Astygmatyzm to wada wzroku, która polega na niewyraźnym widzeniu obiektów. Często współwystępuje z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Jego najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowy kształt oka. Astygmatyzm jest dziedziczny, ale może występować również wskutek mechanicznego uszkodzenia narządu wzroku.

Astygmatyzm a życie codzienne

Osoby z astygmatyzmem często mrużą oczy, ponieważ widzą przedmioty w sposób zniekształcony. Takie nadmierne wysilanie narządu wzroku może powodować łzawienie oczu i bóle głowy. Fizyczne dolegliwości spowodowane niewyraźnym widzeniem są sygnałem, że warto rozważyć leczenie astygmatyzmu.

Zdarza się, że wada wzroku odbiera pacjentom pewność siebie i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Proste czynności (jak np. przeczytanie etykiety produktu w sklepie spożywczym czy sprawdzenie rozkładu jazdy autobusu) nierzadko sprawiają kłopot i wymagają proszenia obcej osoby o pomoc. Takie sytuacje mogą prowadzić do frustracji i poczucia bycia zależnym od innych. Leczenie astygmatyzmu może więc znacząco poprawić jakość życia pacjenta i jego bliskich.

Leczenie astygmatyzmu – operacja laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku jest popularną metodą korygowania astygmatyzmu. To bezbolesna i bezpieczna dla pacjenta procedura. Zabieg odbywa się przy użyciu lasera ekscymerowego lub femtosekundowego. Modeluje się rogówkę w taki sposób, aby jej kształt pozwalał na prawidłowe skupianie obrazu na siatkówce oka. Operację poprzedzają badania kwalifikujące. Są to m.in. badania:

  • topografii rogówki,
  • ostrości wzroku,
  • ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Cała procedura trwa kilkanaście minut. Przed zabiegiem oko zakrapla się środkiem znieczulającym, dzięki czemu pacjent nie odczuje bólu.

Leczenie astygmatyzmu – przygotowanie do zabiegu

Do laserowej korekcji wzroku należy się prawidłowo przygotować. Nie powinno się nosić soczewek – soczewki twarde można stosować do miesiąca przed zabiegiem, soczewki miękkie odstawia się tydzień przed. Warto zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz z niektórych kosmetyków (takich jak: maskara, cienie, puder czy krem pod oczy).

Dobrze jest również poczytać o samej procedurze. Świadomość przebiegu operacji często pozwala pacjentom na osiągnięcie spokoju psychicznego. Ważne jest także wsparcie bliskich. Najlepiej poprosić zaufaną osobę, aby po wszystkim odwiozła nas do domu.

Nieleczony astygmatyzm często stopniowo się pogłębia. Może prowadzić także do powikłań, takich jak zaczerwienienie czy zapalenie oczu. Zabieg laserowej korekcji wzroku przeprowadza się raz na całe życie, dzięki czemu pacjent może na stałe zrezygnować z noszenia okularów czy soczewek kontaktowych.

literatura