1,3-bis(hydroksymetylo)-5,5-dimetyloimidazolidyno-2,4-dion

konserwant działa na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów w kosmetyku. Dzięki czemu zapewnia mu również określoną stabilność mikrobiologiczną. Związek ten utrzymuje wyrób kosmetyczny w stanie pozbawionym zanieczyszczeń, nie tylko podczas ich wytwarzania i pakowania, ale również podczas całego okresu ich stosowania. Konserwant ten może powodować alergie. Producenci kosmetyków powinni uważać na czystość surowca.

Opinia eksperta ( dr inż. Marta Pawłowska- Safety Assessor, doktor nauk chemicznych; specjalista w dziedzinie zastosowania nanomateriałów w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych, absolwentka Politechniki Warszawskiej Wydziału Chemicznego i Studiów Podyplomowych PW Chemii Kosmetycznej): DMDM Hydantoin (donor formaldehydu) – substancja konserwująca stosowana w produktach kosmetycznych do stężenia 0,6 %. Może uwalniać formaldehyd i tym samym powodować podrażnienie skóry, wysypkę i /lub obrzęk oraz stany alergiczne. Ciekawostka: DMDM Hydantoina jest przydatna w leczeniu chorób dermatologicznych i okazała się być szczególnie skuteczna w leczeniu trądziku w postaci krostkowego oraz grudkowego.

Opinia eksperta (Marta Majszyk-Świątek - Safety Assessor, Kosmetolog, Technolog w firmie kosmetycznej oraz doktorantka): Surowiec ten jest dopuszczony do użytku jako konserwant, ale zgodnie z rozporządzeniem 1223/2009 jego maksymalne stężenie w produkcie gotowym nie może przekroczyć 0,6 %. Z punktu widzenia Safety Assessora lepiej jeśli kosmetyk, jest zabezpieczony mikrobiologicznie, niż nie zastosowano żadnych konserwantów. Stosując kosmetyki bez konserwantów bardzo często sami zakażamy masę kosmetyczną, a później nadkażamy swoją skórę. Bardzo dużo część osób z trądzikiem nawet nie wie, że codziennie się dodatkowo nadkaża i pogarsza swój stan. Warto zwracać na to baczniejszą uwagę.  Hydantoina również dodatkowo stabilizuje masę.

literatura