Podróbki perfum to plaga, która coraz śmielej zalewa świat, niestety nie niosąc żadnych rzeczywistych korzyści dla osób, które po nie sięgają, a wręcz przeciwnie – niekiedy nawet stanowiąc niebezpieczeństwo dla zdrowia. Poznaj powody, dlaczego warto ich unikać i sięgać jedynie po oryginalne perfumy.


Kusząco niska cena

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że oryginalne perfumy nie należą do najtańszych artykułów i niektóre osoby po prostu nie mogą sobie na nie pozwolić. Cena wynika tu jednak z dbałości o wyjątkowość kompozycji zapachowej oraz dokładnego przetestowania perfum pod kątem ich bezpieczeństwa dla skóry. Natomiast niskie ceny podróbek z pewnością kuszą wiele osób, których nie stać na oryginalne perfumy lub zwyczajnie szukają oszczędności. Niestety w parze z niską ceną idą niska jakość i wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa ich użytkowania.

 

Nieznany skład

Producenci perfum mają obowiązek informować na opakowaniu o składnikach, jakie zostały użyte w czasie produkcji perfum. Jest to ważna informacja z punktu widzenia konsumenta, ponieważ ma on możliwość zapoznania się ze składem i unikania perfum, które zawierają składniki uczulające. W przypadku podróbek niestety rzadko można liczyć na taką informację, a niekiedy nawet spotkać się z listą składników celowo wprowadzającą w błąd. W podróbkach często można znaleźć np. sztuczne barwniki, które mogą wywoływać silną reakcję alergiczną lub trwale zabarwiać ubrania i biżuterię.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Markowe perfumy męskie i damskie powstają według ściśle ustalonych i skrupulatnie pilnowanych procesów produkcyjnych, które obejmują zakres dopuszczonych składników, ich bezpieczną dla zdrowia ilość oraz wpływ na zdrowie człowieka. W przypadku podróbek nic takiego nie ma miejsca, dlatego ich stosowanie niesie realne ryzyko dla zdrowia skóry. Oryginalne perfumy poddawane są testom dermatologicznym i antyalergicznym. Pamiętaj, że perfumy mają ze skórą bezpośredni kontakt, niekiedy nawet przez kilkanaście godzin, dlatego nie warto ryzykować.

 

Słaba jakość

Cokolwiek nie obiecywaliby sprzedawcy podróbek, nigdy nie pachną one dokładnie tak, jak oryginalne perfumy damskie czy męskie. Zapachom tym zawsze czegoś brakuje lub jest w nich czegoś za dużo, przez co tracą swoją subtelność i unikalny charakter. Przede wszystkim jednak ulatniają się zdecydowanie szybciej, a to prowadzi do tego, że trzeba używać ich częściej, a co za tym idzie – częściej kupować. Dlatego zakup podróbek w dłuższej perspektywie wcale nie musi wiązać się z oszczędnościami. Warto wspomnieć tu też kwestię flakonów, które w przypadku oryginalnych perfum są istnymi dziełami sztuki i podkreślają jeszcze bardziej emocje, jakie niesie ze sobą zapach. Tymczasem podróbki często zamknięte są w prostych flakonikach o źle działających atomizerach.

 

Kwestie etyczne

Kupowanie podróbek to jawne wspieranie osób, które dopuszczają się kradzieży własności intelektualnej, jaką jest kompozycja zapachowa danych perfum. Kupując podróbki perfum po prostu okrada się legalnych producentów z pieniędzy, na które zapracowali ciężką pracą nad zapachami. Traci na tym również skarb państwa, ponieważ zwykle dostępne są one w nielegalnym obrocie.

literatura