Ostropest plamisty to niezbyt znana i niedoceniana roślina. Jej właściwości lecznice są znane od setek lat. Ostatnimi czasy omawiana roślina wraca do łask i znajduje zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce oraz kuchni. Wyjaśniamy, jakie korzyści płyną ze stosowania ostropestu plamistego.

Ostropest plamisty - podstawowe informacje

Ostropest plamisty, zwany "świętym ostem" to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych. Obecnie występuje na większości kontynentów. W naszym kraju jest uprawiany jako roślina lecznica oraz dla celów dekoracyjnych. Ostropest cechuje się atrakcyjnymi liśćmi z białymi plamami. Jego kwiaty mają barwę fioletową i stanowią ozdobę niejednego ogródka lub działki. Stosowany od starożytności przynosi szereg korzyści dla ludzkiego organizmu. Był wspominamy w wielu rozprawach medycznych z tego okresu. Znajduje zastosowanie w lecznictwie, a jego liście mogą stanowić główny składnik zdrowych sałatek. Jest wykorzystywany jako składni kosmetyków wpływających na stan zdrowia skóry.

Właściwości lecznice ostropestu plamistego

Ostropest plamisty wykazuje szereg właściwości leczniczych. Ich omawianie należy zacząć od działania detoksykującego. Jest stosowany po uszkodzeniach wątroby wywołanych toksycznymi związkami. Chroni wątrobę i organizm przed działaniem trucizn zawartych w muchomorach i alkoholu. Jest stosowany w trakcie terapii mających na celu walkę z tym zgubnym nałogiem. Wielu lekarzy zaleca stosowanie ostropestu po farmakoterapii. Omawiana roślina łagodzi skutki uboczne mogące występować po tego rodzaju leczeniu. Ostropest plamisty wykazuje działanie antynowotworowe, co objawia się hamowaniem podziałów komórek rakowych. Ponadto, opisywana roślina łagodzi stany zapalne i zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby. W swoim składzie zawiera związki przeciwdziałające bólom głowy. Pomaga w regulacji krwawienia miesiączkowego u kobiet. Liczne badania wykazały, że ostropest wykazuje dużą skuteczność w walce z dolegliwościami żołądka oraz jelit.

Ostropest plamisty - stosowanie i przeciwwskazania

Ta imponująca lista prozdrowotnych właściwości ostropestu plamistego stanowi najlepszą rekomendacje do jego stosowania. Można go dodawać bezpośrednio do herbaty (2 łyżeczki) lub spożywać w postaci samodzielnie przyrządzonego naparu (2 łyżeczki). Pierwsze efekty stosowania ostropestu mogą być widoczne już po dwóch tygodniach. Jednak aby kuracja była skuteczna należy go stosować ponad cztery tygodnie. W przypadku leczenia wątroby są to trzy miesiące. Należy pamiętać, że omawiane ziele nie może być stosowane przez każdego. Nie powinno być podawane kobietom w ciąży oraz karmiącym piersiom. Powinien być unikany przez osoby stosujące farmakologiczne środki antykoncepcyjne oraz przez ludzi zmagających się niedrożnością dróg żółciowych. Ponadto nie zaleca się jego stosowania przez dzieci, które nie przekroczyły 12 roku życia. Więcej informacji na temat ostropestu plamistego można uzyskać na: https://auraherbals.pl/blog/ostropest-plamisty-naturalny-czarodziej/.

literatura