Kwas migdałowy

Jest to kwas migdałowy. Efektem działania AHA na skórę jest jej rozjaśnienie, wygładzenie, spłycenie drobnych zmarszczek powierzchniowych, zwężenie porów, usuniecie blizn potrądzikowych, a także poprawa kolorytu skóry i hamowanie powstawania przebarwień. Usuwają martwy naskórek, dzięki czemu pobudzają komórki głebiej położone do odbudowy, wzrasta produkcja kolagenu, a jednocześnie ułatwiają przenikanie substancji aktywnych np. witamin w głębsze warstwy skóry. Regulują pracę gruczołów łojowych.

Opinia eksperta (dr inż. Magdalena Sikora - Adiunkt w Instytucie Surowców Naturalnych i Kosmetyków na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, współautorka wielu artykułów w czasopismach zagranicznych oraz kilkudziesięciu patentów i zgłoszeń patentowych, w tym także z zakresu surowców i preparatów kosmetycznych; Członek rady programowej „Świata Przemysłu Kosmetycznego” oraz recenzent „Polish Journal of Cosmetology”): Kwasy kosmetyczne –  glikolowy (Glicolic Acid),  mlekowy (Lactic Acid),  cytrynowy (Citric Acid), migdałowy (Mandelic Acid), często określane mianem tzw. alfa-hydroksykwasów (AHA - Alpha-Hydroxy Acid) lub kwasów owocowych  oraz polihydroksy kwas (PHA) laktobionowy (Lactobionic Acid) zaliczane są do  surowców charakteryzujących się efektem eksfoliacyjnym. Ich działanie w głównej mierze związane jest ze  zdolnością  rozluźniania spoiwa znajdującego  się pomiędzy komórkami warstwy rogowej naskórka. W efekcie tego działania  następuje zmniejszenie  spoistości tego układu, a  w konsekwencji przyspieszenie naturalnego procesu usuwania gromadzących się na powierzchni skóry warstw martwych komórek. W 2015 roku zespół ekspertów CIR  potwierdził bezpieczeństwo stosowania tych komponentów, zarówno w postaci czystych związków, jak również ich soli, czy prostych estrów, pod warunkiem, że ich stężenie w kosmetykach detalicznych  nie przekracza 10%,  przy pH produktu finalnego nie niższym  niż 3.5. Składniki te uznano również za bezpieczne do stosowania w produktach profesjonalnych w stężeniach  poniżej 30%, przy  pH produktu finalnego wyższym niż  3,  pod warunkiem, że  kosmetyki  te  są  wykorzystywane przez przeszkolonych specjalistów i ich  aplikacji towarzyszą odpowiednie wskazówki dotyczące ochrony przed słońcem. Polecam

Opinia eksperta (Marta Majszyk-Świątek - Safety Assessor, Kosmetolog, Technolog w firmie kosmetycznej oraz doktorantka): W czasie trwania ciąży oraz karmienia piersią, nie powinno się używać żadnych kosmetyków z kwasami ze względu na brak badań zarówno aplikacyjnych jak i dermatologicznych na kobietach w ciąży. Żadne laboratorium nie nawiąże współpracy z kobietami w ciąży ze względu na etykę pracy. Należy uświadamiać kobiety planujące ciąże, że w czasie jej trwania, nie należy stosować tych substancji zarówno jako pielęgnacja domowa jak i zabiegi gabinetowe. Nie ma bezpiecznych kwasów dla kobiet w ciąży. Jako kosmetolog i technolog nie zalecam używania kwasów u kobiet planujących ciąże oraz u kobiet w ciąży.

literatura