Odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry głowy dotkniętej problemem swędzenia jest bardzo ważna. Każdy, kto boryka się z tym problemem, powinien więc dowiedzieć się, jakie metody są godne wykorzystania. Do rozważenia jest nie tylko stosowanie szamponów, ale również całkiem naturalnych sposobów.

Czy szampony do pielęgnacji swędzącego skalpu są godne uwagi?

Ogromną popularnością cieszą się szampony na swędzącą skórę głowy. Osoby zmagające się z uciążliwym świądem skalpu, sięgają po nie z nadzieją, że pokonają ten problem. I faktycznie, tego typu kosmetyki dają dużą szansę na wyeliminowanie bądź też na złagodzenie odczuwanych dolegliwości. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę ze starannego ich wyboru, bo niestety nie brak jest środków, które nie należą do szczególnie efektywnych. Na wyborze dobrego jakościowo szamponu nie można poprzestać. Ważne jest również jego systematyczne stosowanie.

Jedynie wówczas będzie można liczyć na to, że przyniesie on poprawę stanu skóry głowy oraz samopoczucia fizycznego. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby podczas zakupów brać pod uwagę różnego rodzaju kryteria.

Czy warto wypróbować metody naturalne?

Popularnością cieszą się nie tylko szampony przeciwko swędzeniu skóry głowy, ale także naturalne metody. Wiele osób stawia na przykład na systematyczne wykonywanie masek nawilżających z siemienia lnianego. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy jedynie zagotować łyżkę ziaren siemienia do momentu, aż płyn uzyska żelową konsystencję. Po wystudzeniu należy nałożyć taką domową maseczkę na umytą skórę głowy, a następnie pozostawić na kilka minut. Później trzeba ją oczywiście spłukać, najlepiej letnią wodą. Niektórzy próbują też nawilżających płukanek, na przykład tych na bazie naparu z kwiatu lipy.

Jak wybrać najlepszy szampon?

Bez względu na to, czy interesuje nas szampon, czy też inne preparaty do pielęgnacji i stylizacji włosów, warto zdawać sobie sprawę z tego, czym należy kierować się przy ich wyborze. Najważniejszym kryterium jest oczywiście skład. W szamponach dedykowanych osobom zmagającym się ze świądem skalpu nie powinno zabraknąć substancji o działaniu przeciwzapalnym oraz nawilżającym. Warto zaufać takim składnikom aktywnym jak chociażby ekstrakt z aloesu czy wyciąg z kwiatów rumianku lekarskiego.

Bardzo pomocne mogą okazać się też oleje rycynowy oraz ze słodkich migdałów. Właściwa konsystencja szamponu też jest ważna. Najlepiej wybrać taki, który delikatnie, ale niezbyt mocno się pieni.

A może warto połączyć metody naturalne ze stosowaniem szamponów?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy lepiej zastosować szampony, czy też może sięgnąć po naturalne metody. Otóż wydaje się, że bez stosowania odpowiednio dobranych szamponów się nie obejdzie. Niemniej jednak, właściwie dobrane metody naturalne także mogą okazać się pomocne. Powinny pełnić one rolę pomocniczą względem wspomnianych już szamponów. Podczas każdego mycia warto zatem używać właściwie dobranego szamponu, masując skalp przez kilka minut. Mycie można uzupełnić o wspomnianą wyżej maseczkę bądź też o płukankę na bazie ziół lub kwiatów. Bez względu na to, z jakich metod się korzysta, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Walka ze świądem głowy, zwłaszcza tym uciążliwym, wymaga czasu. Efekty mogą pojawić się nawet po paru tygodniach.

literatura