Piękny i biały uśmiech to nie tylko element perfekcyjnego wizerunku. To przede wszystkim zdrowe i zadbane zęby bez próchnicy. Higiena jamy ustnej jest codzienną rutyną, która ma wpływ na cały nasz organizm. Zaniedbane zęby mogą też oddziaływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Aby dobrze chronić się przed próchnicą, nie wystarczy jedynie szczoteczka i pasta. Warto dodatkowo nitkować zęby, żeby pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. W tym celu najlepiej sprawdzą się nici i flossery.

Dlaczego warto nitkować zęby codziennie?

Nitkowanie zębów po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie, to nawyk, który pozwoli nam cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Utrzymanie dziąseł oraz zębów w czystości jest zdecydowanie łatwiejsze, kiedy sięgniemy po nici dentystyczne. Niewiele osób wie, że powierzchnia zębów ma aż pięć płaszczyzn. Za pomocą szczoteczki czyścimy zaledwie trzy z nich. Właśnie dlatego warto sięgnąć po nici i flossery, najlepiej od sprawdzonego producenta szczoteczek. Za ich pomocą bez problemu usuniemy płytkę nazębną gromadzącą się pomiędzy zębami oraz poniżej linii dziąseł. Szczoteczki zębowe są oczywiście niezbędne, nie dają jednak rady wyczyścić dokładnie każdej szczeliny.

Nitkowanie zębów na początku może wydawać się skomplikowane. Jednak nauka prawidłowej techniki wcale nie musi być trudna. Oto jak używać nici w kilku krokach:

  1. Oderwij około 45 cm nici i owiń końce wokół jednego palca każdej dłoni.
  2. Naciągnij delikatnie nić i wsuń między zęby.
  3. Kiedy nić dotrze do dziąsła, owiń ją wokół zęba w kształt litery C.
  4. Delikatnie przesuwaj nić w górę i dół.
  5. Pamiętaj o zębach z tyłu.

Jeśli zauważysz u siebie krwawienie po nitkowaniu, zapytaj o poradę dentysty lub higienistki.

Czym jest flosser do zębów?

Jeśli na początku nie chcemy sięgać po nici dentystyczne, możemy skorzystać z poręcznego flossera. Flosser z powodzeniem ułatwi nam bowiem oczyszczanie trudnodostępnych miejsc oraz pozbędzie się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Jest to niewielkie urządzenie z wygodną rączką, na której szczycie umieszczona jest nić dentystyczna. W przeciwieństwie do nici, łatwo go umieścić pomiędzy tylnymi zębami. Jest to niewielki przyrząd higieniczny, dzięki czemu możemy mieć go zawsze przy sobie.

Nici i flossery – jak wybrać najlepiej dla siebie?

W zależności od naszych potrzeb, możemy sięgnąć po różnego rodzaju nici i flossery. Warto kupić produkt sprawdzonej marki, np. takiej samej jak nasza ulubiona szczoteczka do zębów. Wśród flosserów i nici dentystycznych firmy Jordan znajdziemy:

  • Easy Reach Flosser – połączenie wykałaczki oraz nici;
  • Flosser 3w1 – połączenie nici, wykałaczki i czyścika do języka;
  • Nić do zębów Easy Slide – płaska nić z dodatkiem fluoru, doskonała dla osób z wąskimi przestrzeniami międzyzębowymi;
  • Nić do zębów Everyday – do podstawowego czyszczenia.

 

literatura