Zacznijmy od początku…

Skóra to największy organ naszego ciała. Pod względem anatomicznym w skórze wyróżniamy zasadniczo trzy główne warstwy: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną.

Kondycja skóry, jej stan i wygląd mówią o tym jak funkcjonuje nasz organizm. Wymarzona zdrowa skóra jest gładka, miękka i sprężysta. Na ogół nie sprawia problemów.

Patrząc na osobę, od razu widzimy, że jest zdrowa lub przemęczona czy chora. Tak naprawdę to skóra jest zwierciadłem naszego zdrowia, dlatego aby mogła spełniać wszystkie swoje funkcje, musi być w dobrej kondycji.

Przesuszona, szorstka, podrażniona i delikatna skóra może nie radzić sobie z wszystkimi przeszkodami, staje się bardziej podatna na choroby i infekcje. I niestety zdecydowanie szybciej zachodzą procesy starzenia oraz degradacji komórek.

Prawidłowe funkcjonowanie skóry związane jest z jej nawilżeniem. Stan nawilżenia skóry, m. in. warunkujący prawidłowe napięcie tkankowe, zależy od ilości dostarczanej z zewnątrz i wewnątrz wody oraz od zdolności do jej zatrzymania. Skóra, której brakuje wody, zaczyna szybciej się starzeć, staje się poszarzała i wiotka. Dlatego tak ważne jest, by nawilżać skórę nie tylko zewnętrznie, stosując kremy nawilżające, lecz także wewnętrznie – wypijając codziennie odpowiednią ilość wody.

Właściwe nawilżenie skóry powinno stanowić nieodłączny element prawidłowej pielęgnacji każdego rodzaju cery, by zapewnić jej młodszy wygląd, większą jędrność oraz opóźniać proces starzenia się. Nawilżenie skóry zależy nie tylko od ilości wody dostarczonej, lecz także od możliwości jej zatrzymywania, dlatego rolą kosmetyków nawilżających jest ograniczenie jej ucieczki. Substancje nawilżające stosowane w kosmetykach zwiększają zdolność skóry do wiązania wody, a poza tym wzmacniają naturalne bariery hamujące migrację wody. Składniki nawilżające najczęściej dzieli się na lipofilowe i hydrofilowe, a w każdej grupie wyróżnia się takie, które działają na powierzchni oraz wewnątrz warstwy rogowej. Dobry kosmetyk o charakterze nawilżającym powinien zawierać składniki działające według różnych mechanizmów, dzięki którym może spełniać konkretne zadania:

• stworzyć na zewnętrznej warstwie skóry powłokę (lipidową lub hydrofilową), która zabezpiecza przed utratą wody,

• zatrzymać związki higroskopijne i ułatwić wbudowanie ich w warstwy wodne cementu międzykomórkowego,

• wzmocnić lipidowe warstwy naskórka, w skład których wchodzą tłuszcze przenikające do cementu międzykomórkowego i uzupełniające niedobory,

• wpływać na szybszą regenerację naskórka i potęgować syntezę glikozaminoglikanów w skórze właściwej oraz wstrzymywać enzymy powodujące ich rozkład [1].

Szukając kremu nawilżającego, staram się wybierać produkt, w którym znajdują się:

Skwalen to jeden z głównych składników sebum utrzymuje wilgoć w powierzchniowych warstwach naskórka, nawilża poprzez ograniczenie TEWL (transepidermalna utrata wody).

Filtr UV, który chroni naszą skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Wyciąg z pestek dyni zwyczajnej, w którym dominuje kwas linolowy i oleinowy. Zawiera również białka, węglowodany, sole mineralne. Wykazuje działanie łagodzące.

Olej avocado, który odżywia i regeneruje skórę, zapobiega jej przesuszeniu oraz szorstkości, wytwarza na powierzchni skóry film ochronny, który zapobiega utracie wody. Jest wyjątkowo bogaty w substancje niezmydlające się, co czyni go wyjątkowym środkiem nawilżającym. Wpływa na poprawę syntezy kolagenu, zmniejsza podatność skóry na pojawianie się przebarwień, plam starczych. Wspomaga leczenie blizn. Nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej. Wykazuje bardzo dobrą zgodność z filmem hydrolipidowym skóry. Działa zmiękczająco, regenerująco, wygładzająco dzięki zawartości witamin i lipidów wnika w głębsze warstwy skóry. Rekomendowany do pielęgnacji skóry w kosmetykach mających na celu spowolnić procesy starzenia skóry.

Masło shea jest to substancja otrzymywana z orzechów drzewa masłowego rosnącego w Afryce. Ma duże powinowactwo do lipidów naskórka, wzmacnia cement międzykomórkowy, dzięki czemu nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. Masło shea zmniejsza TEWL (transepidermalną ucieczkę wody ze skóry). W składzie można znaleźć prowitaminę A, witaminy F i E oraz kwas oleinowy (40-60%), stearynowy (20-40%), linolowy (4-11%) i inne kwasy tłuszczowe, substancje niezmydlające się (6-8%), estry woskowe. Wykazuje też działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Nie alergizuje, może być stosowane na wszystkie partie skóry nawet te najbardziej wrażliwe. Substancje zawarte w maśle shea przyspieszają gojenie się ran, podrażnień i stanów zapalnych poparzeń słonecznych. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym o faktorze 3-4.

Tokoferol (witamina E) – ma działanie przeciwutleniające, spowalnia proces starzenia się skóry poprzez wiązanie wolnych rodników, które powstają np. pod wpływem promieniowania słonecznego i dymu papierosowego. Nawilża poprzez wzmacnianie struktur cementu międzykomórkowego (zmniejsza TEWL). Zapobiega uszkodzeniu naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie.

Olej migdałowy znany z delikatnego działania, używany od wieków w celach kosmetycznych. Dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe, podobne budowa do lipidów skóry, są łatwiej wchłaniane, tworząc naturalną barierę chroniącą przed odwodnieniem, pozostawiając ją gładką i jedwabistą w dotyku.

Olej kokosowy zwany też „eliksirem młodości” ma działanie wygładzające, jest silnym antyoksydantem. Obfituje w nasycone kwasy tłuszczowe, a konkretnie kwas laurynowy, który działa odżywczo, zmiękczająco i odbudowująco. Oprócz tego posiada witaminy E i K, żelazo, działające wzmacniająco na komórki skóry.

Olej sezamowy wśród olejów roślinnych wyróżnia się zawartością kwasów Omega-6 (kwas linolowy 41-43%), 14% nasyconych kwasów tłuszczowych, 41-43% kwasu linolowego, 10% kwasu palmitynowego, 5 % kwasu stearynowego. Reguluje pracę gruczołów łojowych. Skierowany do skóry suchej, mieszanej, dojrzałej, źle ukrwionej.

Betaina, TMB jest to aminokwas roślinny. Wpływa na redukcję utraty wody i tworzy film czyli ciągłą warstwę na skórze. Działa nawilżająco czyniąc skórę bardziej miękką i gładką.

Olej z nasion słonecznika, który działa nawilżająco, ochronnie. Kompatybilny z każdym typem skóry. Jest emolientem. Należy do tłustych w odczuciu olei. Tworzy na skórze film ochronny, działa kondycjonująco. Wpływa na wygładzenie powierzchni skóry. Chroni skórę przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi.

Pojawia się pytanie, gdzie szukać takich kosmetyków? I czy istnieje taka firma?

Ostatnio natknęłam się na firmę Organique. To niesamowite, że po pierwszym użyciu nawilżającego kremu do twarzy PUMPKIN moja skóra była aksamitna i jedwabiście miękka. Krem tworzy film ochronny na skórze, zapobiegając transepidermalnej utracie wody i pozostawiając skórę jedwabiście gładką. To wyjątkowa i unikalna kuracja, która w jednym produkcie zapewniająca odżywienie i ochronę skóry. W składzie znajdziemy: olej z avocado, betainę, wyciąg z chrząstnicy kędzierzawej, wyciąg z pestek dyni zwyczajnej, witaminę E i mój ukochany skwalen. To połączenie zapewnia kompleksowe nawilżenie oraz odżywienie, zwiększając elastyczność skóry.

Zaciekawiły mnie inne produkty kosmetyczne tej linii i mam je na liście:

https://lupakosmetyczna.pl/organique/organique-nawilzajacy-krem-pod-oczy-pumpkin-36419?fbclid=IwAR0cqfUNH-Sy7UlQ6RadAkV-Nj0MlWHRybHV8Xi02Q6oXq3fQuNLiQ4t92c

https://lupakosmetyczna.pl/organique/organique-intensywnie-nawilzajaca-maska-krem-pumpkin-36417?fbclid=IwAR3Zp_5-at-lrG96AlRa1jyaKbT3IT9dJSvZKUBFzrAkN24XG-uPol8pyyg

https://lupakosmetyczna.pl/organique/organique-intensywnie-nawilzajacy-koncentrat-do-twarzy-pumpkin-36418?fbclid=IwAR2-dY3_jWb4AJuZDxq2wlCHg39CwWX5FHdbLj3XqER5VJL60-ZNloccwhk

 

Literatura

1. Anna Kołodziejczak „Kosmetologia”.

literatura