowane zabiegi w późnej fazie rozwoju choroby są zdecydowanie kosztowniejsze, niż podstawowe interwencje, gdy ubytki nie są jeszcze duże.

Prawidłowa dieta

Nie od dziś wiadomo, że sposób odżywiania wpływa na zdrowie całego organizmu. Nie inaczej jest w przypadku zębów, na które również wpływ ma skład spożywanych posiłków. W pierwszej kolejności warto ograniczyć spożywanie nadmiernej ilości cukru, który sprzyja mnożeniu się bakterii w jamie ustnej. Słodzone napoje najlepiej zastąpić wodą mineralną, a zamiast słonych przekąsek wybierać warzywa, owoce i orzechy. Nie bez znaczenia jest też kolejność posiłków. Kwaśne i słodkie pokarmy powodują obniżenie pH w jamie ustnej i erozję szkliwa. Po nich warto spożywać produkty podnoszące pH, takie jak mleko, żółty ser, czy jajka.

Partner artykułu: A-line - centrum nowoczesnej stomatologii

literatura