Lato to pora roku, na którą większość z nas czeka z wytęsknieniem. Gdy w końcu nastaje, wreszcie wyjeżdżamy na upragniony urlop. Wiele z nas wybiera pobyt nad morzem lub jeziorem, gdzie w środku upalnego dnia można schłodzić się w wodzie. Wspomniana aktywność należy do niezwykle przyjemnych pod warunkiem, że nie popełnimy któregoś z 3 powszechnych błędów. Jak powinno wyglądać bezpieczne plażowanie?

Ochrona przeciwsłoneczna kontra jej brak

Urlop kojarzy się z czasem relaksu i braku obowiązków, które wypełniamy na co dzień. Kusi nas beztroską atmosferą, która pozwala zerwać z rutyną. Niektóre nawyki warto jednak zachować i nadal praktykować. Inaczej możemy zapłacić za to poparzeniem słonecznym lub pojawieniem się nowych zmian na skórze.

Ochrona przeciwsłoneczna stanowi podstawę bezpiecznego plażowania. Wystawiając skórę na działanie promieni UV, musimy ją przed nimi zabezpieczyć. Najlepiej zrobić to, sięgając po kremy do opalania. Powinny chronić zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA. Pierwsze powodują oparzenia słoneczne i wrażenie nieprzyjemnie piekącej skóry. Drugie zaś przyspieszają fotostarzenie. Dla skutecznej ochrony kremy do opalania trzeba dokładać w ciągu dnia, ponieważ spływają wraz z potem i ścierają się na leżakach. Poza tym filtry chemiczne często są mniej stabilne niż fizyczne. Te drugie odbijają promienie UV, podczas gdy pierwsze zamieniają je w ciepło.

Wiele osób rezygnuje z ochrony przeciwsłonecznej ze względu na konsystencję samych kosmetyków. Tłuste, lepkie formuły stają się utrapieniem podczas upałów. Podobnie jak fakt, że bielą nasze ciało. Na szczęście wybór jest szeroki i można znaleźć produkty pozbawione tych wad, które skutecznie chronią przed promieniami UV.

Nawadnianie organizmu vs. odwodnienie

Wiele z nas latem doświadcza odwodnienia, które nie ma nic wspólnego z bezpiecznym plażowaniem. Przebywając na słońcu, powinniśmy co chwilę pić niewielkie ilości wody. W ciągu dnia zaleca się przyjmowanie ok. 3 litrów płynów. Nie czekajmy, aż poczujemy pragnienie. Specjaliści przekonują, że chęć spożycia wody pojawia się dopiero wówczas, gdy dojdzie już do odwodnienia. Tymczasem temu niekorzystnemu procesowi należy zapobiegać.

Nasz organizm składa się głównie z wody. W trakcie upałów traci jej sporo, ponieważ gruczoły potowe pracują intensywnie, aby nie doprowadzić do przegrzania i śmierci. Biorąc to pod uwagę, trzeba regularnie pić wodę i napary ziołowe. Słodzone oranżady, alkohol, mocna kawa i herbata nie uzupełnią brakujących płynów.

Wybór stroju kąpielowego, który pozostaje wygodny

Bezpieczne plażowanie polega również na wyborze wygodnego stroju kąpielowego. Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na bikini czy jednoczęściowy kostium. Ten element garderoby przede wszystkim powinien być komfortowy. Nie może ograniczać swobody ruchu ani uciskać ciała. Podczas upału wbijające się w ciało ramiączko powoduje większy ból i pieczenie niż w chłodniejsze dni. Źle wyprofilowana miseczka obciera delikatną skórę piersi. Z kolei niewygodne majtki stają się źródłem dyskomfortu intymnego.

Wiele kobiet ma problem ze znalezieniem stroju kąpielowego. Nie każda marka uwzględnia pełną rozmiarówkę. Poza tym bardzo często kostiumy oznacza się jako XS, S, M, L i XL. Niewiele to mówi, ponieważ można być szczupłą i mieć duży biust itp. Kiedy nie umiemy znaleźć idealnego bikini, bardzo często kupujemy to, które nie wygląda najgorzej, ale później odczuwamy dyskomfort. Stroje kąpielowe z dużymi miseczkami znajdziesz na stronie partnera tego tekstu – producenta bielizny Samanta: https://samanta.pl/20-stroje-plazowe. Postaw na modny, wygodny i funkcjonalny kostium.

literatura