Taka prozaiczna czynność, jak mycie włosów teoretycznie nie powinna sprawiać większych trudności. Wystarczy przecież wybrać szampon, spienić nim włosy i gotowe. W rzeczywistości wymaga to nieco więcej wiedzy i zaangażowania. W takim razie, jak dobrze myć włosy i jakich błędów unikać? Sprawdź zasady prawidłowej pielęgnacji, aby móc cieszyć się zdrowym i pięknym wyglądem swojej fryzury. Dowiedz się więcej o technikach i kolejnych krokach, a także poznaj odpowiedź na pytanie, co ile myć włosy.

Częstotliwość mycia włosów

Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących mycia włosów, skupmy się na częstotliwości. Temat ten zazwyczaj wzbudza wiele kontrowersji. Wśród najczęściej powielanych mitów jest to, że codzienne wykonywanie tego zabiegu źle wpływa na kondycję fryzury. Nie jest również prawdą, iż lepszym rozwiązaniem będzie mycie włosów raz w tygodniu. Wbrew powszechnej opinii żaden z tych sposobów nie sprawi, że problem z przetłuszczaniem się zniknie.

Zatem, co ile trzeba myć włosy? Częstotliwość należy dostosować do indywidualnych potrzeb, które mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych, ogólnej kondycji czy upodobań. Pamiętaj jednak, aby unikać codziennego stosowania silnie oczyszczających kosmetyków. Mocne preparaty mogą uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry głowy, zwiększając wydzielanie łoju i sebum. Podobnie w przypadku rzadkiego wykonywania zabiegu – możesz doprowadzić do zatkania porów i gruczołów, co osłabi kondycję włosów.

Sprawdź także: Jak dobrze myć włosy - poradnik

Ile razy w tygodniu myć włosy w zależności od ich typu?

Nie ma konkretnych i z góry ustalonych wytycznych, co ile myć włosy. Można jednak wskazać pewne orientacyjne ramy uwzględniające typ włosów. Przy niskiej porowatości możesz robić to raz na 2-3 dni, suche i puszące się włosy będą wymagały jednak rzadszego mycia. Jeśli borykasz się z problemem nadmiernego przetłuszczania, zadbaj przede wszystkim o regularne oczyszczanie skóry głowy. Mycie włosów powinno się wykonywać raz co dwa dni, a peeling raz w tygodniu.

Czy woda, którą myjesz włosy ma znaczenie?

Jednym z ważnych kryteriów prawidłowej pielęgnacji jest to, w jakiej wodzie myć włosy. Wpływ na kondycję i ich piękny wygląd ma twardość oraz temperatura. Niestety, twarda woda  prowadzi do wysuszania skóry oraz rozchylania się łusek keratynowych na łodygach włosów. Osadzające się na skórze minerały przyczyniają się natomiast do zatykania mieszków włosowych, czego efektem mogą być stany zapalne. Jak myć włosy w twardej wodzie? Dobrym pomysłem będzie zamontowanie filtru kranowego albo spłukiwanie wodą z odrobiną soku z cytryny lub octu.

Jak dobrze umyć włosy – temperatura wody

Wróćmy do temperatury - jaką wodą myć włosy? Nie wskazane będą tu skrajności – zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska może zaszkodzić ich kondycji. Najlepszym rozwiązaniem będzie mycie włosów w temperaturze zbliżonej do naturalnej ciepłoty ciała. Pozwoli to usunąć resztki szamponu, ale nie doprowadzi do przesuszenia skóry. Na koniec możesz spłukać włosy letnią lub nieco chłodną wodą, aby domknąć łuski pasm.

Dobór szamponu o dobrym składzie

Zastanawiasz się, jak poprawnie myć włosy i jakich składników szukać w szamponie? Podobnie, jak w przypadku innych kosmetyków, kluczem jest dobór produktu dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Szampon z dobrym składem to taki, którego formuła bogata jest w składniki odżywcze. Powinny mieć one właściwości oczyszczające, nawilżające i ochronne, aby kompleksowo dbać o kondycję włosów.

Zamiast mocnych związków chemicznych, postaw na naturalne związki, takie jak ekstrakty z ziół, wyciągi i oleje roślinne czy proteiny. Dobrym pomysłem będzie też zapoznanie się z podstawowymi zasadami czytania etykiet. Dzięki temu z łatwością wybierzesz kosmetyki bez sztucznych barwników, intensywnych aromatów czy parabenów.

Przeczytaj też: Szampon z dobrym składem – na co zwrócić uwagę?

Technika mycia włosów

Aby właściwie zadbać o kondycję fryzury, warto zapoznać się z zasadami pielęgnacji włosów krok po kroku. Początek zabiegu będzie przebiegał nieco inaczej w zależności od porowatości. Jak powinno się myć włosy proste i gładkie? Najpierw zadbaj o ich dokładne rozczesanie - ułatwi to równomierne zwilżenie i precyzyjniejsze rozprowadzenie szamponu. Jeśli jesteś posiadaczką bujnych, kręconych pukli, po grzebień sięgnij dopiero po nałożeniu odżywki.

Mycie włosów krok po kroku

Krok 1: Zwilż dokładnie włosy i skórę głowy.

Krok 2: Umieść na dłoni niewielką ilość szamponu i delikatnie ją rozmasuj.

Krok 3: Okrężnymi ruchami wmasuj szampon w skórę głowy, a następnie przeciągnij kilkukrotnie dłonią od nasady włosów po ich same końce.

Krok 4: Spłucz włosy ciepłą wodą i powtórz cały zabieg.

O czym należy pamiętać na tym etapie, jak prawidłowo myć włosy? Nigdy nie wylewaj szamponu bezpośrednio na głowę i nie pocieraj mocno włosów.

Spłukiwanie szamponu i użycie odżywki


Podczas mycia włosów ważne jest, aby nie pozostawiać na nich resztek szamponu. Nieprawidłowe wypłukanie produktu sprawi, że będą się one szybciej przetłuszczać. Jak umyć włosy? Wykorzystaj ciepłą wodę w temperaturze ciała, a następnie delikatnie odciśnij jej nadmiar i nałóż odżywkę.

Warto stosować takie produkty w codziennej pielęgnacji, aby właściwie zadbać o potrzeby włosów. Odżywka bogata w składniki aktywne pomoże nawilżyć, zregenerować czy wzmocnić włosy. Kosmetyk ten spłukuj letnią wodą, pozwoli to zatrzymać drogocenne składniki wewnątrz keratynowej łuski.

Suszenie włosów po myciu

Po dwukrotnym oczyszczaniu i zastosowaniu odżywki, czas na wysuszenie włosów. W tym przypadku również dobrze jest zapoznać się z kilkoma prostymi wskazówkami, jak się myć pod prysznicem i suszyć włosy, by nie uszkodzić ich struktury. Częstym błędem jest nadmierne pocieranie lub wykręcanie ręcznika. Zamiast tego, zawiń włosy w materiał z naturalnych włókien, pozwalając im wchłonąć nadmiar wody.

Zanim sięgniesz po suszarkę, rozczesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach. Następnie nałóż na ich powierzchnię produkt o właściwościach termoochronnych. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko uszkodzeń, które mogą zwiększać łamliwość, rozdwajanie czy wypadanie.

Płukanki ziołowe do włosów

Dobrym sposobem na przywrócenie włosom zdrowego i pełnego blasku wyglądu jest stosowanie ziołowych płukanek. Z powodzeniem możesz samodzielnie wykonać taką miksturę w domu. Płukanka przyspieszy porost włosów, wyhamuje ich wypadanie, wzmocni cebulki czy zniweluje nadmierne wydzielanie sebum. Z pomocą ziół pozbędziesz się też łupieżu, ograniczysz przetłuszczanie i nawilżysz kosmyki. W zależności od wyboru konkretnych roślin, uzyskasz inne działanie domowego kosmetyku.

Ziołowa pielęgnacja włosów krok po kroku

Do wykonania płukanki ziołowej potrzebujesz około 1 litra wrzątku i 4-5 łyżek wybranego suszu. Z łatwością kupisz je w aptece, sklepie zielarskim lub przygotujesz samodzielnie. W ostatnim przypadku często pojawia się wątpliwość, czy myć zioła przed suszeniem. Tak, obmyj zioła pod bieżącą wodą i dopiero wysusz.

Umieść susz w naczyniu o odpowiedniej pojemności, zalej je gorącą wodą i pozostaw pod przykryciem przez 10-15 minut. Po tym czasie ostudź miksturę, odcedź fusy, a potem spłucz nią włosy. Domową płukankę ziołową możesz stosować też do spryskiwania włosów - wystarczy, że przelejesz płyn do butelki z atomizerem. Taki produkt możesz przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.

FAQ - Często Zadawane Pytania

Mycie włosów raz w tygodniu - czy to dobre rozwiązanie? Częstotliwość mycia włosów zależy od indywidualnych potrzeb. Z powodzeniem można robić to raz na 2-3 dni lub jedynie raz na tydzień. Nie ma więc jednej odpowiedzi na pytanie, co ile myć włosy. Rzadkie mycie włosów może jednak powodować zatykanie porów, rozregulowanie gruczołów łojowych oraz osłabienie lub wypadanie włosów.

Co zrobić, aby włosy mniej się przetłuszczały? Ważną kwestią jest nie tylko dostosowanie częstotliwości mycia do potrzeb, ale też stosowanie produktów na bazie naturalnych składników. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie ziołowych płukanek oraz odżywek regulujących wydzielanie łoju i sebum.

Jak dbać o skórę głowy podczas mycia włosów? Podczas mycia włosów należy wykonywać masaż skóry, aby pobudzić mikrokrążenie. Funkcjonowanie skóry głowy usprawni też regularny peeling.

Czy można myć włosy codziennie? Specjaliści nie wskazują, ile razy w tygodniu myć włosy. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby robić to codziennie z pomocą delikatnych, lekkich formuł oczyszczająco-pielęgnacyjnych.

Podsumowanie

Prawidłowe mycie włosów wymaga zastosowania kilku prostych zasad i wykorzystania metod w pewnej, ustalonej kolejności. Na początku trzeba zadbać o odpowiednie kosmetyki – odżywkę oraz szampon z dobrym składem dedykowanym potrzebom włosów. Unikaj preparatów z parabenami, sztucznymi barwnikami czy silnymi detergentami. Zawsze rozprowadzaj szampon w dłoniach, masuj głowę okrężnymi ruchami i dostosowuj temperaturę wody. Pamiętaj, aby podczas suszenia nie pocierać nadmiernie włosów o ręcznik, a także stosować termoochronę.

Nie bój się eksperymentować z metodami i produktami do pielęgnacji włosów. Krok po kroku sprawdzaj różne propozycje, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.
Dodatkowe wskazówki

Każdego dnia włosy narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak: zanieczyszczenia, promienie UV czy wysoka temperatura. Regularnie stosuj sera, maski, odżywki i spraye o działaniu ochronnym, regenerującym i odbudowującym.

Detoksykacja skóry głowy i włosów powinna stać się obowiązkowym elementem rutyny pielęgnacyjnej. Jej celem jest dogłębne oczyszczenie mieszków włosowych i powierzchni głowy z zanieczyszczeń, pozostałości kosmetyków oraz martwych komórek.

Produkty bazujące na naturalnych składnikach pomogą zadbać o piękny i zdrowy wygląd włosów. Postaw na regenerujący skrzyp polny oraz spirulinę bogatą w białko, witaminy z grupy B i cynk. Dobrze sprawdzi się też odżywiająca skórę głowy i wzmacniająca cebulki włosów pokrzywa czy napar z drożdży hamujący wypadanie.

Źródła:

Kostrzewa M., Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2007.
Asifa N., Kusagur M.S., SugaReddy, Powszechne praktyki i poglądy na oczyszczanie włosów, Int J Trychologia. 2017; 9(3):136-137.
Kumar S., Swarankar V., Sharma S. i inn., Herbal cosmetics: used for skin and hair, Inventi Rapid Cosmeceuticals, 2012(4):1–7.


literatura