Wiele osób odwiedzających mój gabinet kosmetyczny uważa, że ich skóra przyzwyczaiła się do danego kosmetyku. Czy faktycznie jest to możliwe?

Przyzwyczajenie to rodzaj tolerancji, który powoduje, że trzeba stosować coraz większą i silniejszą dawkę jakiegoś produktu. W przeciwieństwie do leków, kosmetyki nie uzależniają! Komórki znajdujące się w skórze absorbują tylko te składniki, które są im potrzebne, nie przyzwyczajając się do nich. Faktem jest, że zaleca się co jakiś czas zmianę kosmetyku. Nie jest to jednak związane z przyzwyczajeniem się do niego skóry. Dlaczego więc mamy wrażenie, że po pewnym czasie dany kosmetyk nie działa już tak jak na początku?

Składniki aktywne

Działanie składników aktywnych z czasem się osłabia. Nie bez przyczyny na opakowaniu mamy zapisaną datę ważności kosmetyku lub oznaczenie PAO (przydatność po otwarciu), jak również opisane są warunki przechowywania. Witamina C, która jest używana w kosmetykach jako antyoksydant, łatwo się utlenia, gdy ma kontakt z powietrzem i gdy jest wystawiona na działanie światła. Trzeba więc dokładnie zapoznać się z ulotką i informacjami zawartymi na opakowaniu kosmetyku, zanim zaczniemy go stosować.

Upośledzona wchłanialność substancji

Warto systematycznie wykonywać peeling i dokładnie oczyszczać skórę, aby usunąć zewnętrzną warstwę naskórka oraz zanieczyszczenia. Dzięki temu zwiększymy penetrację składników aktywnych w głąb skóry, jednocześnie zwiększając działanie kosmetyku.

Potrzeby skóry zmieniają się w zależności od pory roku, klimatu, wieku, diety itd. Ten największy ludzkim organ, jakim jest skóra, ulega ciągłym zmianom – należy bacznie obserwować jego stan. Dzięki temu możemy ocenić, który kosmetyk jest nam najbardziej potrzebny. Należy też pamiętać, że produkty rekomendowane na lato nie sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym. Trzeba dostosować krem do potrzeb skóry, niekoniecznie kierując się oznaczeniom 25+, 30+ itd. Każda skóra jest inna i wymaga indywidualnej pielęgnacji.

Percepcja

Kiedy przez kilka tygodni używamy tego samego kremu, na pewno nie będziemy obserwować tak radykalnych zmian jak przy pierwszych dniach jego stosowania. Jeżeli dotychczasowy krem nie pogarszał stanu skóry (brak alergii, zaczerwienienia, podrażnienia), można stosować go dalej.  Jeśli jednak od pewnego czasu obecny krem nie wystarcza – skóra zaczyna się przesuszać lub pojawiają się nowe wypryski – to warto zakupić nowy produkt, którego skład będzie bogatszy od poprzedniego kosmetyku.

Systematyczność

Najważniejsze jest regularne stosowanie produktu – najlepiej tak, jak zaleca producent. Jeżeli co chwilę zmieniamy krem, nawet co kilka dni, to nigdy nie uzyskamy zadowalających efektów. Aby ocenić faktyczne działanie kosmetyku, należy go używać przynajmniej miesiąc. Wtedy możemy być pewni, że wykorzystujemy jego możliwości w 100%.

literatura