Olej z czarnuszki to niezwykły produkt o szerokim zastosowaniu. Warto wiedzieć, że jego unikalne właściwości zdrowotne doceniane były już w czasach starożytnego Egiptu. Olej z czarnuszki jest doskonałym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak również witaminy E, wykazującej silne działanie przeciwutleniające. Bez przeszkód możemy stosować go podczas przyrządzania pełnych zdrowia sałatek, jak również podczas domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Choć niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, olej z czarnuszki wykazuje szereg nieprzeciętnych właściwości kosmetycznych. A co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? I czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania dotyczące stosowania oleju z czarnuszki? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Skąd pochodzi olej z czarnuszki i jakie wartości odżywcze w sobie skrywa;
  2. Jakie są najważniejsze właściwości zdrowotne oleju z czarnuszki;
  3. Jakie są najcenniejsze właściwości kosmetyczne oleju z czarnuszki;
  4. Jak stosować olej z czarnuszki;
  5. Gdzie kupić i ile kosztuje olej z czarnuszki;
  6. Czy istnieją przeciwwskazania związane ze stosowaniem oleju z czarnuszki.

Skąd pochodzi olej z czarnuszki i jakie wartości odżywcze w sobie skrywa?

Olej z czarnuszki pozyskiwany jest na drodze zimnego tłoczenia z pełnych zdrowia nasion kminu czarnego (czarnuszki). Dzięki temu, możliwe staje się zachowanie w nim większości cennych dla zdrowia składników odżywczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych dla naszego zdrowia niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Czarnuszka to roślina charakterystyczna dla regionu Europy Południowo-Wschodniej oraz Azji Zachodniej. Odznacza się ona drobnymi, niebieskimi (lub białymi) kwiatami. Niemniej jednak, to nie kwiaty, a czarne nasiona czarnuszki od wieków cenione są w ziołolecznictwie oraz naturalnej pielęgnacji.

Warto bowiem wiedzieć, że zimnotłoczony olej z czarnuszki aż w 85% składa się ze wspomnianych wyżej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których pozytywny wpływ na nasze zdrowie został podparty licznymi badaniami naukowymi. Olej z czarnuszki to źródło kwasu linolowego, oleinowego oraz cenionego w kosmetyce kwasu alfa-linolenowego. Ponadto, produkt ten jest niezrównanym źródłem witaminy E – uznawanej za witaminę młodości. Znajdziemy w nim także beta-karoten, biotynę oraz niezastąpione minerały (w tym magnez, żelazo, cynk, potas oraz selen). Niemniej jednak, to co najcenniejsze w niniejszym produkcie to olejek eteryczny, stanowiący źródło limonenu, będący niezastąpionym składnikiem w przemyśle kosmetycznym. Olej z czarnuszki odznacza się delikatnie gorzkawym smakiem i korzennym aromatem. Co ciekawe, charakteryzuje go miodowa lub ciemnobrązowa barwa.

Jakie są najważniejsze właściwości zdrowotne oleju z czarnuszki?

Olej z czarnuszki uznawany jest za cenny element zrównoważonej diety oraz aktywnego stylu życia. Wszystko to za sprawą wartościowych składników odżywczych w nim zawartych. Produkt ten już od wielu pokoleń na szeroką skalę wykorzystywany jest w dziedzinie ziołolecznictwa. Badania z zakresu fitoterapii zwracają uwagę na jego dobroczynny wpływ na łagodzenie objawów alergii oraz nawracających infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych. Co ciekawe, zimnotłoczony olej z nasion czarnuszki, stosowany w odpowiednich ilościach, może korzystnie oddziaływać na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. W świetle niektórych badań naukowych, składniki w nim zawarte mogą oddziaływać na neutralizowanie szkodliwego wpływu bakterii Helicobacter Pylori, która odpowiada za wywoływanie licznych, nieprzyjemnych objawów (w tym: biegunek, zaparć, nudności, a nawet wymiotów).

Wprowadzenie niewielkich ilości oleju z czarnuszki do pełnej warzyw diety, może sprzyjać ochronie układu sercowo-naczyniowego. Produkt ten neutralizuje poziom złego cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, a nawet zawałów serca. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać z oleju z czarnuszki wszystko to co najlepsze, powinien on stanowić element nie tylko zrównoważonego jadłospisu, ale także aktywnego stylu życia.

Jakie są najcenniejsze właściwości kosmetyczne oleju z czarnuszki?

Olej z czarnuszki wyróżnia się ponadprzeciętnymi właściwościami kosmetycznymi. Znany jest ze swojego dobroczynnego wpływu zarówno na kondycję naszej skóry, jak i włosów.

  • Po pierwsze: Olej z czarnuszki łagodzi podrażnienia i niweluje stany zapalne w obrębie skóry. Wszystko to za sprawą właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych oraz przeciwzapalnych;
  • Po drugie: Olej z czarnuszki wspomaga walkę z objawami trądziku młodzieńczego. Składniki zawarte w niniejszym produkcie skutecznie hamują rozwój szkodliwych bakterii, które przyczyniają się do powstania zmian zapalnych na twarzy osób dotkniętych problemem trądziku;
  • Po trzecie: Olej z czarnuszki może łagodzić podrażnienia skóry związane z nadmierną ekspozycją na działanie promieni słonecznych. Składniki w nim zawarte skutecznie koją poparzoną słońcem skórę;
  • Po czwarte: Olej z czarnuszki skutecznie nawilża, ujędrnia i uelastycznia skórę ciała oraz twarzy. Niniejszy produkt skutecznie wnika nawet w głębokie partie skóry, zapewniając jej tym samym skuteczne odżywienie;
  • Po piąte: Olej z czarnuszki wzmacnia barierę ochronną skóry. Codzienne stosowanie niniejszego produktu pomaga chronić skórę przed działaniem drobnoustrojów oraz szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych;
  • Po szóste: Olej z czarnuszki poprawia kondycję włosów i elastyczność końcówek. Dzięki niemu, nasze włosy wyglądają pięknie i zdrowo, a ponadto łatwiej się rozczesują.

Jak stosować olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów.

STOSUJ OLEJ Z CZARNUSZKI W SWOJEJ KUCHNI:

  • Dodaj go do sałatki pełnej warzyw;
  • Wzbogać nim smak Twojego ulubionego koktajlu warzywnego;
  • Przygotuj z jego pomocą smaczną pastę kanapkową;
  • Wykorzystaj olej z czarnuszki podczas przyrządzania tatara warzywnego.

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na pełną zdrowia sałatkę z dodatkiem aromatycznego oleju z czarnuszki.

Składniki:

  • 2 garści rukoli;
  • 1/2 pomarańczy;
  • 1 łyżka prażonych migdałów;
  • Około 20-30g sera feta;
  • 5-6 pomidorków koktajlowych;
  • 1 łyżeczka octu balsamicznego;
  • 1 łyżeczka oleju z czarnuszki.

Sposób przygotowania:

Krok I: Dokładnie umyj wszystkie warzywa, a następnie osusz je przy pomocy ręcznika papierowego;

Krok II: Ser feta oraz pomarańczę pokrój w kostkę;

Krok III: Rozłóż liście rukoli na półmisku. Pomidorki koktajlowe przekrój na pół;

Krok IV: Na liściach rukoli rozłóż pomidory, pomarańczę oraz ser feta;

Krok V: Skrop sałatkę octem balsamicznym oraz olejem z nasion czarnuszki;

Krok VI: Całość posyp prażonymi migdałami.

STOSUJ OLEJ Z CZARNUSZKI W CODZIENNEJ PIELĘGNACJI:

  • Wykorzystaj olej z czarnuszki podczas tworzenia receptury kosmetyków DIY;
  • Połącz niniejszy produkt z miodem oraz płatkami owsianymi i nałóż całość na twarz w formie maseczki;
  • Dodaj olej z czarnuszki do swoich ulubionych kosmetyków, w ten sposób wzmocnisz ich działanie;
  • Wykorzystaj olej z czarnuszki podczas zabiegu olejowania włosów;
  • Połącz olej z czarnuszki z innymi olejami i wykorzystaj go podczas zabiegu masażu całego ciała.

Gdzie kupić i ile kosztuje olej z czarnuszki?

Zimnotłoczony olej z czarnuszki możemy kupić w niektórych marketach spożywczych oraz w aptekach. Niemniej jednak, warto poszukać go w internetowych sklepach ze zdrową żywnością (na przykład w sklepie cosdlazdrowia.pl). Dzięki temu, zyskamy pewność, że wybrany przez nas produkt jest najwyższej jakości.

Olej z czarnuszki sprzedawany jest zazwyczaj w ciemnych, szklanych butelkach o pojemności 100 ml (produkt kosmetyczny) lub 500 ml (produkt spożywczy). Za mniejsze opakowanie oleju z czarnuszki zapłacimy około 18,00 – 25,00 złotych. Natomiast za butelkę niniejszego produktu o pojemności 500 ml zapłacimy około 48,00 – 60,00 złotych. Warto przy tym pamiętać, że cena oleju z czarnuszki może istotnie różnić się w zależności od wybranego producenta oraz/lub dystrybutora.

Czy istnieją przeciwwskazania związane ze stosowaniem oleju z czarnuszki?

Zimnotłoczony okej z czarnuszki przeznaczony jest zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Nie należy poddawać go działaniu wysokiej temperatury. Dlatego też, olej z czarnuszki nie jest przeznaczony do smażenia.

W większości przypadków, zimnotłoczony olej pozyskiwany z nasion czarnuszki jest bezpieczny dla zdrowia. Niemniej jednak, jego stosowanie nie jest zalecane w przypadku kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 3 roku życia. Dodatkowo, produkt ten nie jest przeznaczony dla osób, które wykazują wrażliwość lub alergię na nasiona czarnuszki. Olej z czarnuszki należy wprowadzać do swojej diety oraz/lub pielęgnacji stopniowo, obserwując przy tym reakcje organizmu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, należy niezwłocznie zaprzestać jego użytkowania i zgłosić się na konsultację do gabinetu lekarza pierwszego kontaktu lub alergologa.

Podsumowanie

Zimnotłoczony olej z czarnuszki to wyjątkowy produkt spożywczy oraz kosmetyczny. Znajdziesz w nim nie tylko niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, ale także cenne witaminy i minerały, które wykazują wysoce korzystny wpływ na nasze samopoczucie, jak również na poprawę kondycji naszej skóry oraz włosów. Olej z czarnuszki marki VIVIO to produkt najwyższej jakości, który zapewnia Ci poczucie bezpieczeństwa oraz udowodnioną skuteczność działania. Jeśli chcesz się o tym przekonać, już dziś wprowadź niniejszy produkt do swojej kuchni lub wykorzystaj go podczas codziennej pielęgnacji skóry oraz/lub włosów.

Bibliografia:

  1. Abel-Salam BK. Immunomodulatory effects of black seeds and garlic on alloxan-induced diabetes in albino rat. Allergol Immunopathol (Madr) 2012; 40(6):336-40;
  2. Abdel-Zaher AO, Abdel-Rahman MS, Elwasei FM. Protective effect of Nigella sativa oil against tramadol-induced tolerance and dependence in mice: role of nitric oxide and oxidative stress. Neurotoxicology 2011; 32(6):725-33;
  3. Al-Jabre S, Al-Akloby OM, Al- -Qurashi A i wsp. Thymoquinone, an active principle of Nigella sativa, inhibited Aspergillus niger. Pak J Med Res 2003; 42(3):102-4;
  4. Bourgou S, Ksouri R, Bellila A i wsp. Phenolic composition and biological activities of Tunisian Nigella sativa L. shoots and roots. CR Biol 2008; 331(1):48-55;
  5. Chaieb K, Kouidhi B, Jrah H i wsp. Antibacterial activity of Thymoquinone, an active principle of Nigella sativa and its potency to prevent bacterial biofilm formation. BMC Complement Altern Med 2011; 11:1-6;
  6. Cheikh-Rouhou S, Besbes S, Lognay G i wsp. Sterol composition of black cumin (Nigella sativa L.) and Aleppo pine (Pinus halpensis Mill.) seed oils. J Food Comp Anal 2008; 21(2):162-8;
  7. El- Nagerabia SA, Al-Bahryb SN, Elshafieb AE i wsp. Effect of Hibiscus sabdariffa extract and Nigella sativa oil on the growth and aflatoxin B1 production of Aspergillus flavus and Aspergillus parasiticus strains. Food Cont 2012; 25:59-63. 58. Sunita M, Meenakshi SH. Chemical composition and antidermatophytic activity of nigella sativa essential oil. Afr J Pharm Pharacol 2013; 7:1286-92;
  8. Harzallah HJ, Kouidhi B, Flamini G i wsp. Chemical composition, antimicrobial potential against cariogenic bacteria and cytotoxic activity of Tunisian Nigella sativa essential oil and thymoquinone. Food Chem 2011; 129:1469-74;
  9. Hosseinzadeh H, Parvardeh S, Nassiri-Asl M i wsp. Intracerebroventricular administration of thymoquinone, the major constituent of Nigella sativa seeds, suppresses epileptic seizures in rats. Med Sci Monit 2005; 11:BR106-10;
  10. Khaled AAS. Gastroprotective effects of Nigella sativa oil on the formation of stress gastritis in hypothyroidal rats. Int J Physiol Pathophysiol Pharmacol 2009; 1:143-9;
  11. Padhye S, Banerjee S, Ahmad A i wsp. From here to eternity-the secret of Pharaohs: Therapeutic potential of black cumin seeds and beyond. Cancer Ther 2008; 6: 495-510;
  12. Parvardeh S, Nassiri-Asl M, Mansouri MT i wsp. Study on the anticonvulsant activity of thymoquinone, the major constituent of Nigella sativa L. seeds, through intracerebroventricular injection. J Med Plants 2005; 4:45-52;
  13. Shenawy El, Nahla S, Soliman MF i wsp. The effect of antioxidant properties of aqueous garlic extract and Nigella sativa as anti-schistosomiasis agents in mice. Rev Inst Med. Trop Sao Paulo 2008; 50:29-36.

literatura