Resurfacing, czyli laserowe odmładzanie twarzy, to jeden z najchętniej wybieranych zabiegów w ostatnich sezonach. Do jego wykonania wykorzystuje się m.in. laser frakcyjny CO2 Finexel. To metoda małoinwazyjna, która daje imponujące efekty w postaci ujędrnienia, redukcji zmarszczek i wielu innych niedoskonałości, w tym zmian potrądzikowych i przebarwień. Jeśli interesuje Cię laseroterapia, dowiedz się więcej na temat tego urządzenia!

Na czym polega działanie lasera frakcyjnego?

Działanie lasera frakcyjnego opiera się na emisji skupionej wiązki światła, która jest kierowana punktowo, z dużą precyzją na wybrany obszar twarzy lub innej części ciała. Wiązka światła wywołuje mikrourazy na określonej głębokości tkanek, co zależy od obszaru zabiegowego i rodzaju niedoskonałości, jakie chcemy zredukować.

Jednym z głównych problemów skóry dojrzałej jest utrata napięcia, za co odpowiada m.in. zmniejszona ilość składników skóry i rozciągnięcie włókien kolagenowych. Kontrolowane urazy wywoływane przez laser frakcyjny są punktem wyjściowym do przebudowy tkankowej. Pod ich wpływem włókna kolagenowe ulegają procesowi koagulacji, stają się krótsze i mocniejsze. Rozpoczyna się także produkcja nowych komórek kolagenu i elastyny, co wpływa korzystnie na gęstość wewnętrznych warstw skóry.

W przypadku lasera frakcyjnego CO2 Finexel tworzą się strefy z mikroskopijnymi urazami, na przemian ze zdrową skórą. Dzięki temu uruchomione procesy gojenia wpływają na określony fragment, jednocześnie oddziałując na otaczające tkanki – stąd określenie laser frakcyjny, czyli działający na wybraną frakcję (część skóry).

Do czego służy laser frakcyjny CO2 Finexel?

Metoda frakcyjnej fototermolizy znajduje zastosowanie przy wielu niedoskonałościach skóry, także zmian potrądzikowych. Co więcej, laser powoduje obkurczenie porów skóry, co jednocześnie normalizuje wydzielanie sebum, a także działa przeciwbakteryjnie.

Laseroterapia urządzeniem o tak dużej precyzji pozwala na punktowe redukowanie blizn, jak również leczenie większych obszarów skóry. CO2 Finexel stosowany jest także do usuwania blizn pooperacyjnych i pourazowych. Doskonale sprawdza się do redukcji rozstępów. W przypadku rozległych zmian zwykle zaleca się wykonanie kilku sesji zabiegowych, których moc i częstotliwość ustala się indywidualnie. Wszystko dlatego, że długość fali lasera i czas trwania impulsu są precyzyjnie dobierane. Przekłada się to na oddziaływanie na wybraną głębokość i konkretne cząsteczki w skórze, takie jak:

  • melanina – to barwnik, który tworzy się jako związek ochronny głównie pod wpływem promieniowania UV. Miejscowe skupiska melaniny tworzą nieestetyczne przebarwienia, a laser frakcyjny rozbija je na mniejsze cząsteczki i usuwa;
  • hemoglobina – to składnik krwi obecny w zmianach, takich jak poszerzone naczynka (pajączki), rumień i plamki. Laser frakcyjny jest w stanie dotrzeć do cząsteczek hemoglobiny, które absorbują energię. W efekcie dochodzi do rozgrzania i redukcji wymienionych zmian;
  • woda – laser frakcyjny wykazuje duże powinowactwo do cząsteczek wody zawartych w komórkach skóry. Jej rozgrzanie powoduje uszkodzenia, co inicjuje procesy naprawcze.

Przy jakich niedoskonałościach sprawdza się laser frakcyjny?

Laser frakcyjny CO2 Finexel, stosowany np. w Novoderm w Łodzi, wykorzystywany jest przede wszystkim do poprawy kondycji cery. Urządzenie daje widoczne efekty odmładzające skórę nawet o wiele lat:

  • skóra staje się napięta, jędrna, elastyczna;
  • poprawie ulega koloryt cery, która zyskuje promienność;
  • zmarszczki zostają usunięte lub spłycone;
  • dochodzi do redukcji przebarwień, zarówno potrądzikowych, jak i efektów fotostarzenia.

Jednymi ze wskazań do przeprowadzenia zabiegu laserem frakcyjnym CO2 Finexel są również zmiany powstające po trądziku. Metoda ta widocznie spłyca blizny i redukuje przebarwienia, które są częstym powikłaniem zmianach trądzikowych. Co więcej, laser powoduje obkurczenie porów skóry, co jednocześnie normalizuje wydzielanie sebum i działa przeciwbakteryjnie.

literatura