Często na ulicach możemy zobaczyć nieestetyczne, nieco zielone lub granatowe tatuaże. Czy wiesz, że one oryginalnie miały czarny kolor? Blaknięcie czarnego tuszu przebiega właśnie w ten sposób. Podobnie kolorowe wzory mogą stracić intensywność barw. Wynika to z nieprawidłowej pielęgnacji tatuażu, a często jej braku. Możesz zadbać o to, by Twoje małe dzieło sztuki prezentowało się znakomicie przez całe życie. Wystarczy odpowiednio zatroszczyć się o skórę, a nasz tatuaż na długo zachowa wyraziste kolory i kontury. Jak pielęgnować świeży tatuaż, a jak ten, który masz już od dawna? Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek.

Jak dbać o tatuaż? Przede wszystkim nawilżać!

Pielęgnacja tatuażu to przede wszystkim jego nawilżanie. Dotyczy to zarówno pierwszych dni od wyjścia ze studia, jak i późniejszej, codziennej troski o wzór. Tak, należy go smarować przez całe życie, co jednak nie powinno być uciążliwe.

Świeżo zrobiony tatuaż należy myć co 2-3 godziny, w zależności od zaleceń tatuatora. Następnie, po każdym umyciu i delikatnym osuszeniu ręcznikiem papierowym, nakłada się cienką warstwę kremu lub masła. Możesz wybrać taką formę produktu, jaka Ci bardziej odpowiada. Świeży tatuaż wymaga nawilżania z wielu powodów. Świąd, pieczenie i często nawet ból wytatuowanego miejsca jest naturalną reakcją organizmu. Dopiero silny obrzęk, ropny wyciek lub czerwone guzki są sygnałami alarmowymi. Skóra w tym obszarze może być lekko posiniaczona, może się także łuszczyć.

Z czego to wynika? Należy tatuaż traktować jako otwartą, świeżą ranę, która wymaga pomocy w regeneracji. I tutaj niezastąpione okażą się dedykowane produkty, które wspierają procesy gojenia. Znajdziesz je na przykład w ofercie polskiej marki Neba, która wytwarza bezpieczne, wegańskie kremy i masła, dzięki którym pielęgnacja tatuażu staje się prosta. Ich składy mają za zadanie łagodzić stan zapalny i nieprzyjemne dolegliwości, dogłębnie nawilżać i natłuszczać skórę, a także dostarczyć jej optymalną porcję witamin i składników odżywczych. Dzięki temu gojenie tatuażu przebiega lepiej, a co za tym idzie – wzór prezentuje się lepiej.

Regeneracja skóry to długotrwały proces, a i tak zawsze pozostaje ona w miejscu wykonanego tatuażu już nieco delikatniejsza. Z tego powodu nawet długo po powrocie ze studia tatuażu należy o niego dbać. Jak to dokładnie robić? Wystarczy nakładać krem lub masło 2 razy dziennie – zwłaszcza po kąpieli lub prysznicu, ponieważ woda wysusza skórę.

Zadbaj o tatuaż w pierwszych dniach po wyjściu ze studia

O czym jeszcze warto pamiętać? O nowy tatuaż należy dbać także w inny sposób. Po wyjściu ze studia lepiej wybierać ubrania wykonane z przewiewnych, naturalnych tkanin. Nie należy też spać na wytatuowanej stronie ciała. Picie alkoholu jest do czasu zagojenia rany surowo zabronione, ponieważ wpływa na krzepliwość krwi i może utrudnić gojenie. To, że będziesz mieć przez jakiś czas podrażnioną skórę, jest naturalne – może pojawić się uporczywe swędzenie, a skóra będzie się łuszczyć. Pod żadnym pozorem nie zdrapuj odchodzących skórek! Świąd w obszarze świeżego tatuażu złagodzi przykładanie do danego miejsca kostek lodu w ręczniku papierowym. W przeciwnym wypadku może dojść do zakażenia. Niewskazane są także długie kąpiele i ekspozycja na wysokie temperatury.

Chroń przed promieniowaniem słonecznym – smaruj tatuaż kremem z filtrem

Musisz także pamiętać o tym, że działanie promieni słonecznych ma ogromny wpływ na blaknięcie koloru i rozmycie konturów. Pod ich wpływem cząsteczki tuszu zaczynają migrować i przenikają do krwioobiegu, a następnie są wydalane. To sprawia, że małe dzieło sztuki przestaje prezentować się tak dobrze. Wykonanie tatuażu to decyzja na całe życie, dlatego lepiej się o niego starannie zatroszczyć już na samym początku. Krem z filtrem od teraz musi stać się Twoim przyjacielem. Smaruj się nim zawsze, gdy tylko wybierasz się nad wodę, na plażę lub po prostu odsłaniasz daną część ciała. Jest to też lepsze rozwiązanie niż usilne jej ukrywanie, ponieważ ciepło także ma wpływ na ruchy cząsteczek tuszu.

Jak widzisz, zarówno o świeżo wykonany tatuaż, jak i ten, który towarzyszy Ci od dawna, należy dbać. Tylko w ten sposób możesz sobie zagwarantować, że wzór będzie efektowny przez wiele lat.

literatura