Wszystkie naturalne kosmetyki do ciała łączy tylko to, że zawierają niemal wyłącznie (+95%) składniki pochodzenia naturalnego. Sama naturalna receptura jeszcze nie oznacza, że preparat na pewno przysłuży się Twojej skórze. Dobry kosmetyk musi poza tym uwzględniać i zaspokajać jej potrzeby. Pomagamy dopasować skład i formę kosmetyków naturalnych do typu, charakteru skóry – skorzystaj!
Rozpoznaj potrzeby swojej skóry
Zanim kupisz nowe naturalne kosmetyki do ciała, zatrzymaj się na chwilę i przyjrzyj swojej skórze. Znasz swój typ? Masz skórę tłustą, suchą, mieszaną czy wrażliwą, a może alergiczna lub atopową? Albo skłonną do czerwienienia i pajączków? Typy skóry nie są wyrocznią – w końcu jej potrzeby mogą się zmieniać latem i zimą, przed miesiączką i po niej, w stresującym okresie itp. Bywają jednak pomocne, a własny charakter ma skóra nie tylko twarzy, lecz także całego ciała.
Spróbuj przyporządkować swoją skórę do jednej lub dwóch najczęściej spotykanych grup:
1. Skóra sucha jest cienka, matowa i szorstka. Często się łuszczy (szczególnie na nogach i ramionach), swędzi, nieprzyjemnie napina i ściąga, zwłaszcza po kąpieli. Czasem widoczne są na niej suche plamy. Objawy te zwykle nasilają się jesienią i zimą. Skóra sucha potrzebuje humektantów („nawilżaczy”) i emolientów („natłuszczaczy”), które zapobiegają utracie wody.
2. Skóra tłusta (zwykle twarzy, ale też dekoltu i pleców) ma skłonność do błyszczenia się i niedoskonałości: krost i wyprysków. Zazwyczaj jest lepka w dotyku i niezbyt dobrze przyjmuje ciężkie oleje czy balsamy, które wchłaniają się godzinami. Potrzebuje lekkich konsystencji, regulacji sebum, właściwości antybakteryjnych i odbudowy bariery ochronnej.
3. Skóra mieszana łączy cechy skóry suchej i tłustej – np. przedramiona, ramiona i nogi się przesuszają, a skóra twarzy, klatki piersiowej i pleców jest stale tłusta plus w ciepły dzień czy po wysiłku pokrywa się frustrującymi wypryskami. Skóra mieszana wymaga zróżnicowanej pielęgnacji, a przede wszystkim – normalizacji, odbudowy równowagi i naturalnej bariery.
4. Skóra wrażliwa łatwo się czerwieni, piecze lub swędzi, zwłaszcza po kąpieli, depilacji czy nagłej zmianie temperatury. Jeszcze większe kłopoty sprawia skóra atopowa (atopowe zapalenie skóry: AZS), która w okresie zaostrzenia pokrywa się uciążliwie swędzącymi zmianami. Te typy skóry lubią kosmetyki o krótkim składzie, bez barwników i zapachów.
- Skóra wiotka, z rozstępami lub cellulitem – bywa problemem u kobiet w ciąży i mam, osób borykających się z nadmierną masą ciała i nieaktywnych fizycznie; staje się też taka po prostu wraz z wiekiem. Potrzebuje składników, które poprawiają mikrokrążenie i wygładzają oraz systematycznej pielęgnacji, ale zasadnicze znaczenie dla jej stanu ma styl życia (m.in. dieta i ruch).
Dobierz składniki do potrzeb swojej skóry
O tym, czy kosmetyk działa, decydują nie cena i estetyczne opakowanie, ale jego skład i właściwości – odpowiadające konkretnym potrzebom skóry. Producent zwykle określa przeznaczenie bądź działanie kosmetyku, ale zwróć uwagę na bazę (pierwsze pozycje) i składniki aktywne preparatu. Szukaj olejów i maseł, wyciągów roślinnych i naturalnych związków (takich jak kwas hialuronowy). Pamiętaj też, że korzystnych jest również wiele substancji pochodzenia mineralnego (jak oczyszczające glinki, antybakteryjna siarka), a nawet syntetycznego, jak choćby łagodzący pantenol (witamina B5).
Właściwości poszczególnych ekstraktów olejów i związków możesz w kilka sekund sprawdzić w Internecie. Z reguły też dla poszczególnych typów skóry stosuje się pewne określone grupy składników.
Na przykład skóra sucha dobrze reaguje m.in. na masło shea, olej z awokado i oliwę z oliwek, które odbudowują jej barierę hydrolipidową i zapobiegają przesuszeniu. Dla skóry tłustej i mieszanej polecamy lżejsze oleje (np. z pestek winogron, konopi), maceraty i hydrolaty, które intensywnie pielęgnują, ale nie zatykają porów. Pomocne są także substancje o właściwościach antybakteryjnych, przeciwłojotokowych i zmiękczających, takie jak siarka. Skóra wiotka, rozstępy i cellulit polubią z kolei m.in. kofeinę, algi, ruszczyk czy bluszcz, które pobudzają krążenie i łagodzą obrzęki.
Skóra wrażliwa potrzebuje natomiast silnego nawilżenia, natłuszczenia i właściwości łagodzących, a takie ma np. nagietek, rumianek czy owies, które koją i zmniejszają stany zapalne. Pielęgnacja przy AZS zwykle opiera się na emolientach, które zostawiają na skórze warstwę ochronną. W obu przypadkach kosmetyki powinny być hipoalergiczne.
Hipoalergiczne receptury dla skóry wrażliwej i atopowej Skóra wrażliwa i alergiczna, a w szczególności atopowa wymaga krótkiego, prostego i przemyślanego składu – kosmetyków, które zawierają tylko to, co niezbędne. Do jej oczyszczania świetnie sprawdzają się tradycyjne szare mydła pozbawione kompozycji zapachowych, barwników i składników pochodzenia zwierzęcego. Produkt powinien zostać przebadany dermatologicznie i zarekomendowany osobom zmagającym się z alergiami czy AZS i innymi chorobami skóry. |
Dobry kosmetyk naturalny, czyli jaki?
- Dopasowany do potrzeb skóry.
- Z prostym i krótkim składem (INCI).
- Zawierający co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego.
- Ze znajdującymi się wysoko w składzie naturalnymi olejami, masłami i wyciągami roślinnymi.
- Bez sztucznych zapachów i barwników (dla skóry wrażliwej: bezzapachowy i bezbarwny), zbędnych zapychaczy czy polepszaczy.
- Przebadany dermatologicznie.
- Nietestowany na zwierzętach.
- Zamknięty w minimalistycznym opakowaniu nadającym się do recyklingu.
- Od sprawdzonej marki ze stażem na rynku.
Pamiętaj też, że pielęgnacja to często próby i błędy. Skóra sama pokaże Ci, co jej służy, a co nie – czasem od razu, chociaż najczęściej po dłuższym czasie. Nie kieruj się trendami, ale tym, jak się czujesz i jak wygląda Twoje ciało. Jeśli masz skórę wrażliwą, to przed zastosowaniem kosmetyku zrób próbę uczuleniową.
Oceń lub dodaj komentarz
Twój komentarz jest dla nas ważny, daj znać wszystkim co sądzisz o tej poradzie.
Twoja ocena
Dziękujemy za Twoją opinię