jest to substancja, która ma działanie natłuszczajace, po nałożeniu na skórę, tworzy film olkuzyjny ("opatrunek"), który zapobiega ucieczce wody ze skóry (działanie wtórnie nawilżające), działa jedynie powierzchniowo, substancja ropopochodna. WAŻNE -nie powoduje powstawania zaskórników. WAŻNE!  Firmy kosmetyczne używając ten surowiec do kosmetyków muszą znać cały proces rafinowania i muszą udowodnić, że substancja, z której pochodzi, nie jest rakotwórcza -dlatego jest bezpieczna.

Opinia eksperta ( dr inż. Marta Pawłowska- Safety Assessor, doktor nauk chemicznych; specjalista w dziedzinie zastosowania nanomateriałów w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, absolwentka Politechniki Warszawskiej Wydziału Chemicznego i Studiów Podyplomowych PW Chemii Kosmetycznej): Petrolatum (wazelina)- substancja otrzymywana na drodze destylacji ropy naftowej, polecana do stosowania szczególnie zimą. Nie ma żadnych dowodów na to, że wazelina jest w jakikolwiek sposób szkodliwe dla skóry. Przeciwnie, poprzez tworzenie warstwy okluzyjnej i zapobiega TEWL, zapewnia pośrednio nawilżenie i naprawę uszkodzonej skóry. W przeciwieństwie do niektórych naturalnych produktów, które mogą mieć zmienne składy i nie zostały dokładnie przetestowane, olej mineralny ma stały skład i jest stosowane na ludzkiej skórze tak długo, jak każdy nowoczesny składnik kosmetyczny. W rzeczywistości jest ona nadal używana w wielu najpopularniejszych markach. Bezpieczeństwo wazeliny zostało potwierdzone przez długotrwałe stosowanie oraz liczne badania wskazujące na to, że nie jest czynnikiem wywołującym zakażenia, drażniącym, alergenem. Z pewnością nie jest substancją rakotwórczyą. Jest również składnikiem bazowym w maściach i produktach farmaceutycznych. (Mineral Oil and Petrolatum Safety and Efficacy By Harold Faust, 2012). Rekomenduje do skóry podrażnionej, atopowej, przesuszonej rąk i stóp.

Opinia eksperta (Marta Majszyk-Świątek - Safety Assessor, Kosmetolog, Technolog w firmie kosmetycznej oraz doktorantka): Wazelina, zgodnie z wytycznymi rozporządzenia jest zabroniona do stosowania. Wyjątek stanowi substancja, dla której znany jest cały proces rafinowania i producent może pisemnie udowodnić, że substancja nie jest rakotwórcza. Za bezpieczeństwo surowca odpowiada jego producent. Wazelina jest bardzo mocnym środkiem okluzyjnym. Praktycznie nie przepuszcza wody, przez co używana jest głównie w maściach i kosmetykach „bezwodnych”. Nie stanowi zagrożenia pod względem uczuleń, gdyż tak jak wyżej wspomniano, do produkcji może być dostarczana tylko przebadana wersja.  Wazelina sama w sobie jest bardzo dobrym nośnikiem substancji aktywnych, które potrzebują bazy olejowej.

literatura