Olej z lnu

Jest to siemię lniane, które w swoim składzie ma dużo cudownych składników aktywnych. W nasionach jest 30-40% tłuszczu, którego głównym składnikiem są: glicerydy kwasu oleinowego (10-18%), linolenowego (23-24%) i linolowego (35-50%) oraz fitosterole i witamina E.  W śluzie są glikozydy, enzymy, fitosterole, fitoestrogeny, witaminy: A,  E i F oraz mikroelementy.
Siemię lniane jest wykorzystywane w kosmetyce naturalnej oraz w produktach kosmetycznych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciw łuszczeniu się skóry, przeciwstarzeniowe oraz pielęgnacyjne.NNKT  czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: Kwas linolowy, gamma-linolowy i oleinowy - uzupełniają struktury cementu międzykomórkowego, chroniąc przed wysuszeniem skóry Śluz natomiast zmiękcza skórę, ale i łagodzi wszelkie podrażnienia i stany zapalne. Świetnie sprawdza się przy cerach trądzikowych, tłustych ale również szorstkich ze zrogowaceniami, a nawet przy łuszczycy.

Olej z siemia lnianego. Zapewnia bogatą teksturę kosmetykom. Jest nośnikiem innych substancji rozpuszczalnych w tłuszczach. Intensywnie zmiękcza i regeneruje skórę. Jest lekkim emolientem, szybko się wchłania. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, szczególnie omega 3. Sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień, w kosmetykach dla dzieci. Działa łagodząco, koi skórę. Polecany do pielęgnacji każdego typu skóry, także problematycznej, trądzikowej, przesuszonej.  Poprawia stan włosów i skóry. Dzięki zawartości witaminy E działa przeciwzmarszczkowo. Uelastycznia oraz wygładza skórę. - opinia eksperta: Małgorzata Bajerska (specjalista ds. Badawczo-Wdrożeniowych w firmie kosmetycznej, pełni również funkcję technologa, zarówno w zakresie opracowywania nowych receptur, jak i kontroli produkcji).

literatura