Osteoporoza to choroba, która wymusza na człowieku duże zmiany w jego życiu. Jednym z ważniejszych obszarów do modyfikacji staje się dieta. Powinna być ona bogata w wapń, który stanowi główny materiał budulcowy zębów i kości. Niestety, osteoporoza często wynika z jego niedoboru. Wiele osób po diagnozie schorzenia zaczyna zastanawiać się, po jakie konkretnie produkty powinny sięgać. Równie ważne jest także to, których produktów unikać.

Dieta przy osteoporozie

Dieta przy osteoporozie powinna być bogata w produkty z wapniem. Na szczęście jest ich wiele, każdy może więc jeść nie tylko zdrowo, ale i smacznie. Pierwiastek jest przede wszystkim obecny w nabiale, warto więc jak najczęściej pić mleko oraz zjadać jogurty, kefiry, maślanki czy sery. Wapń zawierają również ryby (głównie szprotki i sardynki), owoce (m.in. pomarańcza i mandarynka) oraz warzywa (np. brokuły, awokado, pietruszka, kapusta, szpinak, jarmuż). Do produktów z dużą zawartością wapnia należy także zaliczyć rośliny strączkowe, orzechy, ziarna słonecznika i dyni, mak, sezam, oliwę i olej oraz produkty zbożowe. Jak widać, wdrożenie w codzienną dietę żywności bogatej w wapń nie powinno stanowić większego problemu, również jeśli chodzi o weganów i wegetarianów. To jednak dopiero połowa sukcesu.

Czego unikać w diecie?

Osoba z osteoporozą powinna być świadoma, że pewne produkty nie są w jej przypadku wskazane. Należy zrezygnować z nadmiaru tłuszczów zwierzęcych, a zwłaszcza smalcu, boczku czy słoniny. Powrotowi do zdrowia nie będą sprzyjać również wyroby peklowane i wędzone czy słone wędliny. Lepiej unikać słodyczy i wyrobów cukierniczych. Należy także uważać na ilość spożywanej soli. Nie powinna ona przekraczać normy 6g na dzień! Niestety, sól często występuje w postaci ukrytej w wieku produktach, jak chociażby popularne krakersy. Trzeba ograniczyć picie w nadmiarze mocnej herbaty i kawy, które wypłukują wapń z organizmu. Dobrze raz na zawsze skończyć z nawykiem picia napoi gazowanych typu cola, które zawierają kwas fosforowy. Przede wszystkim trzeba jednak ograniczyć spożycie alkoholu. Należy także zaprzestać palenia papierosów. A to dlatego, że wyroby tytoniowe w dużym stopniu utrudniają metabolizm wapnia. Więcej o zdrowej diecie warto przeczytać na https://calperos.pl/blog/sg/dieta-w-osteoporozie-co-jesc-a-czego-unikac/.

Jak szybko uzupełnić niedobory wapnia?

Osoby cierpiące na osteoporozę charakteryzują się znaczącymi niedoborami wapnia. Ubytki są na tyle duże, że odpowiednia dieta zwyczajnie nie wystarczy. Na ogół zresztą trudno jest szybko wprowadzić w nią duże zmiany, wymaga to modyfikacji przyzwyczajeń, co wymaga czasu. Z tych powodów zaleca się suplementację wapnia. Pomaga to na szybkie podniesienie poziomu tego pierwiastka w organizmie. Jaki jednak preparat wybrać? Na rynku jest ich naprawdę wiele. Wśród nich wyróżnia się jednak Calperos. Dlaczego? Ponieważ posiada on węglan wapnia w formie zjonizowanej, który jest najlepiej przyswajalny przez ludzki organizm. Z tego powodu Calperos jest najczęściej polecanym suplementem przez lekarzy i specjalistów. Produkt ma status leku, ale można go kupić bez recepty. Co ważne, może on być stosowany nie tylko jako uzupełnienie leczenia osteoporozy, ale również profilaktycznie. Calperos ma formę twardych kapsułek, które najlepiej przyjmować w trakcie posiłków. Dawkowanie najlepiej ustalić z lekarzem. Aby dowiedzieć się więcej o tym suplemencie, wystarczy wejść na stronę jego producenta: https://calperos.pl/.

Żywność to główny składnik witamin, minerałów i innych cennych pierwiastków dla naszego organizmu. Wśród nich niezwykle ważny jest wapń. Nie tylko wpływa on na kondycję układu kostnego. Odgrywa on również ważną rolę w prawidłowej pracy układu krwionośnego, hormonalnego czy nerwowego. Każdy z nas powinien więc zadbać o odpowiedni poziom wapnia w swojej codziennej diecie. Niestety, pewne produkty mogą utrudniać jego wchłanianie bądź przyśpieszać jego wydalanie - trzeba więc na nie uważać. W pewnych przypadkach świetnie sprawdzi się suplementacja.

literatura