Jest to witamina A, która może wywoływać alergię skóry.

Pochodne retinolu, trwalsze są, ale mniej aktywne niż  Retinol (witaminy A). Regulują procesy złuszczania, przyspieszają proces odnowy naskórka, hamują nadmierną keratynizację, zmniejszają grubość warstwy rogowej naskórka (skóra nie jest szara, odzyskuje blask), zmniejszają łojotok (stosowane w kuracjach trądzikowych), stymulują fibroblasty (komórki produkujące kolagen i elastynę), zmniejszają przebarwienia (ale tylko w dużych stężeniach). Niestety też mogą wywoływać alergię skóry.

Opinia eksperta ( dr inż. Marta Pawłowska- Safety Assessor, doktor nauk chemicznych; specjalista w dziedzinie zastosowania nanomateriałów w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, absolwentka Politechniki Warszawskiej Wydziału Chemicznego i Studiów Podyplomowych PW Chemii Kosmetycznej): Witamina A i pochodne a wady rozwojowe płodu: Retinol (wit. A, All-trans Retinol); Palmitynian retinolu (Retinyl Palmitate, Retinal Palmitate); Retinaldehyd (Retinal) – Coraz bardziej popularna substancja stosowana nie tylko w kosmetykach ale także jako suplement diety. W odniesieniu do miejscowych działań niepożądanych w skórze, nie znaleziono żadnych informacji wskazujących na to długotrwałe stosowanie miejscowych retinoidów może wywoływać inne efekty niż podrażnienie i rumień. Jednak kobiety w czasie ciąży powinny go unikać. Wg badań kobiety przyjmujące ponad 4500 mg RE całkowitej witaminy A (z żywności i suplementów) dziennie miało 3,5 razy większe ryzyko, że dziecko urodzi się z wadami czaszkowo-nerwowo-grzebieniowymi, niż matki spożywające mniej niż 1500 mgRE / dzień. (Scientific Committee on Consumer Safety SCCS OPINION ON Vitamin A, 2016).

Opinia eksperta (Marta Majszyk-Świątek - Safety Assessor, Kosmetolog, Technolog w firmie kosmetycznej oraz doktorantka): Pochodne witaminy A nie mają ograniczeń co do stosowania zawartych w rozporządzeniu. Jednak jest to dość kontrowersyjny składnik, z tego względu wielu producentów robi badania we własnym zakresie i w dossier surowca zapisuje zalecaną dawkę w produkcie gotowym. Pochodnych witaminy A nie powinny być używane w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Powinny ich także unikać osoby planujące ciążę. Pamiętajmy, że pochodne witaminy A stosowane w kosmetykach to nie te same pochodne, które są w lekach i które przenikają do krwiobiegu.

literatura