Dihydroksyaceton DHA

jest to substancja barwiąca skórę, może powodować przesuszenie naskórka. Tworzy on z keratyną skóry żółto-brązowy związek. Uzyskana barwa skóry zależy od grubości warstwy rogowej naskórka, ilości i rodzaju aminokwaśów warstwy rogowej naskórka, ilości DHA w kosmetyku oraz składu produktu.

Opinia eksperta ( dr inż. Marta Pawłowska- Safety Assessor, doktor nauk chemicznych; specjalista w dziedzinie zastosowania nanomateriałów w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, absolwentka Politechniki Warszawskiej Wydziału Chemicznego i Studiów Podyplomowych PW Chemii Kosmetycznej): Dihydroxyacetone (pod wpływem wody i temperatury wydziela z siebie formaldehyd) Dihydroksyaceton (DHA) jest 3-węglowym cukrem dopuszczonym przez Food and Drug Administration (FDA) jako dodatek do produktów kolorowych. Bronzery, produkty spłukiwane, mogą również zawierać DHA. DHA jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego, bez błon śluzowych lub w okolicach oczu. W przeciwieństwie do filtrów przeciwsłonecznych, produktów, które chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym i są regulowane przez FDA jako leki bez recepty, produkty opalania bezsłonecznego są regulowane jako kosmetyki i nie mogą zapewnić żadnej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. ( J Drugs Dermatol. 2018 Apr 1;17(4):387-391. Dihydroxyacetone: A Review. Braunberger TL, Nahhas AF, Katz LM, Sadrieh N, Lim HW.) Wykazano, że DHA reaguje z DNA in vitro. FDA ogranicza stosowanie DHA tylko do zewnętrznej aplikacji. Stwierdza, że nie należy go wdychać, wchłaniać ani wchodzić w kontakt z obszarami zawierającymi błony śluzowe ze względu na nieznane ryzyko.W oparciu o dostępne dane SCCS jest zdania, że ​​stosowanie Dihydroksyaceton jako składnik samoopalający w preparatach kosmetycznych do 10% nie stanowią zagrożenia dla zdrowia konsumenta, jednak osoby uczulone na formaldehyd powinny go unikać, ponieważ pod wpływem wody i temperatury wydziela z siebie formaldehyd.

Opinia eksperta (Marta Majszyk-Świątek - Safety Assessor, Kosmetolog, Technolog w firmie kosmetycznej oraz doktorantka): Surowiec ten nie ma ograniczeń co do stosowania w Rozporządzeniu nr 1223/2009. Przenika tylko do warstwy naskórka. Jest to substancja cukrowa, która również nie przenika do krwiobiegu, przez co działa tylko w warstwie naskórka. Naturalny proces złuszczania wpływa na trwałość utrzymywania się „opalenizny”. Technologicznie jest to surowiec trudny do pracy w przypadku kiedy baza zawiera barwniki, gdyż przy braku odpowiedniej stabilizacji powoduje zmianę zabarwienia.

literatura