Olejki i oleje, ole!

W aromaterapii, w produktach do twarzy, ciała i włosów, jako składniki aktywne, jako substancje konserwujące – zastosowań olejków eterycznych i olejów roślinnych w kosmetyce jest bardzo dużo.

Olejki eteryczne są wytwarzane w gruczołach lub przewodach wydzielniczych znajdujących się w tkance miękiszowej lub okrywającej roślin. Uzyskuje się je z różnych części roślin poprzez destylację z parą wodną wybranego surowca. Wyjątkiem są olejki cytrusowe, które otrzymuje się w drodze tłoczenia.

Olejki eteryczne są cieczami o konkretnych właściwościach zapachowych i biologicznych, które mieszają się z różnymi surowcami używanymi w preparatach kosmetycznych, np. z tłuszczami czy etanolem. Działają one silniej niż tradycyjne mieszanki i wyciągi ziołowe, dlatego coraz częściej wykorzystuje się je do produkcji kosmetyków.

Dla każdego coś... oleistego

Cytrynowy, melisowy, lawendowy, neroli i geraniowy – te olejki używane są do preparatów opóźniających proces starzenia. Osobom z widocznymi zmarszczkami poleca się olejek z drzewa różanego. Olejek geraniowy przydatny jest do likwidowania rozstępów. W preparatach przeciwtrądzikowych znajdziemy olejki: cytrynowy, petitgrain oraz jałowcowy. Do pielęgnacji włosów stosuje się zaś olejki: tymiankowy, geraniowy, rozmarynowy, lawendowy i sandałowy.

Zamiast konserwantów?

Olejki eteryczne stosuje się także jako substancje konserwujące – dzięki ich obecności w recepturach można ograniczyć ilość konserwantów w kosmetyku. Do najczęściej wykorzystywanych w taki sposób można zaliczyć olejki: kanuka, lawendowy, cynamonowy, drzewa herbacianego, manuka i tymiankowy.

Aromatycznie

Podczas zabiegów aromaterapeutycznych olejki eteryczne wprowadzane są do organizmu poprzez ich wąchanie lub wdychanie. Wykorzystuje się wtedy mieszanki olejków dobrane odpowiednio do rodzaju zabiegu, który zwykle ma formę masażu. Mieszankę taką można przygotować samodzielnie. W tym celu należy wymieszać 2-3 krople wybranego olejku eterycznego z 5 ml oleju roślinnego. Polecanymi nośnikami olejowymi są: oleje z pestek winogron, olej słonecznikowy, olej ze słodkich migdałów oraz olej sojowy.

Olejki eteryczne można dodawać też do kąpieli. Najlepiej nadają się do tego olejki: cynamonowy, lawendowy, neroli, drzewa różanego oraz rozmarynowy. Polepszają one nastrój, łagodzą stany depresyjne, regenerują skórę i zmniejszają stres. Po takiej kąpieli warto użyć natłuszczających oliwek, w skład których także wchodzą olejki eteryczne.

W grupie lub w pojedynkę

W kosmetyce, obok olejków eterycznych będących mieszaniną substancji, wykorzystuje się wyodrębnione z nich pojedyncze związki. Są nimi azuleny, czyli dwupierścieniowe węglowodory. Zalicza się do nich np. chamazulen, który uzyskuje się z krwawnika, piołunu i rumianku. Związek ten posiada działanie antyalergiczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Alfabisabolol z kolei jest ważnym układem występującym w rumianku. Jest to alkohol o silnym działaniu kojącym, dlatego używa się go w produktach kosmetycznych przeznaczonych dla skóry podrażnionej i alergicznej. Można go spotkać w takich preparatach jak: kremy do golenia, kremy, lotiony czy preparaty przeciwsłoneczne.

Podane na zimno

Stosowanie olejów roślinnych do pielęgnacji ciała znane już było w starożytnym Egipcie – substancje te nadają skórze jędrność i napinają ją. Znajdują się przede wszystkim w kiełkach, nasionach i owocach. Uzyskuje się je za pomocą tłoczenia z różnych części roślin oleistych, przy czym najbardziej cenne są tłuszcze pozyskiwane na zimno.

Biooleje

Szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. biooleje mające dużą zawartość niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, tj. arachidonowy, linolowy i linolenowy. Oprócz tego zawierają fitosterole, witaminy i fosfolipidy –  przenikają one do skóry właściwej i tam ją regenerują. Związki te wpływają na stan nawodnienia, zapobiegają łuszczeniu oraz poprawiają elastyczność skóry.

Bardziej i mniej tłuste

Do pielęgnacji skóry suchej najlepsze są oleje tłuste, np. olej z pestek moreli, migdałów, orzechów laskowych, z wiesiołka czy z awokado. Skóra wrażliwa najbardziej skorzysta z olejów: morelowego, rokitnikowego i sezamowego. Natomiast olej ze słodkich migdałów będzie przydatny dla każdego typu cery, nawet delikatnej skóry dziecka. Wykorzystuje się go także podczas masażu, ponieważ bardzo dobrze się wchłania. Skórze dojrzałej najbardziej poleca się olej z dzikiej róży, z kiełków pszenicy, z jojoby oraz masła shea.

W wielu składach

Naturalne oleje wchodzą również w skład kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry  i włosów. Używa się ich do maseczek kosmetycznych, kremów, płynów kąpielowych, balsamów, odżywek i szamponów. Spotyka się je również w zmywaczach do paznokci, pomadkach ochronnych oraz lakierach.

 

Maceraty

Inną grupę stanowią tzw. maceraty, które uzyskiwane są przez macerację, czyli zalanie surowca roślinnego olejem i pozostawienie go w temperaturze pokojowej na dłuższy czas. Po odsączeniu powstaje produkt, który zalecany jest do cery łuszczącej się, suchej. Można go też używać w przypadku kruchych i łamliwych włosów. Maceraty mają właściwości wygładzające, regenerujące, odżywcze i dobrze się wchłaniają. Przyczyniają się do poprawy wyglądu zarówno włosów, jak i skóry.

literatura