Czy patrząc w lustro widzimy zmiany, które zachodzą na naszej skórze z dnia na dzień czy z roku na rok? To na niej ujawnia się niszczący wpływ spowodowany działaniem stresu, słońca czy grawitacji. Starzenie skóry jest naturalnym procesem. Polega na zmniejszeniu aktywności biologicznej komórek, a co za tym idzie, spowolnieniu ich regeneracji.

W tym miejscu warto wspomnieć o odnowie komórkowej. Jest to naturalny proces również uwarunkowany genetycznie, zachodzący w każdej skórze. Nowe komórki powstają w najgłębszych warstwach skóry, potem przemieszczają się ku powierzchni, zmieniając po drodze kształt i wielkość. Pod koniec cyklu, na powierzchni te spłaszczone i wysuszone komórki złuszczają się. Całkowita odnowa zajmuje około 28 dni. Jednak u niektórych kobiet, szczególnie starszych lub tych ze skórą uszkodzoną promieniowaniem słońca, paleniem czy nieprawidłowościami genetycznymi, cały proces nie przebiega normalnie i może mieć wpływ na wygląd skóry. Z wiekiem szybkość procesu odnowy komórkowej spowalnia.

Pamiętajmy skóra posiada zdolność do samodzielnego odnawiania się, o ile nie przeszkadzamy jej w tym – paleniem, nadmiernym działaniem słońca czy ciągłym drażnieniem. Wtedy ona nie może się regenerować, gdyż podlega ciągłym uszkodzeniom.

Innym czynnikiem mającym bardzo duży wpływ na wygląd naszej skóry jest stres. Powoduje on wzrost stężenia kortyzolu w organizmie, co z kolei prowadzi do zmniejszenia ilości i produkcji kolagenu. A to z kolei powoduje zmniejszenie jędrności, elastyczności i nawilżenia skóry oraz pojawiają się zmarszczki.

Dlatego dbajmy o wewnętrzy spokój – skóra wam za to podziękuję pięknym wyglądem.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wygląd skóry jest upał latem, mróz zimą czy sauna, a nawet zbyt gorąca czy zimna woda stosowana do mycia może spowodować wysuszenie i podrażnienie skóry. Takie skrajne temperatury mogą uszkadzać komórki, powodować odwodnienie czy wywołać rozszerzenie naczyń włosowatych.

Obecnie bardzo dużo mówi się o szkodliwym działaniu na naszą skórę tzw. wolnych rodników. Mogą one powodować uszkodzenie struktur podporowych skóry, zmniejszając jej elastyczność i sprężystość. Stosowanie substancji, które neutralizują wolne rodniki, czyli antyutleniacze w kosmetykach, mogą spowolnić starzenie się skóry. Do antyutleniaczy należą np.: witaminy A, C i E, flawonoidy, selen, cynk. W świecie roślinnym znajdują się tysiące substancji o takim działaniu.

Największym sprzymierzeńcem skóry w jej starzeniu się, jest promieniowanie słoneczne. Odpowiada ono za:

- powstawanie przebarwień,

- powstawanie głębokich zmarszczek,

- wiotkość skóry,

- powstawanie raka skóry.

Dlatego w pielęgnacji skóry warto na to zwrócić uwagę i chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym pamiętając o kremach z filtrami SPF.

W przypadku starzejącej się skóry obserwuje się również przemieszczanie się mięśni twarzowych w dół i ku środkowi pod wpływem siły ciężkości, co widać w postaci obwisłej skóry. Skóra opada, gdyż jest jej za dużo w porównaniu ze zmniejszającą się ilością podskórnej tkanki tłuszczowej. Z wiekiem brakuje również przestrzeni międzykomórkowych zatrzymujących wodę i poprawiających strukturę skóry. Wśród nich można wymienić: ceramidy, kwas hialuronowy, polisacharydy, glicerynę i inne.

Skóra z wiekiem niestety też jest bardzie podatna na reakcje uczuleniowe i staje się bardziej wrażliwa, co wskazuje, że ma osłabiony system immunologiczny i słabiej się broni przed czynnikami drażniącymi.

Jak chronić skórę przed starzeniem się?

Jak widać czynników wpływających na starzenie się skóry jest dużo i dlatego każdego dnia powinniśmy dbać o skórę wybierając produkty kosmetyczne w których warto szukać następujących składników np.:

Olej z dzikiej róży czyli źródło witaminy C, bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę F. Zawiera ok. 13% kwasu olejowego, 43% kwasu linolowego i 36% kwasu linolenowego, uszczelnia cement międzykomórkowy, ograniczając transepidermalną utratę wody (TEWL) - tworzy opatrunek, co ma działanie wtórnie nawilżające. Działa przy tym przeciwzmarszczkowo, rozjaśniająco i pobudzająco na regenerację tkanki łącznej oraz nabłonkowej.

Masło Shea jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, E, F, fitosterole i kwas cynamonowy, stanowiący naturalny filtr UV. Ze względu na skład powinowaty do warstwy lipidowej naskórka i pomimo gęstej, odżywczej konsystencji, jest bardzo dobrze tolerowane nawet przez tłustą skórę. Masło regeneruje, łagodzi podrażnienia, zapobiega łuszczeniu i odparowywaniu wody z naskórka. Stanowi naturalną barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi.

Skwalan jest składnikiem płaszcza lipidowego ludzkiej skóry oraz tłuszczu wątroby rekina. Posiada właściwości bakterio i grzybobójcze, działa natłuszczająco po nałożeniu na skórę, tworzy film okluzyjny ("opatrunek"), który zapobiega ucieczce wody ze skóry (działanie wtórnie nawilżające).

Witamina C działa przeciwrodnikowo (najlepsze wykorzystanie jest w połączeniu z Witaminą E). Działa rozjaśniająco a po przejściu przez naskórek stymuluje syntezę kolagenu.

Olej jojoba działa kondycjonująco. Wzmacnia warstwę cementu międzykomórkowego skóry. „Uszczelnia" skórę. Polecany do pielęgnacji skóry. Normalizuje i odżywia skórę. Może być stosowany do każdego typu skóry, w tym trądzikowej.

Pantenol jest to cudowna substancja, która łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, wspomaga gojenie ran. Jest to prowitamina B5. D-pantenol bardzo łatwo wnika w głąb skóry. Przenika naskórek, gromadzi się w skórze właściwej i zmienia się w prowitaminę B5.                          D-pantenol stosowany zewnętrznie działa na skórę pielęgnująco, przyspiesza podział komórkowy komórek skóry, działa łagodząco na podrażnioną i zaczerwienioną skórę, jest korzystny również dla skóry poparzonej, działa nawilżająco dzięki temu skóra jest miękka i jędrna. D-pantenol stosowany jest też w preparatach do opalania i po opalaniu. D-pantenol podczas opalania przyśpiesza tworzenie się brunatnego barwnika - melaniny, a równocześnie osłabia negatywne reakcje skóry: zaczerwienienie, łuszczenie się skóry. D-Panthenol nie powoduje alergii, nie jest toksyczny, nie podrażnia skóry.

Sok z Yaconu ma właściwości nawilżające dla skóry, daje również właściwości energetyzujące poprzez stymulację mechanizmów, mechanizmów naprawy komórek i ochronę przed stresem. Działa antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo. Yaconu to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, a dokładniej gór Andów. Zawiera karoten, potas, wapń, aminokwasy, błonnik, magnez, żelazo, fosfor, witaminy A, B1, B2, C.

Olej z nasion słonecznika - działa nawilżająco, ochronnie. Często wykorzystywany jest do otrzymania oleju w procesie macerowania innych roślin. Kompatybilny z każdym typem skóry. Jest emolientem. Należy do tłustych w odczuciu olei. Działa kondycjonująco. Wpływa na wygładzenie powierzchni skóry. Chroni skórę przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi.

Filtr UV, który chroni naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Wyciag z fermentacji bakterii Lactobacillus reguluje pracę gruczołów łojowych, dodatkowo poprawia ukrwienie skóry.

Alantoina jest to substancja łagodząca, kojąca i przeciwzapalna oraz wygładzająca. Wykazuje działanie keratolityczne i przeciwtrądzikowe. Wspomaga gojenie się uszkodzeń naskórka i działa zmiękczająco. Alantoinę spotykamy w produktach kosmetycznych takich jak kremy, toniki, płyny do demakijażu, balsamy, preparaty antytrądzikowe i antyuczuleniowe czy preparaty do ochrony przeciwsłonecznej. Kosmetyki z alantoiną są doskonałe dla cery wrażliwej i alergicznej.

Witamina E to jeden z najskuteczniejszych antyoksydantów, spowalnia procesy starzenia się skóry. Zwiększa jej odporność (również na promieniowanie UV), wzmacnia warstwę lipidową, co czyni ją bardziej wytrzymałą na niekorzystne warunki zewnętrzne. Łagodzi podrażnienia i zapobiega ich powstawaniu. Stosowana systematycznie stymuluje procesy regeneracyjne w skórze, poprawia jej wygląd i kondycję.

Kosmetyki zatrzymujące upływ czasu… gdzie ich szukać?

Pojawia się pytanie, gdzie szukać takich kosmetyków? I czy istnieje taka firma? Przypadkiem natknęłam się na Face Cream Rich Anti-Pollution SPF15 firmy Potz https://lupakosmetyczna.pl/Potz/potz-face-cream-rich-anti-pollution-spf15-36365 oraz kremu odżywczo-regenerującym na noc Age Delay Night Cream https://lupakosmetyczna.pl/Potz/potz-age-delay-night-cream-36364.

To niesamowite, że po pierwszym użyciu kremu Face Cream Rich Anti-Pollution SPF15 do twarzy moja skóra była aksamitna i jedwabiście miękka. Połączenie skwalanu, oleju jojoba, oleju z dzikiej róży, wyciągu z nasion Chia, soku z Yaconu, kwasu hialuronowego, wyciągu z fermentacji bakterii Lactobacillus, i lecytyny zapewnia kompleksowe nawilżenie oraz chroni skórę przed tymi czynnikami. Do tego nie pozostawia tłustej warstwy.

A krem odżywczo-regenerujący na noc Age Delay Night Cream to ekskluzywny krem polecany do pielęgnacji twarzy, każdego rodzaju skóry, a w szczególności szarej i zmęczonej https://lupakosmetyczna.pl/Potz/potz-age-delay-night-cream-36364. Widać, że składniki aktywne są dobrane w sposób mocno przemyślany. Kosmetyki firmy Pozt posiadają bogate składy, a ich działanie można zauważyć już po kilku użyciach.

literatura