Palmitynian retinylu

pochodna retinolu, trwalsza, ale mniej aktywna forma witaminy A. Reguluje proces złuszczania, przyspiesza proces odnowy naskórka, hamuje nadmierną keratynizację, zmniejsza grubość warstwy rogowej naskórka (sóra nie jest szara, odzyskuje blask), zmniejsza łojotok (stosowana w kuracjach trądzikowych), stymuluje fibroblasty (komórki produkujące kolagen i elastynę), zminiejsza przebarwienia (ale tylko w dużych stężeniach stosowana). Może powodować podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, świąd.

Opinia eksperta ( dr inż. Marta Pawłowska- Safety Assessor, doktor nauk chemicznych; specjalista w dziedzinie zastosowania nanomateriałów w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, absolwentka Politechniki Warszawskiej Wydziału Chemicznego i Studiów Podyplomowych PW Chemii Kosmetycznej): Witamina A i pochodne a wady rozwojowe płodu: Retinol (wit. A, All-trans Retinol); Palmitynian retinolu (Retinyl Palmitate, Retinal Palmitate); Retinaldehyd (Retinal) – Coraz bardziej popularna substancja stosowana nie tylko w kosmetykach ale także jako suplement diety. W odniesieniu do miejscowych działań niepożądanych w skórze, nie znaleziono żadnych informacji wskazujących na to długotrwałe stosowanie miejscowych retinoidów może wywoływać inne efekty niż podrażnienie i rumień. Jednak kobiety w czasie ciąży powinny go unikać. Wg badań kobiety przyjmujące ponad 4500 mg RE całkowitej witaminy A (z żywności i suplementów) dziennie miało 3,5 razy większe ryzyko, że dziecko urodzi się z wadami czaszkowo-nerwowo-grzebieniowymi, niż matki spożywające mniej niż 1500 mgRE / dzień. (Scientific Committee on Consumer Safety SCCS OPINION ON Vitamin A, 2016)

Opinia eksperta (dr inż. Magdalena Sikora - Adiunkt w Instytucie Surowców Naturalnych i Kosmetyków na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, współautorka wielu artykułów w czasopismach zagranicznych oraz kilkudziesięciu patentów i zgłoszeń patentowych, w tym także z zakresu surowców i preparatów kosmetycznych; Członek rady programowej „Świata Przemysłu Kosmetycznego” oraz recenzent „Polish Journal of Cosmetology”): Witamina A zaliczana jest  do grupy naturalnych związków określanych mianem retinoidów. Ich  nazwa, wywodzi się od wykrytego w 1935 roku składnika purpury wzrokowej oka tzw. retinu, kojarzonego ze słowem retina, oznaczającego siatkówkę. Do  retinoidów zaliczamy układy  naturalne między innymi  retinol i  jego estry, jak również metabolity tego związku: retinal, oraz  izomeryczne formy  kwasu retinowego: tretinoinę (all-trans) i izotretinoinę (13-cis). W 1982 roku zdefiniowano  retinoidy, jako związki o zbliżonej strukturze chemicznej wykazujące podobną aktywność biologiczną. Rola retinoidów w funkcjonowaniu skóry jest wielokierunkowa, jednak  główna ich funkcja związana jest z efektem normalizacyjnym. Retinoidy warunkują prawidłowy rozwój i funkcjonowanie skóry właściwej, naskórka, błon śluzowych.  Związki tego segmentu  stosowane miejscowo należą  do jednych z bardziej skutecznych surowców opóźniających proces starzenia  skóry. Ich korzystny wpływ związany jest z prawidłową odbudową warstw naskórka, a także regeneracją struktur włókien macierzy zewnątrzkomórkowej. Pomimo wielu pozytywnych opinii na temat działania witaminy A w Internecie pojawią się także  informacje na temat szkodliwości,   w przypadku jej stosowania przez  kobiety w ciąży, które  dotyczą m in.   wad rozwojowych płodu. Informacja ta nie znajduje jednak potwierdzenia w badaniach naukowych. Europejski Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) stwierdził, że dopuszczone do użytku  formy witaminy A, w tym  retinol, jego estry (np.  palmitynian retinylu), czy retinal mogą być  bezpiecznie używane w kosmetykach w dotychczas wykorzystywanych stężeniach (0.1% – 1.0%). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że do stosowania w kosmetykach nie jest dopuszczony kwas retinowy (załącznik II, pozycja 375). To właśnie ten związek mógł przyczynić się do złej  opinii o witaminie  A. Polecam, ale nie w preparatach dla małych dzieci i kobiet w ciąży

Opinia eksperta (Marta Majszyk-Świątek - Safety Assessor, Kosmetolog, Technolog w firmie kosmetycznej oraz doktorantka): Pochodne witaminy A nie mają ograniczeń co do stosowania zawartych w rozporządzeniu. Jednak jest to dość kontrowersyjny składnik, z tego względu wielu producentów robi badania we własnym zakresie i w dossier surowca zapisuje zalecaną dawkę w produkcie gotowym. Pochodnych witaminy A nie powinny być używane w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Powinny ich także unikać osoby planujące ciążę. Pamiętajmy, że pochodne witaminy A stosowane w kosmetykach to nie te same pochodne, które są w lekach i które przenikają do krwiobiegu.

literatura