Skóra wrażliwa to wyzwanie – trudno temu zaprzeczyć. Na szczęście można sprawić, aby wyglądała ona pięknie i nie sprawiała problemów. Osoby z wrażliwą skórą muszą przede wszystkim pamiętać o doborze odpowiednich kosmetyków. Dzięki nim skóra wrażliwa jest mniej reaktywna i zdrowsza. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać wrażliwą cerę i jak o nią dbać. Podpowiadamy też, które składniki służą wrażliwej skórze, a które jej szkodzą.

Skóra wrażliwa – jak ją rozpoznać?

Nie jesteś pewna lub pewien, czy Twoja skóra jest wrażliwa? A może od wielu lat zmagasz się z objawami typowymi dla cery wrażliwej? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że każda cera może się uwrażliwić, w tym także cera normalna, która jest najmniej problematycznym rodzajem skóry. Nadmierna wrażliwość skóry to również problem wielu osób z cerą mieszaną, może też pojawić się u kobiet i mężczyzn z cerą tłustą i trądzikową. Pamiętaj też o tym, że skóra sucha niemal zawsze jest wrażliwa, podobnie jest w przypadku skóry z widocznymi rozszerzonymi naczynkami.

Bariera ochronna skóry wrażliwej jest szczególnie podatna na uszkodzenia, które idą w parze z zaczerwienieniem, szorstkością, uczuciem ściągnięcia, swędzenia i pieczenia po myciu. Przy zaburzonej pracy płaszcza hydrolipidowego może pojawić się też nadprodukcja sebum, szarość i ziemistość cery. Jeśli bariera ochronna nie zostanie odbudowana przy wsparciu odpowiednich kosmetyków, skóra stanie się bardzo podatna na podrażnienia, infekcje i alergie, a także na pojawienie się zaskórników otwartych i zamkniętych, ponadto szybciej będzie się starzeć.

Trzeba podkreślić, że skóra wrażliwa nadmiernie reaguje na rozmaite substancje zawarte w kosmetykach, twardą wodę, gwałtowne zmiany temperatur i klimatyzację oraz na suchość powietrza i jego zanieczyszczenia. Cerze wrażliwej bardzo nie służy także opalanie się, stres oraz czynniki mechaniczne takie jak pocieranie (np. podczas stosowania peelingu mechanicznego).

Jak dbać o cerę wrażliwą?

Najważniejsze jest to, aby osoby z cerą wrażliwą unikały kosmetyków z agresywnymi detergentami, kwasami w wysokich stężeniach, substancjami zapachowymi, sztucznymi barwnikami i nieprzyjaznymi skórze konserwantami. Irytuje Cię to, że Twoja skóra nadmiernie się błyszczy i jednocześnie jest nadreaktywna? Błędne jest przekonanie, że osoby z tłustą cerą z nadmiarem sebum mogą bezkarnie stosować silnie działające żele do mycia i toniki. Takie produkty mogą uwrażliwić skórę i zwiększyć łojotok.

Jeśli masz wrażliwą skórę, wybierz kosmetyki o właściwościach łagodzących, regenerujących i kojących. Nie zastanawiaj się nad zainwestowaniem w dermokosmetyki do cery wrażliwej, których skład jest opracowywany tak, aby działały one łagodnie i jednocześnie skutecznie. Dzięki nim najlepiej zadbasz o zdrowie i wygląd swojej skóry. Jedną z firm oferującej zaawansowane dermokosmetyki odpowiednie dla skóry wrażliwej jest BasicLab.

W przypadku cery wrażliwej należy unikać mechanicznych peelingów i wszelkich akcesoriów do pielęgnacji skóry, które działają na zasadzie pocierania skóry. Do mycia twarzy używaj delikatnych preparatów, najlepiej w formie pianki i letniej, miękkiej (optymalnie) wody. Skórę delikatnie osuszaj  jednorazowym ręcznikiem, unikając tarcia. Należy też zachować ostrożność podczas stosowania płatków kosmetycznych przy wykonywaniu demakijażu bądź aplikacji toniku. Można zrezygnować z płatków i nanosić produkt bezpośrednio na dłonie, a następnie aplikować na twarz.

Składniki aktywne, których warto szukać w składzie kosmetyków dla cery wrażliwej

Czy wiesz, które składniki najlepiej służą cerze wrażliwej? Takich składników jest całkiem sporo – nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić i omówić. Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre z nich, np. pantenol, alantoina czy aloes, mimo zmieniających się trendów, są od dawna powszechnie znane i wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym.

Pantenol to humektant, który wiąże wodę w skórze i zabezpiecza przed jej odparowaniem. Substancja ta jest znana z tego, że koi piekącą skórę i skutecznie łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne i alergiczne. Nie mniejszą sławą cieszy się alantoina – to także jest humektant, który wyraźnie łagodzi podrażnienia. Nie bez powodu alantoina jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci. Zbawienny dla wrażliwej cery może być też żel z aloesu, który skutecznie ukoi podrażnioną skórę, intensywnie nawilży ją oraz da chłodzący efekt. Przed pierwszym zastosowaniem kosmetyku z dużą zawartością żelu z aloesu, wykonaj jednak próbę uczuleniową, ponieważ zdarzają się alergie na ten składnik.

Pomyśl też o preparatach z ceramidami – znajdują się one w składzie wielu dermokosmetyków. Ceramidy są jedynym z budulców bariery hydrolipidowej skóry! Ceramidy znajdujące się w kosmetykach odbudowują i wzmacniają płaszcz ochronny skóry, a także przyspieszają regenerację tkanki. Szukaj również kosmetyków z wodą termalną, witaminą E, gliceryną, skwalanem i wąkrotą azjatycką. Zadbaj o swoją wrażliwą skórę, stosując odpowiednią pielęgnację z wykorzystaniem rozsądnie dobranych kosmetyków, a najlepiej – dermokosmetyków!

literatura