Eugenol

składnik kompozycji zapachowej, która dodawana jest do kosmetyku. W wyższym stężeniu może powodować alergie.Obecność substancji musi być uwzględniona w wykazie składników (INCI), gdy jej stężenie przekracza 0,001 % w produkcie niespłukiwanym. Potencjalny alergen.

Opinia eksperta (dr inż. Magdalena Sikora - Adiunkt w Instytucie Surowców Naturalnych i Kosmetyków na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, współautorka wielu artykułów w czasopismach zagranicznych oraz kilkudziesięciu patentów i zgłoszeń patentowych, w tym także z zakresu surowców i preparatów kosmetycznych; Członek rady programowej „Świata Przemysłu Kosmetycznego” oraz recenzent „Polish Journal of Cosmetology”): związek o ostrym zapachu goździkowym, składnik kompozycji zapachowych lub aromatycznych, dopuszczony do stosowania we wszystkich kosmetykach. Potencjalny alergen z listy alergenów zapachowych Jeżeli jego stężenie w wyrobie  końcowym przekracza: 0,001% dla produktów pozostających na skórze,  oraz 0,01% w kosmetykach spłukiwanych, komponent ten należy wymienić w wykazie ich  składników.

Substancje zaliczane do grupy potencjalnych alergenów zapachowych (ostrzeżenie dla alergików): Amyl Cinnamal, Butylphenyl Methypropional, Cytral, Eugenol, Farnesol, Methyl 2-Octynoate.

literatura