Piękne oczy to, przede wszystkim, oczy zdrowe, błyszczące i niezaczerwienione. Skóra wokół nich powinna być dobrze napięta, elastyczna i pozbawiona widocznych zmarszczek. To marzenie każdej kobiety. W końcu oczy są jednym z najważniejszych elementów naszej urody. A czarujące, uwodzicielskie spojrzenie spod gęstych rzęs może być nawet wstępem do fascynującej znajomości.

Zatem, o oczy i ich oprawę trzeba dbać. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja.

Co łatwo zauważyć, skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, cienka i tym samym wrażliwa. Niestety to właśnie skóra wokół oczu starzeje się najszybciej, stale narażana jest na agresywne czynniki zewnętrzne i ruch, czyli mrużenie oczu czy niewłaściwa pielęgnacja.

W związku z tym, wszystkie czynności wokół oczu należy wykonywać bardzo ostrożnie i delikatnie. Częstym błędem jest niedokładne oczyszczanie twarzy z makijażu a także odkładanie tej czynności na rano! Nawet, jeśli padasz z nóg po super imprezie musisz koniecznie zmyć makijaż.

Demakijaż

Zanim przejdziemy do demakijażu oczy najpierw należy oczyść resztę twarzy. Do zmywania oczu, najlepsze są płatki kosmetyczne na które należy nałożyć produkt kosmetyczny, np. mleczko, płyn micelarny - do wyboru.

Ważne! Podczas usuwania makijażu nie wolno rozciągać skóry i pocierać. Większość kobiet najbardziej lubi płyny, które rozpuszczają resztki kosmetyków kolorowych. Wystarczy na chwilę przyłożyć nasączony płatek do powieki i rzęs, i delikatnie przesunąć go od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Tusz z rzęs najwygodniej zmywać z góry do dołu pionowymi ruchami. Należy zwracać uwagę na to, aby resztki tuszu nie pozostały między rzęsami i w kącikach oczu.

Jeśli Twoje oczy są bardzo wrażliwe po demakijażu, dla ukojenia można zrobić okłady na powieki. Polecane są kompresy z naparu herbaty, ale nie aromatyzowanej, rumianku, bławatka czy ze świetlika lekarskiego. Taki kompres należy trzymać na powiekach ok. 10 -15 min. Dzięki temu krótkiemu, prostemu zabiegowi oczy wypoczywają.

Ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka trzeba ją koniecznie nawilżać i odżywiać.  Do pielęgnacji okolic oczu przeznaczone są specjalne kosmetyki. Każda firma kosmetyczna ma w swojej ofercie linie pielęgnacyjne do okolic oczu.

Preparaty do pielęgnacji powiek i skóry wokół oczu:

Do demakijażu: mleczko, śmietanka, olejek, żel, płyn, chusteczki nasączone preparatem do demakijażu.

Krem: np. kremy witaminowe, z liposomami, z wyciągami roślinnymi, z kolagenem pochodzenia morskiego, z fitohormonami. Kremy pod oczy zawierają aktywne składniki, łatwo przyswajalne przez skórę: proteiny, fosfolipidy, fitosterole, ceramidy, lipidy, liposomy, wyciągi ziołowe. Składniki takie wykazują dużą skuteczność działania w pielęgnacji skóry wokół oczu. Kremy mają zwykle cięższą konsystencję niż żele i zawierają więcej składników regenerujących, lepiej natłuszczają skórę.

Żele pod oczy: polecane szczególnie dla młodej skóry i osób, które nie tolerują cięższej konsystencji kremu, zawierają podobne składniki czynne jak kremy, szybciej się jednak wchłaniają, wiele żeli ma właściwości napinające skórę (nie każda z nas lubi to uczucie napięcia).

Serum pod oczy: to kosmetyki w skład których wchodzą kompleksy biologicznie czynne o dużo większym stężeniu niż w kremach. Kosmetyki tego typu są szybko wchłaniane w skórę. Dla zniszczonej skóry, dojrzałej, mało elastycznej, z większą ilością zmarszczek, zaleca się stosowanie serum codziennie. Wieczorem można nałożyć dodatkowo krem pod oczy. Dla skóry młodszej można stosować serum jako okresową kurację np. raz na 2-3 miesiące, lub 1-2 razy w tygodniu jako dodatkowy produkt pielęgnacyjny.

Płatki kolagenowe pod oczy: to bardzo ciekawa forma nawilżania i odżywiania skóry pod oczami. Zwykle są to płatki wyprofilowane specjalnie na kształt pasujący pod oczy. Płatki można stosować zawsze, gdy skóra jest przesuszona i potrzebuje szybkiej pomocy. Można stosować płatki regularnie, np. raz w tygodniu. Polecane są raczej dla skór dojrzałych, ale jeśli skóra jest przesuszona, zniszczona, np. przez nałogowe palenie, to można stosować płatki wcześniej (od ok. 20 roku życia)

Do właściwej pielęgnacji i higieny oczu trzeba zaliczyć dbałość o ochronę przeciwsłoneczną. Zalecane są kremy pod oczy, na dzień, które zawierają wysokie filtry przeciwsłoneczne. Przy opalaniu na plaży lub w solarium polecamy szczególną ochronę oczu przed promieniami UV. Specjalne okularki można kupić w dobrych solariach.

W słoneczne dni należy nosić okulary przeciwsłoneczne. Zapobiega to mrużeniu oraz nadmiernemu naświetlaniu oczu i skóry wokół nich przez promienie UV. Trzeba pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne muszą mieć filtr UV (niestety okulary, które proponują uliczni sprzedawcy za ok. 10 zł nie mają filtrów przeciwsłonecznych).

Jeśli oczy są zdrowe, wystarczy odpowiednia pielęgnacja i higiena, aby były piękne. Często jednak zdarza się, że oczy chorują, na skórze wokół oczu pojawiają się defekty kosmetyczne.

Najczęstsze dolegliwości oczu to:

1. Pieczenie i zaczerwienienie, łzawienie. Przyczyną tego może być przemęczenie oczu, brak snu, długotrwałe oglądanie telewizji, praca przy komputerze, przebywanie w zadymionych, zakurzonych pomieszczeniach, palenie papierosów, negatywne działanie słońca, wiatru, nadmierne opalanie w solarium (bez okularów), uczulenia, noszenie soczewek kontaktowych oraz choroby oczu. Jeśli przyczyną nie jest choroba, można próbować pomóc sobie poprzez stosowanie kompresów. Najbardziej praktyczne i najprostsze w użyciu są gotowe herbatki: rumiankowe, miętowe lub z ko­pru włoskiego, sprzedawane w woreczkach. Za­lewa się je na krótko gorącą, przegotowaną wodą, by lekko naciągnęły i ciepłe nakłada na oczy.

Rumianek pospolity zawiera flawonoidy, karoten, śluzy oraz olejek eteryczny o właściwościach przeciwbakteryjnych, dla­tego jego ekstrakty, oprócz działania przeciwzapalnego i bakteriostatycznego, regulują delikatną skórę wokół oczu.

Koper włoski ma właściwości nawilżające, zmięk­czające, łagodzące, odżywcze i ochronne.

2. Oczy zaczerwienione i łzawiące mogą być oznaką alergii, osłabionych naczynek krwionośnych, braku snu, nadmiaru ni­kotyny lub alkoholu, negatywnego działania wiatru, słońca, kurzu, soczewek kontaktowych, czy wreszcie choroby oczu. We wszystkich tych przypadkach zaczerwienienie oczu stano­wi reakcję obronną. Niekorzystny wpływ czynników ze­wnętrznych wywołuje zwiększone łzawienie, chroniąc oko przed wysuszeniem. Jednocześnie zwiększa się ukrwienie gał­ki ocznej, a w rezultacie, na powierzchni oka są widocz­ne małe, czerwone żyłki. Gdy czynnik podrażniający znika, oko powraca do normalnego stanu. W takich przypadkach za­leca się położenie kompresu na oczy, sen i wypoczynek.

3. Opuchlizna powiek: przyczyną jest gromadzenie się wody w tkankach, zwykle z powodu przemęczenia, zbyt dużej ilości soli w diecie. Podpuchnięcia mogą być spowodowane źle dobranymi kosmetykami do pielęgnacji oczu. Jeśli powieki są często podpuchnięte należy zrobić badania, konieczna będzie konsultacja lekarska, ponieważ opuchnięcia mogą być spowodowane problemami z sercem, ciśnieniem krwi, pracą nerek, wątroby, a także alergią.

Doraźnie można sobie pomóc przez stosowanie zimnych kompresów, okładów (np. kostka lodu owinięta w kilka warstw gazy, plaster ogórka lub awokado wyjęte z lodówki). Można również stosować kremy, żele lub maseczki mające działanie drenujące, można schłodzić taki kosmetyk w lodówce, zimny działa jeszcze lepiej na opuchnięte powieki.

4. Obwódki pod oczami: szare, brązowe lub nawet sine, wiele osób ma z tym problem, przyczyną może być: nerwowość, brak snu, niewłaściwe odżywianie, wyczerpanie organizmu, choroba, brak żelaza i witamin, złe krążenie krwi w skórze pod oczami lub skłonność dziedziczna do sińców pod oczami (bardzo cienka skóra powiek i wokół oczu).

Walka z sińcami pod oczami jest bardzo trudna, ale warto spróbować. Zalecana jest odpowiednia ilość snu, wypoczynek, przebywanie na świeżym powietrzu, dieta bogata w witaminy. Można stosować kremy z zawartością arniki, miłorzębu, kasztanowca, te składniki działają rozkurczająco na naczyńka.

Na powieki można nakładać kompresy z czarnej herbaty, ale nie może być to herbata aromatyzowana, która wywołuje podrażnienie spojówek. Do wykonywania makijażu można używać kosmetyków kamuflujących sińce, jednak nie należy przesadzać z ilością nakładanych kosmetyków. W gabinecie kosmetycznym można poprosić o wykonanie zabiegu polegającego na drenażu limfatycznym.

5. Opuchnięcie dolnej powieki: powstaje na skutek zastojów limfatycznych lub dziedzicznej skłonności do odkładania się pod oczami tkanki tłuszczowej. Opuchlizna często powodowana jest przez zaburzenia krążenia, chorobę nerek, stany wyczerpania nerwowego. Pierwszym krokiem w przypadku zauważenia opuchnięć powieki dolnej jest przeprowadzenie badań lekarskich, jeśli choroba jest wykluczona można stosować terapię polegającą na stosowaniu kosmetyków zawierających ziołowe wyciągi (np. przywrotnik, bluszcz, skrzyp), można stosować kompresy z kwiatów lipy, świetlika lekarskiego.

6. Zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu: kurze łapki to pierwsze widoczne oznaki starzenia się skóry. Cieniutkie linie pojawiają się zwykle ok. 25 roku życia (zdarza się, że wcześniej u palaczek, amatorek słońca i solarium). Do pielęgnacji okolic oczu należy stosować odpowiednie kosmetyki, była o nich mowa wcześniej. Kremy należy nakładać bardzo delikatnie, uważając, aby nie rozciągnąć skóry. W gabinecie kosmetycznym przy okazji zabiegu na twarz można poprosić o specjalny zabieg na okolice oczu, są gabinety, w których delikatny masaż okolic oczu, maseczkę pod oczy, krem pod oczy kosmetyczka dodaje gratis do każdego zabiegu pielęgnacyjnego na twarz.

Kosmetyki pod oczy zatrzymujące upływ czasu… gdzie ich szukać?

Pojawia się pytanie, gdzie szukać takich kosmetyków? I czy istnieje taka firma?

Przypadkiem natknęłam się na Powerful-Strength Line-Reducing & Dark Circle-Diminishing Vitamin C Eye Serum - Serum pod oczy z witaminą C firmy Kiehl's https://www.kiehls.pl/powerful-strength-line-reducing-i-dark-circle-diminishing-vitamin-c-eye-serum---serum-pod-oczy-z-witamina-c/WW0109KIE.html

oraz Super Multi-Corrective Eye-Opening Serum - Korygujące serum pod oczy https://www.kiehls.pl/super-multi-corrective-eye-opening-serum/271.html, a także krem pod oczy korygujący zmarszczki Powerful Wrinkle Reducing Eye Cream https://www.kiehls.pl/powerful-wrinkle-reducing-eye-cream/693.html

To niesamowite, że po pierwszym użyciu serum pod oczy z witaminą C Powerful-Strength Line-Reducing & Dark Circle-Diminishing Vitamin C Eye Serum moja skóra była aksamitna i jedwabiście miękka. Połączenie witaminy C, tri-peptyd i kwasu hialuronowego zapewnia kompleksowe nawilżenie oraz może zmniejszać opuchliznę i kurze łapki. Do tego nie pozostawia tłustej warstwy.

Drugie serum pod oczy korygujące: Super Multi-Corrective Eye-Opening Serum to ekskluzywne serum polecane do pielęgnacji wymagającej skóry.

Uzupełnieniem pielęgnacji jest krem pod oczy Powerful Wrinkle Reducing Eye Cream. Widaać, że w produktach kosmetycznych firmy Kiehl's składniki aktywne są dobrane w sposób mocno przemyślany.

Kosmetyki firmy Kiehl's posiadają bogate składy, a ich działanie można zauważyć już po kilku użyciach.

literatura