Ósemki należą do najbardziej problematycznych zębów, nie wyrzynają się bowiem tak jak pozostałe we wczesnym dzieciństwie, ale o wiele później, w okresie młodzieńczym lub już w dorosłości.
Czasami pojawiają się dopiero około 40 roku życia, doprowadzając do wykształcenia się wady zgryzu. W dodatku usytuowane są z tyłu łuku zębowego, co utrudnia dostęp do nich i dokładną higienę, a co za tym idzie, naraża je znacznie bardziej na rozwój próchnicy i stanów zapalnych. Jednocześnie ósemki nie pełnią żadnej istotnej funkcji, nie pomagają praktycznie wcale w rozdrabnianiu i żuciu pokarmów. Dlatego jeśli sprawiają problemy, stomatolog może podjąć decyzję o ich usunięciu.
Na czym polega zabieg chirurgicznego usuwania ósemek?
Usuwanie ósemek to inwazyjny zabieg przeprowadzany przez dentystę specjalizującego się w chirurgii stomatologicznej lub chirurgii szczękowo-twarzowej. Wykonuje się go zawsze w znieczuleniu miejscowym, które pozwala całkowicie wyeliminować ból związany z rozcinaniem i zszywaniem tkanek oraz ekstrakcją zębów. Cała procedura trwa około godziny. Jej przebieg nie jest mocno skomplikowany, ale wymaga dużych umiejętności i jeszcze większej precyzji. Chirurg najpierw rozcina błonę śluzową, żeby uzyskać dostęp do zęba, a następnie manipuluje nim, odseparowując go i rozchwiewając, by na końcu wyjąć przy użyciu kleszczy. Potem pozostaje już tylko oczyścić i odkazić zębodół, a jeśli zajdzie taka potrzeba, również założyć szwy, opatrunek uciskowy i chłodny kompres. Im mniej wyrżnięta ósemka, tym trudniejszy będzie zabieg i bardziej rozległa rana, w wielu przypadkach jednak usuwanie ósemek nie wymaga szycia. Po więcej informacji zapraszamy na Declinic.pl.
Jak wyglądają zalecenia pozabiegowe?
Usuwanie ósemek jest na tyle inwazyjnym zabiegiem, że po jego wykonaniu pacjent może przez kilka dni odczuwać dyskomfort lub nawet niewielki ból – w takiej sytuacji zaleca się przyjmowanie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, które bez problemu go uśmierzą. Dodatkowo lekarz przepisuje też antybiotyki w celu wyeliminowania ryzyka zakażenia bakteryjnego, trzeba je przyjmować przez około tydzień. W tym czasie należy również stosować miękką dietę, unikać gorących potraw i napojów oraz alkoholu i papierosów. Bardzo ważna jest ponadto właściwa higiena jamy ustnej. Wszystko to ma ogromny wpływ na proces gojenia się rany pooperacyjnej.
Oceń lub dodaj komentarz
Twój komentarz jest dla nas ważny, daj znać wszystkim co sądzisz o tej poradzie.
Twoja ocena
Dziękujemy za Twoją opinię