Suplementy diety są przydatne w uzupełnieniu podstawowej diety. O ile jednak kobiety często korzystają z ich dobrodziejstw, to mężczyzn znacznie trudniej przekonać do zadbania o swoje zdrowie. Dlaczego warto, by i panowie wdrożyli odpowiednią suplementację?

Zdrowie w pigułce także dla panów

Dobrze dobrana, urozmaicona i zdrowa dieta pozwala na zapewnienie organizmowi optymalnego poziomu witamin i minerałów. Jest to niezwykle istotne dla naszego prawidłowego funkcjonowania - zapewnia zdrowie, dobre samopoczucie, wpływa pozytywnie na energię, minimalizuje stres. Jednak bardzo często, zwłaszcza u panów, codzienna dieta jest zbyt uboga w składniki odżywcze. Nieco generalizując, mężczyźni zazwyczaj nie lubią warzyw i owoców, za to chętnie żywią się fast foodami i stosują używki. Wpływa niekorzystnie na poziom cennych dla organizmu witamin.

Warto również wziąć pod uwagę zróżnicowane zapotrzebowanie na składniki odżywcze u obu płci. Ma to związek m.in. z nieco odmiennymi mechanizmami przemiany materii, panowie prowadzą też zazwyczaj inny tryb życia, niż panie. Dodatkowo, ze względu na większą objętość krwi, masę kostną oraz mięśniową, potrzebują większej ilości witamin i minerałów. Zwłaszcza, jeśli dochodzi do tego zwiększony wysiłek fizyczny, codzienna dieta nie jest w stanie zapewnić w pełni zapotrzebowania organizmu na niezbędne witaminy i mikroelementy. Pomocne mogą być wówczas suplementy diety dedykowane dla mężczyzn. Co powinno się w nich znaleźć?

Ważny jest skład!

Na rynku znajdziemy wiele suplementów przeznaczonych dla panów. Aby przyniosły efekt, trzeba zwrócić uwagę na ich skład i jakość, dlatego warto kupować w sprawdzonych sklepach z suplementami, jak np. https://mybionic.pl. Znajdziemy tam suplementy odpowiednie dla mężczyzn, które zawierają specjalnie dobrany kompleks witamin i minerałów.

  • Potas i magnez – pierwiastki te odpowiadają głównie za właściwą pracę mięśni, w tym serca (a pamiętajmy, że to u panów wcześniej i częściej występują zawały serca). Dodatkowo, magnez poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, dobrze sprawdza się więc u osób narażonych na stres i cierpiących na zaburzenia snu. Prawidłowy poziom tych pierwiastków ma duże znaczenie zwłaszcza u panów, którzy piją spore ilości kawy i herbaty oraz tych, którzy intensywnie uprawiają sport.
  • Cynk - odpowiada między innymi za płodność u mężczyzn oraz prawidłowe funkcjonowanie prostaty. Dodatkowo, bierze udział w syntezie wielu białek i wspomaga układ odpornościowy oraz zdrowy wygląd skóry.
  • Selen – zwalcza wolne rodniki, gdyż ma wysoki potencjału antyoksydacyjny. Powinien być elementem diety osób uprawiających sport, ponieważ zapobiega wysiłkowej degradacji komórek mięśniowych.
  • Żeń-szeń – korzeń tej rośliny jest bardzo często składnikiem suplementów dla mężczyzn, gdyż zwiększa siły witalne panów, pozytywnie wpływa na układ immunologiczny, ale i podnosi libido oraz wzmacnia erekcję.
  • Witaminy A, E, C i z grupy B – znajdują się w preparatach dla panów głównie dlatego, że mężczyźni niechętnie sięgają po świeże warzywa czy owoce, a to właśnie z tych produktów czerpiemy je najczęściej. Mają one działanie antyoksydacyjne, a witamina C dodatkowo jest przeciwutleniaczem, korzystnie wpływającym na kondycję plemników. Witaminy z grupy B odpowiadają m.in. za procesy krwiotwórcze, odpowiedni wygląd skóry, utrzymanie włosów bez siwizny czy detoksykację organizmu.

Wybierając suplementy dla mężczyzn (zwłaszcza tych po 60. roku życia), warto pamiętać także o produktach wzmacniających prostatę. U wielu panów, na skutek spadku poziomu testosteronu, dochodzi do powiększenia gruczołu krokowego. W diecie mężczyzn powinny więc znaleźć  się rośliny bogate w sterole, jak nasiona lnu, pestki z dyni czy owoc palmy sabałowej.

literatura