Glikol butylenowy

jest to substancja odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej wilgoci produktu. Jako konserwant ogranicza rozwój i przetrwanie drobnoustrojów oraz wydłuża czas trwałości produktu. Wpływa też na jego lepkość i jest nośnikiem substancji aktywnej. Jest także rozpuszczalnikiem. Na włosy i skórę działa zmiękczająco, nawilżająco i wygładzająco. W produktach kosmetycznych przeznaczonych do włosów, jako substancja kondycjonująca pielęgnuje, nabłyszcza i ułatwia ich rozczesywanie.

Opinia eksperta (dr inż. Magdalena Sikora - Adiunkt w Instytucie Surowców Naturalnych i Kosmetyków na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, współautorka wielu artykułów w czasopismach zagranicznych oraz kilkudziesięciu patentów i zgłoszeń patentowych, w tym także z zakresu surowców i preparatów kosmetycznych; Członek rady programowej „Świata Przemysłu Kosmetycznego” oraz recenzent „Polish Journal of Cosmetology”): Glikole są to związki zaliczane do grupy tzw. humektantów, czyli  komponentów higroskopijnych, zdolnych  do trwałego absorbowania i zatrzymywania wody z otoczenia. Surowce te odgrywają ważną rolę w kosmetykach, jako środki nawilżające skórę. Chętnie stosuje się je jednak  również  w celu poprawienia właściwości użytkowych samych  preparatów kosmetycznych.  Substancje te  zapewniają bowiem  odpowiednie zabezpieczenie wyrobu  przed wysychaniem, a także  stabilizują go. Najbardziej popularnym surowcem zaliczanym do tej grupy jest glikol propylenowy (Propylene Glycol).  Przy zawartości kilku procent tworzy on  na skórze wilgotny, nie wysychający film, obniżający współczynnik TEWL (Trans Epidermal Water Loss) czyli poprzez-naskórkowy ubytek wody. Związek ten ułatwia wnikanie wielu substancji aktywnych w głąb skóry, zwiększając ich efektywność. Działa on także synergicznie ze środkami konserwującymi, dzięki czemu można ograniczyć ich zawartość w recepturze kosmetycznej. W stężeniu powyżej 20% sam może pełnić funkcję środka zabezpieczającego czystość mikrobiologiczną kosmetyku. Glikol propylenowy w kosmetykach wykorzystywany jest zarówno w postaci samoistnego składnika, jak również  jako rozpuszczalnik powszechnie używanych ekstraktów roślinnych. Jest to surowiec stosowany od ponad 50 lat, charakteryzujący się niskim profilem toksyczności, dobrze tolerowanym przez użytkowników, praktycznie nie powodującym  podrażnień, ani uczuleń. Bezpieczeństwo stosowania glikolu propylenowego jednoznacznie  zostało potwierdzone przez m in. panel ekspertów CIR. Coraz częściej w kosmetykach wykorzystywane są także inne związki charakteryzujące się podobnym do niego działaniem np. glikol butylenowy (Butylene Glycol), czy pentylenowy (Pentylene Glycol). Polecam

Opinia eksperta (Marta Majszyk-Świątek - Safety Assessor, Kosmetolog, Technolog w firmie kosmetycznej oraz doktorantka): Te dwa surowce (Butylene Glycol, Pentylene Glycol) są bardzo powszechnie i chętnie stosowane podczas produkcji kosmetyków ze względu na ich szerokie zastosowanie. Poprawiają one reologię masy, ułatwiają przenikanie składników aktywnych oraz odpowiadają za nawilżenie skóry.  W Rozporządzeniu 1223/2009 nie ma żadnych ograniczeń dla tych surowców.

literatura