Smog, chemia w środkach spożywczych i materiałach w odzieży, antybiotyki dodawane do produkcji żywności, chlorowana woda, chemiczne barwniki i utrwalacze w meblach i dywanach oraz wiele innych czynników powoduje, że nasze organizmy coraz słabiej radzą sobie z odpornością immunologiczną.
Atopowe Zapalenie Skóry
AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) jest uznane za chorobę cywilizacyjną. Cierpi na nią około 70% dzieci, w niektórych krajach nawet 90%. Wśród naukowców nie ma zgodności co do jednoznacznych przyczyn, jednak za głównych winowajców uważa się alergie, zanieczyszczenie środowiska, skłonności genetyczne oraz stres. AZS objawia się świądem, suchością skóry, nadwrażliwością na składniki chemiczne w mydłach, szamponach i kosmetykach. "Ulubione" miejsca występowania AZS, szczególnie u małych dzieci to wewnętrzne zgięcia łokci, dłoni i kolan. Suche placki są bardzo swędzące i zaczerwienione. Skutecznego leku na AZS nie ma, więc zaleca się unikanie czynników alergizujących (jeżeli są rozpoznane), stosowanie specjalnych środków do mycia (tzw. emoliantów) oraz, w trudniejszych przypadkach sterydów. Wraz z wiekiem AZS nieco łagodnieje.
Najszybciej i najczęściej jako pierwsza reaguje na niesprzyjające warunki środowiskowe skóra. Alergie skórne znajdują się w pierwszej, niechlubnej czwórce najczęstszych chorób dermatologicznych (według danych https://www.allecco.pl/)
Kontaktowe Zapalenie Skóry
Za KTZ (Kontaktowe Zapalenie Skóry) odpowiada reakcja alergiczna na jeden ze składników odzieży lub dodatków, mających kontakt ze skórą. Mogą to być metale nieszlachetne (najczęściej nikiel), skład materiałów (np. wełna), lub produkty spożywcze ( u niektórych osób pojawia się zaczerwienienie wokół ust lub opuchlizna po zjedzeniu jabłka, pomarańczy, papryki).
KZS mija po wyeliminowaniu czynnika alergizującego i czasami podaniu środka przeciwhistaminowego i miejscowo - sterydu.
Łupież pstry
Za powstawanie łupieżu odpowiedzialne są grzyby, które znakomicie się rozwijają w łojotokowej skórze głowy i w jej cieple. Skóra jest swędząca, a jej drobinki oddzielają się w postaci opadających, nieestetycznych płatków skóry na włosy i odzież.
Leczenie łupieżu polega na dbaniu o higienę owłosione skóry głowy, odpowiednie jej mycie z użyciem szamponów lub specjalnych środków przeciwgrzybicznym.
Łuszczyca
To bardzo przykra, przewlekła choroba zapalna skóry. Objawia się czerwonymi, mocno swędzącymi wykwitami na skórze, z których całymi płatami odpada naskórek. Z tego powodu chorzy często izolują się od społeczeństwa, lub są narażeni na ostracyzm społeczny.
Najczęściej pojawia się na łokciach, owłosionej skórze głowy i kolanach, lecz duże, gęste wykwity mogą się pojawiać na całym ciele.
Przyczyny łuszczycy nie są znane, lecz jej czasami rodzinny przebieg wskazuje na czynniki genetyczne.
Nie wynaleziono do tej pory skutecznego leku na łuszczycę. Ulgę dla pacjentów przynosi leczenie np. preparatami z mocznikiem, maściami i pastami z dziegcia, immunosupresantami, z wyboru retinoidami. W ostatnim czasie zaczęto stosować leki biologiczne.
Ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry, stosowanie łagodnych środków myjących lub emolientów.
Mimo rozwoju medycyny, wraz z postępem technologicznym rośnie liczba osób osób dotkniętych problemami skórnymi, uznanymi za plagi naszych czasów.
Oceń lub dodaj komentarz
Twój komentarz jest dla nas ważny, daj znać wszystkim co sądzisz o tej poradzie.
Twoja ocena
Dziękujemy za Twoją opinię