Czwartorzędowa sól amoniowa

konserwant działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku. Dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania. Dozwolony w kosmetykach do 0,2%.

Opinia eksperta ( dr inż. Marta Pawłowska- Safety Assessor, doktor nauk chemicznych; specjalista w dziedzinie zastosowania nanomateriałów w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, absolwentka Politechniki Warszawskiej Wydziału Chemicznego i Studiów Podyplomowych PW Chemii Kosmetycznej): Quaternium-15 (substancja, która może uwalniać formaldehyd) - jest stosowany jako środek konserwujący w wiele produktów kosmetycznych do spłukiwania. Według obecnej UE ustawodawstwo, środek konserwujący jest dozwolony w kosmetykach do 0,2%. Jest między innymi w kremach barierowych, kremach do włosów, produktach do mycia ciała, szampon, odżywka do włosów, balsam do ciała, mleczko do ciała, po balsamie do opalania i wilgotnych papierach toaletowych, krem do opalania, puder do twarzy, lakier do włosów, szampon dla dzieci, balsam do ciała dla dzieci, preparat do kąpieli dla dzieci. Badana substancja ma drażniący potencjał zarówno dla skóry, jak i oczu. Quaternium-15 jest dobrze rozpoznawany jako czynnik uczulający u człowieka, w dodatku może uwalniać formaldehyd. Istniały podejrzenia, iż jest substancją mutagenną, jednak pozytywne wyniki uzyskane w testach in vitro nie zostały potwierdzone w teście in vivo. W związku z tym można uznać, że Quaternium-15 nie ma potencjału genotoksycznego in vivo i dodatkowe testy są niepotrzebne. (SCCS, 2011). Rekomenduję tylko w produktach do włosów.

Opinia eksperta (Marta Majszyk-Świątek - Safety Assessor, Kosmetolog, Technolog w firmie kosmetycznej oraz doktorantka): Surowiec ten jest dopuszczony do użytku jako konserwant, ale zgodnie z rozporządzeniem 1223/2009 jego maksymalne stężenie w produkcie gotowym nie może przekroczyć 0,2 %. Jeśli nie zostały przekroczone jego normy, może zostać spokojnie użyty w produkcie. Z technologicznego punktu widzenia coraz mniej się z niego korzysta ze względu na „marketingowe zniesławienie”. Z punktu widzenia Safety Assessora lepiej jeśli kosmetyk, jest zabezpieczony mikrobiologicznie, niż nie zastosowano żadnych konserwantów. Stosując kosmetyki bez konserwantów bardzo często sami zakażamy masę kosmetyczną, a później nadkażamy swoją skórę. Bardzo dużo część osób z trądzikiem nawet nie wie, że codziennie się dodatkowo nadkaża i pogarsza swój stan. Warto zwracać na to baczniejszą uwagę.

literatura