Artykuł opracowaliśmy we współpracy z redakcją witryny: stop-siwiznie.pl, która poświęcona jest tematyce siwych włosów u Polek i Polaków.

Co to jest melanina i jaki ma wpływ na włosy?

Melanina to ogólna nazwa określająca grupę pigmentów, odpowiadających za utrzymanie koloru skóry, oczu i włosów. W skład tej grupy wchodzą eumelanina, feomelanina i neuromelanina. Stopień natężenia każdego z tych trzech rodzajów melaniny wpływa na występowanie konkretnego koloru skóry i włosów.

Eumelanina, feomelanina i neuromelanina składają się z melanocytów, czyli komórek pigmentowych, które gromadzą się w każdym mieszku włosowym występującym na naszej głowie. Melanocyty odpowiadają za dostarczanie odpowiedniego pigmentu wrastającym włosom, dzięki czemu otrzymują one ciemniejszą barwę w fazie wzrostu.

Co powoduje niedobór melaniny we włosach?

Wraz z upływem lat produkcja melaniny w organizmie ulega zahamowaniu, przyczyniając się do stopniowej utraty pigmentu we włosach. Okazuje się, że brak melaniny we włosach nie musi być związany wyłącznie z wiekiem, a na wczesną utratę pigmentu może mieć wpływ również wiele innych czynników, takich jak stres, palenie papierosów czy uwarunkowania genetyczne.

Chemiczne produkty

Brak pigmentu we włosach może wynikać ze stosowania niewłaściwej pielęgnacji. Zbyt częste używanie szamponów czy odżywek zawierających w składzie silne substancje chemiczne, takie jak SLS czy alkohole, może przyczyniać się do zniszczenia struktury włosów oraz obniżyć poziom melaniny, której odpowiednie stężenie jest niezbędne do utrzymania włosów w dobrej kondycji.

Na skutek stosowania silnych detergentów może dojść również do podrażnienia wrażliwej skóry głowy oraz mieszków włosowych, w których gromadzą się komórki pigmentowe, odpowiedzialne za dostarczanie melaniny w trakcie wzrostu włosów.

Genetyka

Uwarunkowania genetyczne mogą mieć bezpośredni wpływ na poziom natężenia melaniny w organizmie, a także na to, kiedy u danej osoby nastąpi utrata pigmentu. W wielu przypadkach przedwczesne siwienie włosów jest dziedziczne i wynika z występujących w rodzinie chorób o podłożu genetycznym, takich jak zespół Wernera czy Waardenburga. Osoby, które mają w bliskiej rodzinie członków, którzy szybko stracili naturalny kolor włosów, powinny liczyć się z tym, że tak samo może być również w ich przypadku.

Niedobory witaminy B12

Witamina B12 pełni istotną rolę w wielu procesach metabolicznych organizmu. Jej odpowiednie stężenie wpływa również na produkcję melaniny, a także na sprawny przebieg procesu repigmentacji, czyli ponownego przywrócenia pigmentu włosów. Natomiast niedobór witaminy B12 może wpływać na przyspieszenie procesu siwienia oraz wczesne zahamowanie produkcji melaniny. Warto podkreślić również, że witaminy z grupy B mogą przyczyniać się do zmniejszenia podatności na stres, który uznawany jest za jedną z możliwych przyczyn utraty pigmentu we włosach.

Palenie papierosów

Palenie papierosów wiąże się z wprowadzaniem do organizmu toksycznych substancji, które zawarte są w dymie papierosowym. Wpływają one na stopniowe obkurczanie naczyń krwionośnych oraz zmniejszają ilość tlenu uwalnianego w poszczególnych tkankach organizmu. Skutkiem tego procesu może być osłabienie mieszków włosowych oraz wyrastanie słabych włosów, pozbawionych naturalnego pigmentu.

Stres

Nadmiar stresu w codziennym życiu może wpływać na przedwczesne siwienie włosów. Dzieje się tak, ponieważ stresujące sytuacje wpływają na zwiększenie aktywności współczulnego układu nerwowego, który oddziałuje na aktywację komórek macierzystych, odpowiadających za produkcję melaniny. Jeżeli w krótkim czasie wyprodukowana zostanie zbyt duża ilość pigmentu, to jego zapasy mogą zostać w trwały sposób wyczerpane, przez co włosy stracą swój naturalny kolor.

Nadmierna ekspozycja na słońce

Wystawianie włosów na intensywne działanie promieni słonecznych może przyczynić się do stopniowego uszkadzania produkcji melaniny we włosach, a w efekcie do rozjaśnienia ich naturalnego koloru.

Promienie UV mogą przyczyniać się również do osłabienia bariery ochronnej włosów oraz do ich nadmiernego przesuszenia. Proces ten widoczny jest szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy osoby powracające z urlopu mają jaśniejsze i bardziej suche włosy niż w okresie jesienno-zimowym.

Wiek

Produkcja melaniny w organizmie zmienia się w ciągu naszego życia i z upływem lat ulega naturalnemu spowolnieniu. Proces ten sprawia, że włosy większości osób zaczynają siwieć około 50 roku życia, a nawet wcześniej. Zahamowanie produkcji melaniny wynikające z wieku jest w niektórych przypadkach możliwe do spowolnienia, natomiast nie da się tego procesu w pełni zahamować lub odwrócić.

5 sposobów jak przywrócić melaninę we włosach

Aby uzupełnić niedobór melaniny we włosach, warto zastanowić się co mogło wpłynąć na przedwczesną utratę pigmentu. W zależności od przyczyny, można spróbować zwiększyć poziom melaniny z pomocą odpowiedniej diety, suplementacji lub poprzez rezygnację ze szkodliwych nawyków.

1. Uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów

Niedobór poszczególnych składników odżywczych w organizmie, może skutkować zaburzeniem naturalnego procesu przedostawania się melaniny do struktury włosa oraz prowadzić do ich stopniowego siwienia. Aby jak najdłużej cieszyć się fryzurą w naturalnym, ciemniejszym kolorze, należy zadbać o uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów w organizmie.

Substancje odżywcze, które mogą okazać się pomocne w przywracaniu melaniny, to:

  • witaminy z grupy B,

  • witamina A,

  • wapń,

  • żelazo.

Aby dowiedzieć się czy poszczególne witaminy i minerały są u nas na odpowiednim poziomie, warto wykonać profilaktyczne badania krwi i przeanalizować wynik z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem. Specjalista będzie w stanie określić ewentualne braki oraz możliwe sposoby na ich uzupełnienie.

2. Odpowiednia dieta

Zapewnienie organizmowi zbilansowanej diety, bogatej w przeciwutleniacze, poszczególne pierwiastki oraz witaminy A, C i B może przyczynić się do zwiększenia produkcji melaniny oraz nasilenia ochrony włosów przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Z tego względu, warto wprowadzić do codziennych posiłków produkty spożywcze, takie jak:

  • zielone warzywa liściaste,

  • rośliny strączkowe,

  • orzechy,

  • owoce cytrusowe,

  • ryby.

Stosowanie się do zasad zdrowej diety z pewnością przyniesie korzyści dla organizmu, natomiast w niektórych przypadkach może okazać się niewystarczające do przywrócenia pigmentu we włosach. W takiej sytuacji warto zastosować suplementację i wypróbować dostępne na rynku preparaty z melaniną.

3. Suplementy i tabletki z melaniną

Osoby, które nie są w stanie uzupełnić niedoborów z pomocą codziennej diety, mogą sięgnąć po proste rozwiązanie, jakim jest melanina w tabletkach. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez redakcję portalu stop-siwiznie.pl na ich dedykowanym artkule: https://stop-siwiznie.pl/melanina-w-tabletkach-na-siwienie-wlosow/ można stwierdzić, że regularne stosowanie suplementów diety, zawierających w składzie melatoninę może w skuteczny sposób uzupełnić braki pigmentu we włosach oraz usprawnić procesy wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania melanocytów w organizmie.

Aby wzmocnić działanie stosowanych suplementów diety, należy również pamiętać o przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia, uwzględniających zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i rezygnację z nałogów.

4. Ograniczenie palenia papierosów

Rezygnacja z palenia papierosów oraz unikanie przebywania w miejscach zanieczyszczonych dymem papierosowym to czynniki, które mogą przyczynić się do wzmocnienia naczyń krwionośnych. Efektem tego procesu może być zmniejszenie podrażnień występujących w obrębie mieszków włosowych oraz usprawnienie przedostawania się pigmentu do rosnących włosów.

Rzucenie szkodliwego nałogu może również wydłużyć cykl życia pojedynczego włosa oraz zapobiec ich wypadaniu i siwieniu, co wpłynie pozytywnie nie tylko na kolor włosów ale również na ich ogólną kondycję.

5. Dobór odpowiednich kosmetyków

Suche i zniszczone włosy bez pigmentu mogą być skutkiem nieodpowiedniej lub niewystarczającej pielęgnacji. Aby z pomocą kosmetyków przywrócić odpowiedni poziom melaniny, warto sięgać po preparaty o delikatnym, naturalnym składzie. Szczególnie korzystne może okazać się systematyczne stosowanie masek i olejków roślinnych, które wzmacniają naturalną barierę ochronną włosa, zapobiegając ich rozdwajaniu i matowieniu.

Dobrym rozwiązaniem jest również unikanie kosmetyków, zawierających w składzie alkohole oraz detergenty anionowe, które zmniejszają odporność włosów na zabiegi stylizujące czy urazy mechaniczne, a także podrażniają wrażliwą skórę głowy.

Podsumowanie

Brak melaniny we włosach skutkuje stopniowym siwieniem włosów. Utrata pigmentu może wynikać z czynników genetycznych lub zewnętrznych, takich jak nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Aby przywrócić pigment włosom lub zahamować proces siwienia włosów, można zastosować odpowiednią dietę lub zakupić kosmetyki pielęgnacyjne dobrej jakości. W przypadku wątpliwości co do przyczyny siwienia włosów, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista po przeprowadzeniu badań postawi diagnozę i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie.

literatura