Biofermenty to składniki aktywne, powstałe w wyniku fermentacji bakeriami Lactobacillus. Taki proces pozwala zwiększyć aktywność biologiczną, wzbogacić właściwości składników odżywczych, a także wzmocnić ich działanie pielęgnacyjne.

Czym są biofermenty?

W czasie fermentacji składniki (np. ekstrakty roślinne) są rozkładane na łatwiej przyswajalne substancje, które zdecydowanie lepiej przenikają w głąb skóry czy włosów. Biofermenty wzmacniają ich mikroflorę, zabezpieczając przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Są źródłem cennych minerałów, witamin, antyoksydantów, protein, probiotyków i polifenoli, które odżywiają i wzmacniają włosy oraz skórę, zwiększając ich odporność na uszkodzenia. Przyczyniają się też do lepszego przenikania innych składników aktywnych. Ich szerokie zastosowanie i wyższa biodostępnosć sprawiają, że idealnie nadają się do pielęgnacji skóry i włosów każdego typu. Silnie regenerują, odżywiają i zabezpieczają skórę oraz włosy, a także wzmacniają działanie pozostałych składników kosmetyków, w których formułach się znajdują.

Wpływ biofermentów na środowisko

W pełni naturalne formuły biofermentów sprawiają, że są one przyjazne dla skóry wrażliwej i środowiska. Pozwalają na skuteczne zastąpienie szkodliwych składników, przynosząc zbliżone - a często lepsze - efekty. Warto wspomnieć np. bioferment z bambusa, którego działanie może z powodzeniem imitować silikon: nadaje włosom poślizg, nawilża, wygładza i chroni je przed uszkodzeniami. W przeciwieństwie do tradycyjnych silikonów nie działa jednak komedogennie i nie wywołuje podrażnień, a dodatkowo ulega biodegradacji, dzięki czemu nie ma szkodliwego wpływu na środowisko.

Postbiotyki w pielęgnacji

Metabolity probiotyków oraz wydzielane przez bakterie związki chemiczne nazywamy z kolei postbiotykami, które wykazują równie pozytywny wpływ na ludzki organizm, skórę oraz włosy. Są to martwe komórki o silnym i aktywnym działaniu, odporne na enzymy trawienne. Stosowane w produktach przyjmowanych doustnie zwiększają ich działanie i przyswajalność istotnych składników. Zaliczamy do nich np. enzymy, witaminy, peptydy czy krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe.

Biofermenty - gdzie je znaleźć?

Składniki poddane działaniu bakterii zyskują w ostatnim czasie dużą popularność i coraz częściej można je znaleźć w produktach do pielęgnacji włosów oraz skóry. Aktywne postbiotyki zostały zawarte np. w suplemencie “Gęste Włosy” II generacji. Zawarty w nim bioferment postbiotyczny na bazie skrzypu i rdestu stanowi aż 40% składu syropu, dostarczając do organizmu cennych substancji bioaktywnych o wysokiej przyswajalności. Syrop "Gęste Włosy" zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, wspiera zdrowy porost i zagęszcza fryzurę, a dodatkowo niezwykle pozytywnie wpływa na cały organizm. Ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe. Obniża poziom złego cholesterolu i działa ochronnie na wątrobę. Może być stosowany u osób z hiperglikemią, hipercholesterolemią i hiperlipidemią.

Czy warto stosować biofermenty?

Zdecydowanie warto wypróbować stosowanie biofermentów w pielęgnacji i na własnej skórze (lub włosach) przekonać się, czy taki rodzaj składników aktywnych sprawdzi się u Ciebie. Z pewnością są to niezwykle cenne i wartościowe substancje, które wspomagają aktywne działanie kosmetyków i mogą wspierać kuracje nakierowane na odżywienie, nawilżenie czy silną regenerację.

literatura