Tatuaże niegdyś kojarzone były z piętnem kryminalistów, zdobiącym ciało przez całe życie. Teraz stają się one coraz bardziej powszechne, aż 8% społeczeństwa zdecydowało się na ten sposób wyrażenia siebie. Tatuaż jest z założenia na zawsze, oczywiście są sposoby na usunięcie go, lecz jest to kosztowne i czasochłonne. Dlatego też tak ważne jest, aby o niego dbać, szczególnie we wczesnej fazie gojenia, inaczej może on wyblaknąć lub rozlewać się, co nie wygląda estetycznie. Oczywiście spora część zadania, leży w rękach tatuatora, który powinien wykonać prawidłowo wszystkie etapy, takie jak odpowiednia dezynfekcja skóry oraz założenie opatrunku. Reszta leży jednak w Twoich rękach, gdyż to Ty będziesz go dopieszczał na co dzień.

Mycie tatuażu

Jeśli jest to Twój pierwszy tatuaż, to w początkowej fazie gojenia się tatuażu, możesz czuć się zaniepokojony jego stanem, gdyż nie dość, że istnieje możliwość, iż jest on zakrwawiony, to dodatkowo może wypływać z niego osocze. Właśnie dlatego, że jest tak delikatny, pielęgnacja tatuażu po zrobieniu jest niezwykle istotnym etapem. Aby pozbyć się z niego resztek brudu, powinieneś regularnie zajmować się przemywaniem go. Przede wszystkim używaj do tego zwykłej wody, dobrze sprawdzi się w tym przypadku szare mydło, lecz najlepsze będą przetestowane, specjalnie przeznaczone do mycia tatuażu żele.

Nawilżenie

Przemywanie tatuażu jest niesamowicie ważne, jednakże nie jest to jedyna czynność, którą musisz wykonywać, aby wyglądał on jak najlepiej. Kolejną, równie istotną kwestią, jest odpowiednie nawilżanie go. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się jego pięknym, intensywnym  kolorem jak najdłużej. Nawilżanie sprawi, że naskórek nie będzie się łuszczył, co w przypadku tatuażu jest bardzo ważne. Latami ludzie wykorzystywali w tym celu najzwyklejszą wazelinę, nie jest to taki zły pomysł, lecz działa ona zapychająco, więc nie jest idealna. Najlepszy w tym przypadku będzie krem do tatuażu, bądź przybierające na popularności masło do tatuażu, które dodatkowo wytworzy warstwę, chroniącą tatuaż przed obtarciami.

Inne zalecenia

Równie istotnym etapem, jak nawilżanie i przemywanie, jest to, aby absolutnie nie narażać tatuażu na działanie słońca. Podczas trwania słonecznych, letnich dni, koniecznie chroń go przed światłem słonecznym, gdyż działanie promieni UV doprowadzi do tego, że Twój piękny, świeżo zrobiony tatuaż, zacznie tracić swój intensywny kolor i wyblaknie. Postaraj się nie narażać dziary na działanie słońca, przez kilka pierwszych tygodni od zrobienia go. W tym czasie najważniejszym będzie smarowanie go kremem z filtrem. Tego zabiegu powinno się przestrzegać cały czas, jednak w pierwszych tygodniach jest to wyjątkowo istotne. Dodatkowo, nie zaleca się picia alkoholu, do kilku dni od ozdobienia swojego ciała tatuażem, oraz powinno się spać pod czystą pościelą, która pozwoli uniknąć bakterii.

literatura