Opinia eksperta ( dr inż. Marta Pawłowska- Safety Assessor, doktor nauk chemicznych; specjalista w dziedzinie zastosowania nanomateriałów w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, absolwentka Politechniki Warszawskiej Wydziału Chemicznego i Studiów Podyplomowych PW Chemii Kosmetycznej): Etanol – Alcohol (denat.), Ethanol, DRF Alcohol, Grain Alcohol
Jest to łatwopalna ciecz, służąca jako rozpuszczalnik stosowany w preparatach kosmetycznych. Jest sklasyfikowana jako substancja żrąca, o ostrej toksyczności. Ponadto klasyfikacja przekazana przez przedsiębiorstwa ECHA w rejestracjach REACH wskazuje, że substancja ta powoduje uszkodzenie narządów, jest toksyczna w przypadku połknięcia, w kontakcie ze skórą, w przypadku wdychania. Powoduje poważne uszkodzenie oczu i działa drażniąco na skórę.
1. Stosowany miejscowo etanol (np. W postaci kosmetyków
lub środków dezynfekujących) na niezniszczonej ludzkiej skórze
nie powoduje ostrych lub ogólnoustrojowych efektów toksycznych, które mogą występować, gdy są stosowane na uszkodzonej skórze, zwłaszcza u dzieci.
2. Niekorzystne skutki miejscowego stosowania etanolu mogą obejmować
podrażnienia skóry lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
3. Etanol i jego metabolit aldehyd octowy są potencjalnie rakotwórcze dla ludzi, jednak są na to  ograniczone dowody (płyny do płukania jamy ustnej) oraz
całkowity brak danych na temat rakotwórczości wszystkich innych produktów kosmetycznych
4. Dalsze obawy obejmują podwyższenie przenikalności etanolu, co może prowadzić do zwiększenia
wchłaniania innych składników preparatów stosowanych miejscowo (na przykład nitrozoamin z kosmetyków).
5. Oceny bezpieczeństwa etanolu w jakiejkolwiek formie wniosku muszą obejmować właściwości rakotwórcze i genotoksyczne etanolu i jego metabolitu, aldehydu octowego.
(Safety evaluation of topical applications of ethanol on the skin and inside the oral cavity, Dirk W Lachenmeier, Journal of Occupational Medicine and Toxicology 2008, 3:26)

Opinia eksperta ( dr inż. Marta Pawłowska- Safety Assessor, doktor nauk chemicznych; specjalista w dziedzinie zastosowania nanomateriałów w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, absolwentka Politechniki Warszawskiej Wydziału Chemicznego i Studiów Podyplomowych PW Chemii Kosmetycznej): Etanol – Alcohol (denat.), Ethanol, DRF Alcohol, Grain Alcohol Jest to łatwopalna ciecz, służąca jako rozpuszczalnik stosowany w preparatach kosmetycznych. Jest sklasyfikowana jako substancja żrąca, o ostrej toksyczności. Ponadto klasyfikacja przekazana przez przedsiębiorstwa ECHA w rejestracjach REACH wskazuje, że substancja ta powoduje uszkodzenie narządów, jest toksyczna w przypadku połknięcia, w kontakcie ze skórą, w przypadku wdychania. Powoduje poważne uszkodzenie oczu i działa drażniąco na skórę.
1. Stosowany miejscowo etanol (np. W postaci kosmetykówlub środków dezynfekujących) na niezniszczonej ludzkiej skórzenie powoduje ostrych lub ogólnoustrojowych efektów toksycznych, które mogą występować, gdy są stosowane na uszkodzonej skórze, zwłaszcza u dzieci.
2. Niekorzystne skutki miejscowego stosowania etanolu mogą obejmowaćpodrażnienia skóry lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
3. Etanol i jego metabolit aldehyd octowy są potencjalnie rakotwórcze dla ludzi, jednak są na to  ograniczone dowody (płyny do płukania jamy ustnej) orazcałkowity brak danych na temat rakotwórczości wszystkich innych produktów kosmetycznych.
4. Dalsze obawy obejmują podwyższenie przenikalności etanolu, co może prowadzić do zwiększeniawchłaniania innych składników preparatów stosowanych miejscowo (na przykład nitrozoamin z kosmetyków).
5. Oceny bezpieczeństwa etanolu w jakiejkolwiek formie wniosku muszą obejmować właściwości rakotwórcze i genotoksyczne etanolu i jego metabolitu, aldehydu octowego.
(Safety evaluation of topical applications of ethanol on the skin and inside the oral cavity, Dirk W Lachenmeier, Journal of Occupational Medicine and Toxicology 2008, 3:26)

literatura