Parafina ciekła/Olej mineralny

wykazuje działanie natłuszczające. Po nałożeniu na skórę tworzy film olkuzyjny („opatrunek”), który zapobiega ucieczce wody ze skóry (działanie wtórnie nawilżające), działa jedynie powierzchniowo. Jest to substancja ropopochodna. Może sprzyjać powstawaniu zaskórników (musi być go bardzo dużo w kosmetyku). Daje efekt błyszczenia, świecenia się skóry.
Opinia eksperta (dr inż. Marta Pawłowska – Safety Assessor, doktor nauk chemicznych; specjalista w dziedzinie zastosowania nanomateriałów w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, absolwentka Politechniki Warszawskiej Wydziału Chemicznego i Studiów Podyplomowych PW Chemii Kosmetycznej):
Olej parafinowy – bezbarwny olej mineralny, będący mieszaniną prostych i długołańcuchowych węglowodorów. Obecnie parafina jest składnikiem kremów, balsamów, maści, baz pod makijaż, podkładów, a nawet znajduje się w peelingach i tonikach. Jest to skuteczny środek nawilżający skórę, zapewniający okluzję i zmiękczenie. Jego działanie okluzyjne prowadzi do zwiększenia zawartości wody w warstwie rogowej poprzez zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody. Jego działanie ogranicza się w znacznym stopniu do warstw naskórka, a dzięki ograniczonej penetracji jest uważane za bardzo bezpieczny składnik do użytku kosmetycznego. Jest składnikiem bazowym produktów dla skóry atopowej i małych dzieci (A. V. Rawlings and K. J. Lombard, “A review on the extensive skin benefits of mineral oil”, International Journal of Cosmetic Science, vol. 34, no. 6, pp. 511–518, 2012). Rekomenduję do skóry podrażnionej, atopowej, dziecięcej.

Opinia eksperta (dr inż. Magdalena Sikora – adiunkt w Instytucie Surowców Naturalnych i Kosmetyków na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, współautorka wielu artykułów w czasopismach zagranicznych oraz kilkudziesięciu patentów i zgłoszeń patentowych, w tym także z zakresu surowców i preparatów kosmetycznych; członek rady programowej „Świata Przemysłu Kosmetycznego” oraz recenzent „Polish Journal of Cosmetology”):
Paraffinum liquidum (Mineral Oil) – komponent pozyskiwany z frakcji ropy naftowej, zaliczany do tzw. olejów mineralnych. Jego nazwa wywodzi się z języka łacińskiego, w którym parum affinis oznacza „mało reaktywne”. Związki tego segmentu należą bowiem do układów obojętnych chemicznie. Surowiec ten zachowuje się jak tłuszcze, w odróżnieniu jednak np. od olejów roślinnych jest znacznie bardziej trwały, odporny na działanie czynników utleniających, nie jełczeje. Wbrew pojawiającym się informacjom nie penetruje przez barierę warstwy rogowej. Uznawany jest on praktycznie na całym świecie za komponent bezpieczny i stosowany zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. Jego wykorzystywanie w tego typu produktach jest aprobowane m in. przez FDA (Food and Drug Administration). Posiada certyfikat bezpieczeństwa toksykologicznego, zgodny z wymaganiami farmakopealnymi. Dla ludzkiego organizmu jest obojętny – do dnia dzisiejszego wykorzystywany bywa doustnie, jako środek przeczyszczający. Parafiny są bezpieczne! Ważna jest jednak ich czystość. Morrison D. S.; Petrolatum, Dry Skin and Moisturizers, CRC Press LLC, 289-298, 2006.

Opinia eksperta (Marta Majszyk-Świątek – Safety Assessor, kosmetolog, technolog w firmie kosmetycznej oraz doktorantka):
Parafina, zgodnie z Rozporządzeniem nr 1223/2009, nie ma żadnych ograniczeń co do stosowania. Jest to surowiec bezpieczny, jeśli zachowano odpowiednią czystość komponentu. Z technologicznego punktu widzenia jest to bardzo popularny surowiec zarówno w kremach, balsamach jak i peelingach. Na skórze tworzy bardzo zwartą warstwę okluzyjną, która odpowiada za ograniczenie parowania wody ze skóry. Dodatkowo jest tanim surowcem, który nie podnosi zbytnio ceny produktu końcowego. Parafina również bardzo dobrze współpracuje z wieloma emulgatorami i emolintami, co technologicznie jest bardzo pożądane. Mogą zdarzyć się uczulenia na parafinę, ale w czystej postaci. Jeśli produkt zawiera parafinę, nie możemy przypuszczać, że uczulenie czy „efekt zapychania” jest spowodowany głównie przez ten surowiec.

Opinia eksperta (Małgorzata Bajerska – specjalista ds. badawczo-wdrożeniowych w firmie kosmetycznej; pełni również funkcję technologa, zarówno w zakresie opracowywania nowych receptur, jak i kontroli produkcji):
Olej mineralny. Ze względu na pochodzenie, jako produkt powstający przy przetwórstwie ropy naftowej, cieszy się złą opinią i nie jest zgodny z aktualnymi trendami naturalności w kosmetykach. Jego stosowanie jednak posiada zarówno wady, jaki zalety. Jest emolientem. Tworzy na skórze okluzyjny film ochronny zabezpieczający skórę. Posiada właściwości komedogenne, może akumulować się na skórze przez co również hamować naturalne procesy usuwania toksyn przez warstwę rogową skóry. Stosowany więc w kosmetykach do twarzy może przyczyniać się do powstawiania zaskórników. Olej mineralny jest jednak całkowicie bezpieczny i nie powoduje alergii. Bardzo dobrze sprawdza się w kosmetykach do pielęgnacji ciała, natłuszcza, chroni wewnętrzne nawilżenie skóry. Odbudowuje naturalną barierę hydrolipidową skóry. Wykorzystywany w produktach do pielęgnacji problematycznej skóry również w przypadku łuszczycy czy egzemy, ale i w kosmetykach natłuszczających skórę dla dzieci.



literatura