Skóra to nasza wizytówka, a jej kondycja może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, trybie życia i nawykach pielęgnacyjnych. Jakie jednak rodzaje cery wyróżniamy i jak rozpoznać swój typ skóry? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  1. Jakie rodzaje cery wyróżniamy?
  2. Jak rozpoznać swój typ cery?
  3. Jak pielęgnować różne rodzaje cery?

Jakie rodzaje cery wyróżniamy?

Najczęściej wyróżnia się cztery główne rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą oraz mieszaną. Niektóre źródła podają również dodatkowe podtypy takie jak: wrażliwa, naczynkowa czy trądzikowa.

W tym artykule skupimy się na 4 głównych typach. Więcej informacji o wszystkich rodzajach cery (w tym o podtypach) znajdziesz na https://bio-oil.com.pl/rodzaje-cery-jak-rozpoznac-typ-cery-swojej-skory/

Cera normalna

Cera normalna to prawdziwy skarb. Jest elastyczna, miękka i ma jednolity koloryt. Rzadko kiedy daje swoim właścicielom powody do zmartwień.

Jednak, choć brzmi to jak skórny ideał, cera normalna także potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Regularne oczyszczanie, nawilżanie i ochrona przed słońcem są kluczowe, aby utrzymać ją w dobrej kondycji.

Cera sucha

Sucha skóra potrafi być kapryśna. Łuszczy się, jest zaczerwieniona i napięta, szczególnie po kąpieli.

Kluczem do sukcesu w jej przypadku jest intensywne nawilżanie. Bogate kremy, olejki i serum okażą się dobrym wyborem. Warto też pamiętać o delikatnym oczyszczaniu, które nie pozbawi jej naturalnej warstwy ochronnej.

Cera tłusta

Cera tłusta ma tendencję do błyszczenia się. W pielęgnacji tego typu skóry priorytetem jest regulacja produkcji sebum. Lekkie, matujące formuły oraz regularne oczyszczanie to podstawa.

Mimo że cera tłusta jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, warto dbać o nią, aby uniknąć problemów takich jak trądzik czy zaskórniki.

Cera mieszana

Mówi się, że cera mieszana to połączenie cery tłustej i suchej. Strefa T (czoło, nos i broda) ma tendencję do przetłuszczania, podczas gdy policzki mogą być suche.

Odpowiednia pielęgnacja tego typu skóry wymaga stosowania lekkich formuł w strefie T i bogatszych na policzkach.

Pełną charakterystykę oraz sposoby pielęgnacji cery mieszanej poznasz w tym materiale https://bio-oil.com.pl/cera-mieszana-charakterystyka-pielegnacja-skory/

Jak rozpoznać swój typ cery?

Rozpoznanie własnego typu cery może wydawać się trudnym zadaniem, jednak jest kilka kroków, które mogą w tym pomóc.

Przede wszystkim warto obserwować, jak Twoja skóra reaguje po umyciu twarzy delikatnym żelem lub mydłem.

Cera normalna powinna być świeża, nie powinna natomiast być ani za sucha, ani za tłusta. Z kolei cera sucha może być szorstka, a cera tłusta będzie świecić się. Mieszana natomiast objawiać się będzie inaczej w różnych miejscach (strefa T tłusta, policzki suche).

Możesz wykonać również test z bibułkami. Przyłóż bibułki matujące do różnych części twarzy. Cera tłusta pozostawi ślady oleju na bibułce, cera sucha nie pozostawi żadnych śladów, a cera mieszana może pokazać olej w strefie T (czoło, nos, broda) i być sucha w innych miejscach.

Jeśli jednak masz wątpliwości co do swojego typu cery, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z dermatologiem, który pomoże Ci ją właściwie zdiagnozować i doradzi, jak o nią dbać.

Jak pielęgnować różne rodzaje cery?

Warto podkreślić, że każdy rodzaj cery wymaga innej pielęgnacji. Oto najważniejsze wskazówki, które pozwolą zadbać o Twój typ skóry.

Pielęgnacja cery normalnej

Jeżeli jesteś posiadaczką cery normalnej, postaw na delikatne oczyszczanie. Używaj w tym celu łagodnych żeli lub pianek do mycia twarzy.

Pamiętaj także o nawilżaniu! Co istotne, nawet cera normalna potrzebuje hydratacji. Sięgnij, więc po lekki krem lub olejek nawilżający.

Nie zapominaj również o ochronie przed słońcem. Używaj w tym celu kremu z filtrem każdego dnia, niezależnie od pogody.

Pielęgnacja cery suchej

W przypadku cery suchej warto zastosować metodę OCM. Oczyszczanie twarzy olejkiem delikatnie rozpuści zanieczyszczenia, nie pozbawiając skóry wilgoci.

Dobrym rozwiązaniem okazać się mogą również maseczki nawilżające: Raz w tygodniu zafunduj skórze dodatkową dawkę nawilżenia.

Dodatkowo warto do pielęgnacji włączyć olejki nawilżające. Specjalistyczny olejek Bio-Oil to rozwiązanie, które łączy w sobie nie tylko olejki z rumianku, nagietka i rozmarynu, ale także witaminę E, która nawilża skórę i działa antyoksydacyjnie.

Pielęgnacja cery tłustej

Do pielęgnacji cery tłustej warto wprowadzić żele oczyszczające, które pomogą w regulacji produkcji sebum.

Warto również sięgać po matujące kremy. Co istotne, należy wybierać lekkie formuły, które nie zapchają porów.

Z kolei toniki z kwasami mogą pomóc nie tylko w zwężeniu porów, ale także w zmatowieniu skóry.

Pielęgnacja cery mieszanej

W przypadku cery mieszanej warto oczyszczać skórę z umiarem. Sprawdzą się tutaj łagodne produkty, które nie wysuszą suchych partii twarzy.

Pamiętaj o tonizowaniu! Unikaj jednak alkoholu w tonikach, ponieważ może on wysuszać skórę. Wybierz tonik, który pomoże zrównoważyć produkcję sebum, ale nie będzie zbyt agresywny.

Ponadto wykonuj peeling 1-2 razy w tygodniu, aby usunąć martwe komórki skóry i pomóc zapobiec zatykaniu porów.

Bibliografia:

  1. Stuart A., What’s Your Skin Type? [na:] „WebMD”, https://www.webmd.com/beauty/whats-your-skin-type, 22 kwietnia 2010 r., dostęp 24 października 2023 r.
  2. Fletcher J., What type of skin do I have? [na:] „Medicalnewstoday.com”, https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-type-of-skin-do-i-have, 28 października 2020 r., dostęp 24 października 2023 r.
  3. What Are the Different Skin Types? [na:] „Verywell Health”, https://www.verywellhealth.com/skin-types-5088964, 2020 r., dostęp 24 października 2023 r.

literatura