Pieluszkowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych chorób skórnych u niemowląt i małych dzieci. Dotyczy dzieci głównie od 7 do 12 miesiąca życia, ale przy niewłaściwej pielęgnacji i sprzyjających warunkach może utrzymywać się przez cały okres stosowania pieluszek jednorazowych. Wygoda w stosowaniu pieluszek jednorazowych i tym samym wydłużenie czasu ich używania spowodowały, że tego typu zmiany skórne dotyczą coraz większej grupy małych pacjentów.
Stosowanie pieluszek jednorazowych to jednak nie jedyna przyczyna pieluszkowego zapalenia skóry. Oto kilka innych powodów występowania zapalenia i podrażnień:
- zbyt rzadkie zmienianie pieluszki;
- długotrwałe pocieranie skóry przez pieluszkę;
- zła higiena skóry;
- długotrwała antybiotykoterapia;
- wilgoć okolic około pieluszkowych;
- uczulenia na alergeny występujące w pieluszkach jednorazowych lub preparatach do pielęgnacji skóry;
- wrodzone wady układu moczowego;
- infekcja grzybicza lub bakteryjna.
Objawy pieluszkowego zapalenia skóry
Początkowo pieluszkowe zapalenie skóry może przypominać oparzenie słoneczne – skóra w okolicach pieluszki jest zaczerwieniona i ma lekko podwyższoną temperaturę. Może również się łuszczyć. W tej fazie odparzenia pieluszkowego najczęściej zmiany lokalizują się na najbardziej wystających powierzchniach skóry: pośladkach, podbrzuszu, górnej części ud i narządach płciowych. Z czasem jednak zapalenie się nasila, a wraz z nim pojawia się obrzęk oraz grudki i pęcherzyki. Dziecko może być wtedy bardzo niespokojne, a nawet nie spać w nocy, co jest spowodowane świądem i piekącym bólem, pojawiającym się w przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry.
Profilaktyka i leczenie
Podstawą leczenia i profilaktyki pieluszkowego zapalenia skóry jest prawidłowa higiena okolicy pieluszkowej, stosowanie łagodnych kosmetyków oraz unikanie podrażnień mechanicznych skóry.
Ważnym elementem profilaktyki pieluszkowego zapalenia skóry jest odpowiednia higiena pupy dziecka. Częsta wymiana pieluch, mycie pupy, dokładne wycieranie jej do sucha i wietrzenie obszarów pod pieluszką – dzięki temu ryzyko wystąpienia podrażnień i pieluszkowego zapalenia skóry zdecydowanie spada. Ważne jest także stosowanie łagodnych preparatów przeznaczonych dla noworodków i niemowląt. Zaleca się unikanie stosowania nawilżonych chusteczek, które mogą podrażniać skórę oraz wywoływać alergie. Jeśli używasz chusteczek, wybierz te, które mają w składzie głównie wodę, możesz jednak śmiało zastąpić je bawełnianymi wacikami zmoczonymi w ciepłej, przegotowanej wodzie.
Aby uniknąć wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry u dziecka, warto zaopatrzyć się w pieluchy, które mają funkcję "air", tzn. są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze, dzięki czemu skóra dziecka może oddychać. Sprawdź również skład materiałów, z jakich wykonane są pieluszki jednorazowe – być może któryś ze składników (szczególnie barwniki) uczula skórę Twojego maluszka. Najlepszym rozwiązaniem są pieluchy wielorazowe z naturalnych materiałów – w przypadku ich stosowania również trzeba pamiętać o częstej zmianie, a także o odpowiednim praniu pieluch wielorazowych.
Pieluszkowe zapalenie skóry wymaga stosowania maści zawierających cynk, który ma działanie wysuszające i bakteriobójcze, oraz pantenolu lub alantoiny, które łagodzą podrażnienia, a także nawilżają i natłuszczają wrażliwą skórę dziecka, a tym samym chronią ją przed tarciem. Należy je nakładać przy każdej zmianie pieluszki. Pieluszkowe zapalenie skóry ustępuje zwykle po dwóch lub trzech dniach leczenia, jednak niekiedy może utrzymywać się dłużej. Świetnym produktem, pomocnym przy pieluszkowym zapaleniu skóry jest Sudocrem, który wspomaga regenerację skóry, działa łagodząco i ochronnie. Tworzy barierę zabezpieczającą skórę przed drażniącymi czynnikami np. moczem w przypadku pieluszkowego odparzenia skóry. Specjalna hipoalergiczna formuła sprawia, że Sudocrem to wyjątkowy produkt, który chroni i łagodzi zaczerwienioną i wrażliwą skórę. Sudocrem jest również skuteczny w łagodzeniu innych stanów, w tym popękanej i podrażnionej skóry.
W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry nie należy stosować żadnych balsamów ani oliwek, gdyż mogą jeszcze bardziej odparzyć skórę. Nie zaleca się także stosowania talków, zwłaszcza zawierających środki przeciwbakteryjne. W cięższych postaciach pieluszkowego zapalenia skóry stosuje się preparaty zawierające substancje przeciwzapalne, przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.
Oceń lub dodaj komentarz
Twój komentarz jest dla nas ważny, daj znać wszystkim co sądzisz o tej poradzie.
Twoja ocena
Dziękujemy za Twoją opinię