Odparzenie pieluszkowe to powszechny problem u niemowlaków. Ich skóra jest niezwykle delikatna, a jej mechanizmy ochronne niedojrzałe. Dodatkowo, dziecko niemal cały czas przebywa w pieluszce, która podrażnia jego skórę, a także tworzy ona wilgotne środowisko, idealne do namnażania się bakterii. Istnieje jednak kilka skutecznych metod, aby radzić sobie z odparzeniami.

Przyczyny i metody radzenia sobie z odparzeniami

Aby poznać metody radzenia sobie z odparzeniami, warto na początku poznać przyczyny ich powstawania. Odparzenia to stan zapalny skóry,
wywołany na skutek działania wysokiej temperatury, nadmiernej wilgotności oraz tarcia przylegających do siebie powierzchni. Na odparzenia  szczególnie narażone są niemowlaki. Zanieczyszczona pieluszka to idealne środowisko do namnażania się bakterii i rozwoju infekcji. W końcu wnętrze pieluszki jest wilgotne, a dostęp do niej powietrza ograniczony. Dlatego najważniejszą rzeczą w profilaktyce odparzeń jest dbałość o higienę i częsta wymiana pieluszki. Warto także regularnie wietrzyć pupę maluszka. Ważne, aby jego ubranka były wykonane z przewiewnych i przyjemnych w dotyku materiałów. Należy unikać przegrzewania dziecka. Warto zwrócić uwagę na jakość pieluszek, niektóre z nich mogą niestety zawierać substancje uczulające. Ważne, aby cechowały się również dobrymi właściwościami chłonnymi. Należy sprawdzać skład kosmetyków i używać produktów dedykowanych niemowlakom. Trzeba także dobrać odpowiedni krem do codziennej pielęgnacji skóry dziecka. Więcej o przyczynach pieluszkowego zapalenia skóry można przeczytać na: Jakie są przyczyny pieluszkowego odparzenia skóry? - Sudocrem (sudocrempolska.pl)

Stosowanie kremu na odparzenia

Ponieważ skóra dziecka jest niedojrzała, nie umie ona bronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Potrzebne jest jej wsparcie w postaci kremu ochronnego. Powinien być on aplikowany na skórę codziennie, najlepiej po usunięciu zanieczyszczonej pieluszki i umyciu okolic intymnych dziecka, a przed nałożeniem nowej pieluchy. Jaki krem jednak wybrać? Na rynku jest ich wiele. Ważne, aby zawierał tlenek cynku i był przebadany dermatologiczne. Na odparzenia pieluszkowe polecany jest Sudocrem. To maść rekomendowana przez Instytut Matki i Dziecka, a także Polskie Towarzystwo Dermatologicznie i Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych. Krem posiada przemyślany i skuteczny skład. Nie mogło w nim zabraknąć tlenku cynku, który ma działanie przeciwzapalne i ochronne. Oprócz tego zawiera on lanolinę, która natłuszcza i nawilża skórę oraz alkohol benzylowy, który dezynfekuje i miejscowo znieczula. Z kolei benzoesan benzylu i cynamonian benzylu mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, wszobójcze i roztoczobójcze. Krem ma hipoalergiczny skład i jest odpowiedni dla każdego typu skóry, nawet tej bardzo wrażliwej. Sudocrem najlepiej jest stosować profilaktyczne, pomaga on także leczyć odparzenia pieluszkowe. W razie zauważenia czerwonej i podrażnionej skóry dziecka należy szybko nałożyć na nią maść. Łagodzi ona stan zapalny, a także przynosi dziecku ulgę. Sposób stosowania kremu jest bardzo prosty. Wystarczy nałożyć go na dany obszar skóry okrężnymi i delikatnymi ruchami. Powstanie wówczas na skórze przezroczysta barwa, którą następnie należy pozostawić do wchłonięcia. Maść można stosować tak często, jak jest to konieczne - nie ma ryzyka jej przedawkowania. Sudocrem na oparzenia to popularny krem, o którym więcej można przeczytać na Sudocrem Expert - Sudocrem (sudocrempolska.pl)
Niemowlaki są wyjątkowo narażone na odparzenia skóry. Czasem ich przyczyną jest antybiotykoterapia, zmiana diety czy biegunka. Najczęściej jednak problem ten wynika z nieprawidłowej pielęgnacji skóry dziecka. Warto więc szczególnie zadbać o częstotliwość zmiany pieluszki i częste mycie okolic intymnych dziecka. Należy także skórę maluszka wesprzeć specjalnym kremem, który zwiększy jej możliwości obronne. Stosując się do tych zasad, można znacznie obniżyć ryzyko pojawienia się odparzeń pieluszkowych.

literatura