Dzięki świadomej pielęgnacji włosów możesz cieszyć się piękną fryzurą każdego dnia. Jeżeli Twoje kosmyki są wysokoporowate, mycie włosów metodą OMO sprawi, że „bad hair day” nie będzie już Cię dotyczył. Chcesz poznać tajniki oczyszczania włosów i skóry głowy za pomocą tej techniki? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Pierwsze O – co warto mieć na uwadze?

Trzyetapowe mycie skóry głowy i włosów rozpoczynamy od odżywki. Nakładamy ją na mokre włosy do połowy ich długości. Do tego celu najlepiej sprawdzą się produkty zawierające proteiny lub humektanty, ponieważ włosy wysokoporowate potrzebują zarówno odbudowy, jak i nawilżenia. Jeżeli zmagasz się z przesuszającymi się kosmykami, jako „pierwsze O” wykorzystaj odżywkę humektantową. Dzięki niej zapewnisz włosom nawilżenie, co sprawi, że będą miękkie i sprężyste. Na osłabione i łamliwe włosy dobrze sprawdzi się produkt wzbogacony o proteiny. Ich zadaniem jest wnikanie w strukturę włosa i uzupełnianie w niej ubytków.

Mycie włosów, a może jednak głowy?

Nie każdy o tym wie, jednak „mycie włosów” powinniśmy tak naprawdę traktować jako skrót myślowy. Same kosmyki zwykle nie potrzebują mocnego oczyszczenia, o ile nie stosujemy obciążających je produktów do stylizacji. Mycie włosów metodą OMO skupia się wokół oczyszczania skóry głowy delikatnym szamponem bez silnych substancji oczyszczających, takich jak SLS. Najlepiej wybierać produkty naturalne, które są dodatkowo wzbogacone o enzymy lub dodatki odżywcze i nawilżające.

Najlepszą techniką do mycia skóry głowy jest spienianie szamponu, co pozwala na dokładne rozprowadzenie produktu po skórze głowy. Ponadto rozcieńczony i spieniony szampon o wiele delikatniej działa na skórę, co z pewnością docenią osoby zmagające się z jej przesuszaniem i swędzeniem.

Do spieniania szamponu możesz wykorzystać specjalne pojemniczki, które ułatwiają to zadanie lub skorzystać z domowych sposobów, np. używając wysokiego, plastikowego pojemniczka po lodach. Uzyskaną pianę nałóż na skórę głowy i delikatnie masuj do momentu, aż poczujesz, że jest odpowiednio oczyszczona. Kiedy już wiesz, że Twoja skóra głowy jest właściwie umyta, spłucz szampon i nałożoną wcześniej odżywkę letnią wodą.

Końcowy etap: odżywka

Ostatnim etapem metody OMO jest nałożenie odżywki. W tym przypadku warto sięgnąć po produkty zawierające emolienty. Te składniki to substancje mające działanie nawilżające i natłuszczające, takie jak naturalne ekstrakty i oleje. Odżywki emolientowe stanowią najlepsze domknięcie składników odbudowujących i nawilżających znajdujących się we wcześniej wykorzystanych kosmetykach. Ponadto sprawiają, że włosy są sypkie, błyszczące i sprężyste. Jakich składników szukać w odżywkach emolientowych?

  • Naturalne oleje, np. olej z pestek winogron, pestek brzoskwini lub słodkich migdałów.
  • Masła, np. masło shea, karite, kakaowe.

Zastosowane wcześniej proteiny i humektanty oraz domknięcie pielęgnacji odżywką emolientową zapewniają zachowanie równowagi PEH Twoich włosów.

literatura