Czym charakteryzuje się cera naczynkowa i dlaczego latem wymaga szczególnej ochrony?

Cerę naczyniową można rozpoznać po kilku bardzo charakterystycznych objawach. U osób obdarzonych tym rodzajem cery często widoczne jest zaczerwienienie centralnych obszarów twarzy. Poszerzone naczynia krwionośne są natomiast widoczne w postaci „pajączków” (teleangiektazji), które w zaawansowanych przypadkach mogą być liczne i rozległe. Czasami problem cery naczyniowej może być bardzo uciążliwy, gdyż skóra piecze, kłuje, łatwo się przesusza i ulega podrażnieniom. Dobór odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych również bywa wyzwaniem, gdyż powinny z jednej strony wzmacniać naczynia krwionośne oraz intensywnie chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą jej szkodzić.

Jakich czynników lepiej unikać, mając cerę naczynkową?

Cera naczynkowa bywa bardzo kapryśna. To, co dla innych jest neutralne, w przypadku tendencji do poszerzonych naczynek może zaogniać stan skóry. Na „czarnej liście” powinny więc znaleźć się wszystkie kosmetyki zawierające w składzie silne substancje zapachowe. Z ostrożnością należy wykonywać wszelkie zabiegi oczyszczające i peelingujące. Nadgorliwość w tej dziedzinie na pewno nie służy cerze, dotyczy to zwłaszcza gruboziarnistych peelingów czy silnie działających preparatów do mycia cery. Wprawdzie pozostawiają one skórę gładką jak atłas, jednak długodystansowe konsekwencje ich stosowania nie są już takie przyjemne. Ponadto trzeba pamiętać, że cera naczynkowa nie lubi ekstremalnych temperatur. Reaguje negatywnie zarówno na mrozy, jak i upały, a wiatr i promienie UV na pewno nie poprawią jej stanu.(1) Istnieją jednak skuteczne preparaty, które mają dobroczynny wpływ na kondycję skóry naczynkowej i czynią bardziej odporną na działanie czynników zewnętrznych. Teraz, latem, przede wszystkim sięgaj po kremy z filtrem, przystosowane właśnie dla tego rodzaju cery. Dzięki nim możesz korzystać ze słonecznej pogody bez nieprzyjemnych konsekwencji.

Krem z filtrem do cery naczynkowej - kompleksowa ochrona na lato

Mając cerę naczyniową wcale nie musisz chować się w domu. Zaopatrzenie się w odpowiedni krem jest jednak podstawą. Z myślą o potrzebach cery naczyniowej powstał Pharmaceris CAPILAR & SUN PROTECT, krem ochronny SPF 50+, który jest odpowiedni także dla cery z trądzikiem różowatym. Zapewnia on szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA, UVB, HEV oraz IR. Preparat ten zapobiega powstawaniu przebarwień, zmian rumieniowych, teleangiektazji i reakcji alergicznych związanych z ekspozycją słoneczną. Zawarta w jego recepturze hesperydyna wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych oraz zapobiega ich rozszerzaniu. Dodatkowo krem ma działanie nawilżające, odżywcze i regenerujące skórę. Pamiętaj, że dobrze nawilżona i zdrowa skóra jest mniej podatna na działanie szkodliwych czynników i lepiej wygląda, a pieczenie ukłucie doskwierają znacznie rzadziej!

Oczywiście oprócz tego warto chronić się przed przegrzewaniem, dlatego latem popijaj dużo chłodnych płynów, za to unikaj rozgrzewających, gorących i pikantnych dań oraz napojów. Szkodliwy może być również alkohol, dlatego lepiej decydować się jedynie na symboliczne ilości. Dzięki przestrzeganiu tych kilku prostych reguł Twoja skóra pokocha lato tak samo, jak Ty.

Piśmiennictwo:

  1. Yetman D. What’s Couperose Skin, and How’s It Different than Rosacea? https://www.healthline.com/health/couperose Data dostępu: 10.07.2021.

 

literatura