Naturalne kosmetyki to coraz chętniej wybierane wyroby zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że takie kosmetyki można wykonać samodzielnie we własnym domu. Wystarczy dobrać odpowiednie surowce kosmetyczne i kilka ulubionych olejków eterycznych, aby stworzyć personalizowane i w pełni naturalne produkty do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Jak więc wyprodukować własne kosmetyki, jakie składniki będą potrzebne i jak zabezpieczyć wyroby, aby służyły przez długi czas?

Naturalne kosmetyki DIY - jak stworzyć personalizowane kosmetyki?

Kosmetyki naturalne od wielu lat stanowią alternatywę dla innych domowych kosmetyków, w których dominują konserwanty i chemiczne składy. Wiele osób przyznaje, że podczas stosowania produktów do pielęgnacji zależy im na nakładaniu na ciało preparatów, które nie będą zawierały licznych sztucznych substancji. Istnieje wiele sposobów na stworzenie własnych kosmetyków, które będą odpowiednie dla zwolenników naturalnych preparatów. Co więcej, samodzielnie przygotowane kosmetyki są bezpieczne dla osób z alergiami, a możliwość indywidualnego dobrania składników ułatwia stworzenie wyjątkowych kompozycji.

Domowe kosmetyki naturalne - co będzie potrzebne?

Aby stworzyć własne i wolne od chemii kosmetyki, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w surowce kosmetyczne, które będą bazą wyrobu. Warto zakupić hydrolaty, kwasy kosmetyczne, żele aloesowe, kwas hialuronowy, wazelinę, lanolinę i wiele innych - w zależności od potrzeb i przeznaczenia kosmetyku. Przy produkcji własnych produktów do pielęgnacji, niezbędne będą także kompozycje zapachowe, które nadadzą kosmetykom wyjątkowego zapachu. Surowce kosmetyczne znajdziesz w https://ecoflores.eu/.

Do uzyskania odpowiedniego aromatu, warto zaopatrzyć się w olejki eteryczne, występujące w przeróżnych zapachach - od tych owocowych, przez kwiatowe, po te zawierające w sobie wyciągi z drzew. Co więcej, warto podkreślić, że istnieją kompozycje zapachowe, będące bezpieczne i niedrażniące dla alergików. Wiele osób decyduje się także na wykorzystanie do produkcji własnych kosmetyków produktów spożywczych - sodę oczyszczoną, czy kawę. Wybór składników zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcesz osiągnąć.

Tworząc produkty nawilżające, niezbędne mogą okazać się masło shea lub masło kakaowe. To naturalne i w pełni bezpieczne składniki, odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze, a także zabezpieczające ciało przed powstawaniem cellulitu i rozstępów. Masło shea to także produkt, który zabezpiecza skórę niemowląt i starszych dzieci przed oparzeniami słonecznymi, dzięki czemu w domu można także stworzyć kosmetyki dla swoich pociech.

O czym należy pamiętać przy produkcji domowych kosmetyków?

Decydując się na stworzenie kosmetyków naturalnych, należy wcześniej określić swoje potrzeby. Wówczas warto zastanowić się, czy ciało potrzebuje aktualnie nawilżenia, regeneracji, a może zabezpieczenia przed powstawaniem rozstępów czy ran. W przypadku obecnych już na ciele urazów warto zdecydować się na naturalne, glicerynowe mydło, które delikatnie oczyszcza skórę, zabezpieczając rany przed zabrudzeniem.

Przy produkcji kosmetyków należy także pamiętać o bezpieczeństwie. Pamiętaj więc o zakupie jednorazowych rękawiczek i produktów do dezynfekcji akcesoriów (naczyń, mieszadeł). Co więcej, przed przełożeniem wyrobów do pojemników, pamiętaj o ich wyparzeniu i dokładnym zdezynfekowaniu. Jakie kosmetyki możesz stworzyć w domowym zaciszu? Poznaj kilka prostych przepisów na najpopularniejsze kosmetyki DIY!

Przepis na balsam nawilżający w kostce

Aby stworzyć balsam nawilżający w kostce, przygotuj po 10 gramów masła shea oraz masła kakaowego. Ponadto przygotuj 12 gramów oleju jojoba oraz 10 gramów żelu aloesowego. Wszystkie składniki umieść w jednym naczyniu i rozpuść w kąpieli wodnej. Dla lepszego efektu po ostygnięciu mikstury warto dodać 0,5 grama witaminy E. Jeśli chcesz uzyskać konkretny zapach balsamu, dodaj do mieszanki ulubiony olejek eteryczny i całość dokładnie wymieszaj. Płyn przelej do foremki i zostaw do zastygnięcia. Po kilku godzinach Twój balsam w kostce będzie gotowy!

Przepis na ekologiczne serum na końcówki

Aby przygotować serum dla zniszczonych włosów, przygotuj 25 gramów hydrolatu z aloesu oraz 0,30 grama kwasu hialuronowego. Całość wymieszaj przy użyciu drewnianej łopatki. Następnie dodaj 1,5 grama ekstraktu z kawy oraz 0,5 grama ulubionego olejku eterycznego. Składniki ponownie dokładnie wymieszaj i przelej do buteleczki z kroplomierzem. Tak przygotowaną miksturę można nakładać na zniszczone końcówki włosów na noc.

Przepis na krem nawilżający do twarzy

Aby stworzyć regenerujący tkanki krem do twarzy, przygotuj 25 gramów uniwersalnej bazy kremowej i 3,5 grama żelu aloesowego. Po wymieszaniu składników dodaj do mikstury 1 gram olejku z wanilii i ponownie wymieszaj. Następnie dodaj 0,5 grama olejku z drzewa herbacianego i po dokładnym wymieszaniu składników przelej krem do słoiczka i odstaw na kilka godzin. Dla ciekawego efektu wizualnego, do kremu możesz dodać suszone kwiaty.

Bezpieczeństwo kosmetyków, czyli kilka słów o przechowywaniu

W większości przypadków kosmetyki naturalne można przechowywać od 3 do 6 miesięcy. Mydełka glicerynowe warto wykorzystać w ciągu roku od wyprodukowania. Aby kosmetyki DIY zachowały swoje właściwości, warto nakładać je z wykorzystaniem drewnianej szpatułki, bez bezpośredniego kontaktu preparatu w pojemniku ze skórą. Wszystkie wyroby zaleca się przechowywać w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Ponadto należy pamiętać o dokładnym zabezpieczaniu pojemników lub słoiczków, aby kremy i balsamy nie ulegały schnięciu.

Podsumowanie

Na rynku dostępne jest mnóstwo produktów, umożliwiających stworzenie własnych, naturalnych kosmetyków w domowym zaciszu. W zależności od potrzeb Twojej skóry i ciała możesz zdecydować się na stworzenie kremów, balsamów, czy serum do włosów, bez obaw o zawartość chemicznych składników. Decydując się na stworzenie własnych produktów do pielęgnacji, pamiętaj o bezpieczeństwie i odpowiednim przechowywaniu wyrobów, aby te nie straciły swoich właściwości wraz z upływem miesięcy.

literatura