Słońce pozytywnie wpływa na samopoczucie i dostarcza potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy D. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może mieć jednak negatywne skutki, zwłaszcza dla dzieci. Jak chronić maluchy przed słońcem?

Dzieci są znacznie bardziej narażone np. na oparzenia słoneczne niż dorośli. Skóra dziecka jest delikatniejsza i wrażliwsza na słońce. Wytwarza też mniej melaniny, barwnika skóry odpowiedzialnego za naturalną ochronę przed promieniami UV. Dlatego skóra dzieci musi być w odpowiedni sposób chroniona. Niemowlęta i dzieci do lat 3 w ogóle nie powinny przebywać na słońcu. Jeśli chodzi o starsze dzieci, to zabawa na słońcu jest jak najbardziej możliwa, trzeba tylko przestrzegać kilku zasad, aby właściwie zabezpieczyć skórę malucha przed niekorzystnymi skutkami promieniowania UV.

Jak zabezpieczyć skórę dziecka przed poparzeniem?

Pierwszy krok to wybór odpowiednich kosmetyków, które ochronią skórę dziecka. Konieczne będą kremy z filtrem UV o wysokim stopniu ochrony np. SPF50. Należy wybierać kremy z filtrami mineralnymi, ponieważ nie wnikają one w skórę, lecz odbijają promienie słoneczne. Warto wybrać kosmetyk specjalnie dedykowany dzieciom, który najlepiej odpowie na potrzeby wrażliwej skóry. Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić na fragmencie skóry dziecka, czy kupiony preparat nie wywołuje reakcji alergicznej. Kosmetyk do opalania dla dzieci powinien mieć przyjemną konsystencję, musi łatwo się rozprowadzać i szybko się wchłaniać. Do wyboru są preparaty do opalania w formie pianki, kremu czy aerozolu. Można więc wybrać taki, który będzie najwygodniejszy dla dziecka. Krem do opalania dla dzieci powinien też być wodoodporny, aby chronić dziecko także podczas zabawy w morzu czy na basenie. Trzeba pamiętać o tym, aby krem nakładać kilka razy w ciągu dnia, najlepiej co 2, 3 godziny, aby mieć pewność, że będzie on odpowiednio chronił skórę dziecka. Po pobycie na słońcu warto też nawilżyć skórę dziecka, stosując balsam czy mleczko do ciała. Jeśli to możliwe, to lepiej unikać wychodzenia na słońce w godzinach 12 – 15, kiedy to słońce grzeje najmocniej, a promienie słoneczne są najbardziej intensywne. Konieczne będzie też nakrycie głowy podczas przebywania na słońcu. Odpowiednia będzie czapka z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem. Trzeba też pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów. Picie dużych ilości wody jest bardzo ważne, zwłaszcza w letnie, upalne dni. Warto też zachęcać dziecko do zabawy w cieniu, a długość pobytu na słońcu zwiększać stopniowo, aby skóra dziecka miała możliwość przyzwyczaić się do słońca.

literatura